Τελικό: Ομόνοια - Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 6/1/2021 - 19:49

Με μεγάλη ανατροπή στο σκορ η Ομόνοια επικράτησε του Απόλλωνα με 2-1 στο ΓΣΠ για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Νικολά Ντιγκινί. Η «απάντηση» από τους γηπεδούχους ήρθε από τον Τιάγκο με τη συμπλήρωση 25 λεπτών στην αναμέτρηση. Σκορ το οποίο ήταν και το τελικό για τα πρώτα 45 λεπτά με το ρυθμό της αναμέτρησης να είναι πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό όμως η Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε μια από τις ευκαιρίες της και με τον Λέτσιακς και τη… βοήθεια του Σάλαϊ στο 65ο λεπτό πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 2-1 και συνάμα τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια έφτασε τους 35 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την ομάδα της Λεμεσού στον ένα βαθμό. Οι Λεμεσιανοί έμειναν στους 36 βαθμούς και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα της ΑΕΛ για να γνωρίζουν αν θα παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική (19η) η Ομόνοια πάει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ το Σάββατο (09/01 – 16:00) ενώ ο Απόλλωνας πάει στο Δασάκι για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό Άχνας εξίσου το Σάββατο (09/01 – 18:00).

Θυμίζουμε πως την ερχόμενη Τετάρτη (13/01 – 18:00) ο Απόλλωνας θα φιλοξενήσει στο Τσίρειο την Ομόνοια για τη μεταξύ τους εξ αναβολής αναμέτρηση του πρώτου γύρου η οποία αναβλήθηκε καθώς η ομάδα της Λευκωσίας είχε ευρωπαϊκές υποχρεώσεις στα play-off του Champions League.

06/01/2021
19:49
Τέλος, νίκη με 2-1 για την Ομόνοια
06/01/2021
19:46
90' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά

Με 2-1 μπροστά στο σκορ η Ομόνοια.

06/01/2021
19:45
89' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Ασάντε πέρασε ο Τόμας Χούμποτσαν.

06/01/2021
19:44
89' Απειλεί ο Απόλλωνας

Σέντρα από δεξιά με τον Ντιγκινί να πιάνει την προβολή όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

06/01/2021
19:43
87' Τρίτη αλλαγή από τον Πετράκη

Στη θέση του Γιώργου Βασιλείου πέρασε ο Σερζ Γκακπέ.

06/01/2021
19:39
83' Πρώτη κίνηση από τον Μπεργκ

Ο Μίχαλ Ντούρις πέρασε στη θέση του Φώτη Παπουλή. Ο Τιάγκο πάει σε ρόλο επιτελικού μέσου και ο Ασάντε στο άκρο της επίθεσης.

06/01/2021
19:37
81' Σουτ για τον Απόλλωνα

Στην περιοχή ο Μπένσοπ, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε εύκολα στον Φαμπιάνο.

06/01/2021
19:25
70' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ντένιτς και Νταμπό αποχωρούν από το γήπεδο για να πάρουν τη θέση τους οι Χάμπος και Μπένσοπ.

06/01/2021
19:22
65' Γκολ για την Ομόνοια

Εξαιρετική κάθετη πάσα του Κούσουλου στον Λέτσιακς που προωθήθηκε, ο Τσέχος έκανε το τέλειο κοντρόλ της μπάλας, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα προς τη μικρή περιοχή με την μπάλα να κτυπά στο πόδι του Σάλαϊ και να καταλήγει στα δίχτυα του Δημητρίου.

06/01/2021
    19:17
    60' Φάση για την Ομόνοια

Μπήκε στην περιοχή ο Τζιωνής και έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στο εξωτερικό μέρος των δικτύων.

06/01/2021
    19:07
    51' Απειλεί ο Απόλλωνας

Λάθος από την άμυνα της Ομόνοιας, ο Πίττας πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ το οποίο κόντραρε σε αμυντικούς των γηπεδούχων. Η μπάλα κατέληξε στον Γιαννιώτα ο οποίος έκανε τη σέντρα όμως η μπαλιά ανακόπηκε με τη μπάλα να φτάνει στον Κατελάρη έξω από την περιοχή όμως το σουτ του τελευταίου ήταν απελπιστικά άστοχο.

06/01/2021
    19:03
    47' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Ο Γιούστε να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι του Φαμπιάνο μετά από σέντρα του Γιαννιώτα.

06/01/2021
    19:00
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

06/01/2021
    18:46
    Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-1 οι δύο ομάδες
    06/01/2021
    18:44
    45' Άλλο ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Πάντα στο 1-1 Ομόνοια και Απόλλωνας.

06/01/2021
    18:37
    37' Ψάχνει το δεύτερο γκολ η Ομόνοια

Μετά το γκολ της ισοφάρισης οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους, είναι καλύτεροι μέσα στο γήπεδο και ψάχνουν το δεύτερο γκολ που θα τους δώσει προβάδισμα.

06/01/2021
    18:28
    30' Φάση για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βίτορ έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι όμως ο Δημητρίου μάζεψε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

06/01/2021
    18:25
    25' Γκολ για την Ομόνοια

Σέντρα του Λέτσιακς από αριστερά ο Τιάγκο χωρίς να σταματήσει την μπάλα με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Δημητρίου. 1-1 ισοφαρίζει η Ομόνοια.

06/01/2021
      18:12
      13' Πρώτη τελική για την Ομόνοια

Μαρκινό σουτ του Βίτορ η μπάλα κοντράρει και φεύγει λίγο έξω.

06/01/2021
      18:09
      10' Απειλεί ο Απόλλωνας

Δυνατό σουτ του Ντιγκινί με τον Φαμπιάνο να πέφτει με δυσκολία στη γωνία του και να διώχνει τη μπάλα.

06/01/2021
      18:07
      7' Μπήκαν καλύτερα οι φιλοξενούμενοι

Το γρήγορο γκολ έδωσε ώθηση στους παίκτες του Πετράκη οι οποίοι φαίνεται να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες της Ομόνοιας φαίνεται να επηρεάστηκαν από το γκολ που δέχτηκαν.

Το γκολ αυτό για τον Ντιγκινί είναι το δέκατο στο φετινό πρωτάθλημα.

06/01/2021
      18:02
      2' Γκολ για τον Απόλλωνα

Mετά από λάθος του Ασάντε ο Πίττας μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ από πλάγια θέση, ο Φαμπιάνο απέκρουσε ασταθώς και ο Ντιγκινί από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα.

06/01/2021
        18:00
        1' Έναρξη της αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η Ομόνοια με τον Ασαντέ.

06/01/2021
        17:55
        Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις πράσινες στολές η Ομόνοια με τις γαλάζιες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι.

06/01/2021
        17:35
        Πλάνα από την προθέρμανση του Απόλλωνα

Στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ βρίσκονται εδώ και λίγη ώρα οι παίκτες του Απόλλωνα για το καθιερωμένο ζέσταμα. Δείτε πλάνα από το γήπεδο της πρωτεύουσας.

06/01/2021
        17:14
        Άλλαξαν «στρατόπεδα» και είναι βασικοί

Φώτης Παπουλής για την Ομόνοια και Φάνος Κατελάρης για τον Απόλλωνα