«Τέζαρε» την Ομόνοια ο ΑΠΟΕΛ και την έστειλε στο δεύτερο γκρουπ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 25/2/2022 - 20:55

Το ντέρμπι αιωνίων «βάφτηκε γαλαζοκίτρινο»!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Ομόνοιας στο ΓΣΠ με 4-2 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Αποτέλεσμα που αφήνει το «τριφύλλι» εκτός εξάδας. Τα γκολ για τον ΑΠΟΕΛ οι Κβιλιτάια (19’, 55’), Ντε Βινσέντι (47’) και Σόουζα (69’), ενώ για τους «πράσινους» μείωσαν στο σκορ ο Μιξ Ντίσκερουντ (60') και ο Κακουλλής (79’).

Η Ομόνοια ήταν αυτή που βρήκε την πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στη δική τους πρώτη ευκαιρία. Στη συνέχεια του ημιχρόνου το «τριφύλλι» προσπάθησε να αντιδράσει για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν την ανάπαυλα, χωρίς όμως επιτυχία. Αποκορύφωμα φυσικά το χαμένο πέναλτι του Μποτεάκ στο 41ο λεπτό.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ βρήκε δύο γκολ και κάπου εκεί τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους «γαλαζοκίτρινους». Η Ομόνοια έδειχνε… μπλοκαρισμένη χωρίς να μπορεί να βρει τις «απαντήσεις», ενώ η ομάδα του Αυγουστή υπερασπίστηκε το προβάδισμα της, ψάχνοντας παράλληλα κι άλλα γκολ.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 39 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, περιμένοντας το αποτέλεσμα του Απόλλωνα-Ανόρθωση για να δει που θα βρίσκεται μετά την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος. Από την άλλη, η Ομόνοια έμεινε στην έβδομη θέση και εκτός πρώτου γκρουπ των play-off με 31 βαθμούς, γράφοντας με αρνητική ιστορία.

25/02/2022
21:04
To... τρίτο ημίχρονο και ο απόηχος του ντέρμπι
25/02/2022
20:55
Τέλος στο ΓΣΠ, 4-2 νίκη για τον ΑΠΟΕΛ

Σπουδαίας σημασίας τρίποντο για τους «γαλαζοκίτρινους», «μαύρη» νύχτα για την Ομόνοια.

25/02/2022
20:50
90' Πέντε λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 4-2 για τον ΑΠΟΕΛ.

25/02/2022
20:48
88' Άστοχος ο Ασάντε

Σημαδεύει το δοκάρι ο Αφρικανός, όμως ο Σέχου μείωσε στην επαναφορά. Ο Νιηγριανός όμως ήταν μέσα στην περιοχή πριν την εκτέλεση του συμπαίκτη του.

25/02/2022
20:47
88' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ανατροπή του Κακουλλή από τον Σόουζα.

25/02/2022
20:44
85' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Πολυκάρπου αντί του Εντονγκαλά.

25/02/2022
20:39
80' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ζαχαρίου και Ασάντε στο παιχνίδι αντί των Μποτεάκ και Λοβέρα.

25/02/2022
20:39
79' Γκολ για την Ομόνοια

Γύρισμα του Μποτεάκ στην περιοχή, με τον Κακουλλή από κοντά να μειώνει στο σκορ.

25/02/2022
20:28
69' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Φοβερή επίθεση για τους «γαλαζοκίτρινους», με τον Θεοδώρου να κάνει το παράλληλο γύρισμα στον Εντονγκαλά, με τον τελευταίο να... σερβίρει τον Σόουζα ο οποίος δε λάθεψε από το ύψος του πέναλτι.

25/02/2022
20:26
67' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια έδωσε τη θέση του στον Θεοδώρου.

25/02/2022
20:20
60' Γκολ για την Ομόνοια

Μετά από φάση διαρκείας, ο Μιξ βρέθηκε απέναντι από τον Σκουφέτ, μειώνοντας σε 3-1.

25/02/2022
20:17
58' Αλλαγή για την Ομόνοια

Κακουλλής αντί του Μάταβζ.

25/02/2022
20:14
55' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχος αυτή τη φορά ο Κβιλιτάια, κάνει το 3-0.

25/02/2022
20:12
53' Άστοχος ο Κβιλιτάια

Αποκρούει ο Φαμπιάνο, όμως ο Βραζιλιάνος φαίνεται εκτός γραμμής κατά την εκτέλεση. Ο Νικολάου μετά από υπόδειξη του VAR δείχνει επανάληψη.

25/02/2022
20:11
52' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Φαμπιάνο ανέτρεψε τον Κβιλιτάια, με τον Νικολάου να καταλογίζει την ποινή.

25/02/2022
20:07
48' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Καταπληκτική κάθετη πάσα του Σαρφό, με τον Ντε Βινσέντι να σημαδεύει σωστά και να βάζει την ομάδα του μπροστά με δύο γκολ.

25/02/2022
20:05
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες, χωρίς αλλαγές.

25/02/2022
19:50
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά ο ΑΠΟΕΛ

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, στο ντέρμπι αιωνίων της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται της Ομόνοιας με 1-0 από το 19ο λεπτό, όταν ο Κβιλιτάια νίκησε τον Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια ήταν αυτή που βρήκε την πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στη δική τους πρώτη ευκαιρία.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου το «τριφύλλι» προσπάθησε να αντιδράσει για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν την ανάπαυλα, χωρίς όμως επιτυχία. Αποκορύφωμα φυσικά το χαμένο πέναλτι του Μποτεάκ στο 41ο λεπτό.

0

25/02/2022
19:42
41’ Αστοχεί ο Μποτεάκ

Ο Σκουφέτ «διαβάζει» τον Γάλλο και κρατάει το μηδέν για τον ΑΠΟΕΛ.

25/02/2022
19:41
41’ Πέναλτι για την Ομόνοια

Ο διαιτητής έκρινε πως υπάρχει παράβαση.

25/02/2022
19:39
39' Ζητά πέναλτι η Ομόνοια

Ο Ιταλός καλεί τον Νικολάου στο VAR μετά από σπρώξιμο του Βινίσιους στον Λοΐζου.

25/02/2022
19:36
36' Φάση... copy-paste με το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Λάθος στη μεσαία γραμμή από τον Μποτεάκ, με τον Εντονγκαλά να βγαίνει «φάτσα» με τον Φαμπιάνο, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

25/02/2022
19:20
19' Γκολ ο ΑΠΟΕΛ

Τραγικό λάθος από τον Σέχου, με τον Κβιλιτάια να βγαίνει στην κόντρα και να μην αστοχεί απέναντι από τον Φαμπιάνο για το 1-0.

Πανηγύρισαν με τη σημαία της Ουκρανίας οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ.

25/02/2022
19:17
17' Τεράστια στιγμή για την Ομόνοια

Παράλληλο γύρισμα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, με τον Λοΐζου να βρίσκεται «φάτσα» με τον Σκουφέτ, όμως το πλασέ του σταμάτησε στα πόδια του Ιταλού τερματοφύλακα.

25/02/2022
19:07
7' Πρώτη τελική στο παιχνίδι

Σέντρα του Νατέλ, κεφαλιά ο Κβιλιτάια, όμως δε βρήκε στόχο.

25/02/2022
19:01
1' Έναρξη στο ντέρμπι

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

25/02/2022
19:00
Μικρή καθυστέρηση για τη σέντρα

Λόγω των φωτοβολίδων, ο διαιτητής περιμένει να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

25/02/2022
18:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις γαλαζοκίτρινες ο ΑΠΟΕΛ.

Βροχερό το σκηνικό στο ΓΣΠ, θυμίζει όμως ντέρμπι από τα παλιά με την παρουσία του κόσμου στις κερκίδες.

25/02/2022
18:40
Τιμήθηκε ο Γιάν Λέτσιακς για τις 100 συμμετοχές του με το τριφύλλι στο στήθος

Ο αντιπρόεδρος της Ομόνοιας, Δημήτρης Γρηγόρη παρέδωσε την τιμητική φανέλα στον Τσέχο αριστερό μπακ.

Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με σχηματισμό 4-2-3-1 θα παρατάξει την ομάδα του στο ΓΣΠ κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο ο Χένινγκ Μπεργκ. Ο Φαμπιάνο θα είναι όπως αναμενόταν στο τέρμα, με τους Γιούστε και Χούμποτσαν να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Ο Λέτσιακς θα είναι στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Σέχου στα δεξιά. Μιξ και Μπασιρού θα έχουν την ευθύνη της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Λοβέρα θα κινηθεί πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο αριστερό άκρο της επίθεσης για την Ομόνοια θα βρίσκεται ο Λοΐζου, ενώ δεξιά ο Μποτεάκ. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Μάταβζ.

Μία αλλαγή από τον Νορβηγό τεχνικό σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι κόντρα στον Άρη. Τη θέση του τιμωρημένου Παπουλή, πήρε ο Λοΐζου.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Κίκο, Ασημένος, Χαραλάμπους, Χρίστου, Ζαχαρίου, Ασάντε, Κακουλλής.

25/02/2022
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του στο αιώνιο ντέρμπι ο Σωφρόνης Αυγουστή ο οποίος έδωσε φανέλα βασικού κάτω από τα δοκάρια στον Σκουφέτ.

Τετράδα στην άμυνα θα αποτελέσουν οι Γουίλερ (αριστερά), Πέδρο (δεξιά), Καρώ και Βινίσιους. Στη μεσαία γραμμή για τους «γαλαζοκίτρινους» θα βρίσκονται οι Σόουζα και Σαρφό, με τον Ντε Βινσέντι ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στα άκρα της επίθεσης οι Εντονγκαλά (δεξιά) και Νατέλ (αριστερά). Μοναδικός προωθημένος για τον ΑΠΟΕΛ στη γραμμή κρούσης ο Κβιλιτάια.

Τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Ανόρθωση από τον Αυγουστή. Πέδρο αντί Τσεμπάκ, Γουίλερ αντί Σαμπάλα και Σαρφό αντί Νταουσβίλι.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Θεοδώρου, Έσελινγκ, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γεωργίου, Βρόντης, Χαραλάμπους, Φενερίδης

25/02/2022
17:40

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Γιούστε, Σέχου, Μιξ, Μπασιρού, Λοΐζου, Μποτεάκ, Λοβέρα, Μάταβζ

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Γουίλερ, Καρώ, Βινίσιους, Πέδρο, Σόουζα, Σαρφό, Ντε Βινσέντι, Εντονγκαλά, Νατέλ, Κβιλιτάια

25/02/2022
17:35
Οι πιθανότητες της εξάδας

Αν το «τριφύλλι» κερδίσει στο ντέρμπι και η Πάφος χάσει στο δικό της παιχνίδι, τότε οι «πράσινοι» θα είναι στο πρώτο γκρουπ των play-off.

Σε περίπτωση νίκης της Ομόνοιας και ισοπαλίας στον αγώνα Πάφος - Άρης, Πάφος και Ομόνοια θα ισοβαθμίσουν στην 6η θέση με 34 βαθμούς.

Από την στιγμή που οι δύο μεταξύ τους αγώνες τελείωσαν ισόπαλοι 1-1, θα ληφθεί υπόψιν το κριτήριο της συνολικής διαφοράς τερμάτων των δύο ομάδων στο οποίο αυτή την στιγμή πλεονεκτεί η ομάδα της Πάφου κατά έξι τέρματα (έχει +8 τέρματα και η Ομόνοια +2).

Όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα στο «Στέλιος Κυριακίδης», αν η Ομόνοια δεν πάρει το τρίποντο κόντρα στον ΑΠΟΕΛ δεν έχει πιθανότητες για είσοδο στην εξάδα.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι αιωνίων

Η Ομόνοια ως τυπικά γηπεδούχος φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ για την 22η αγωνιστική.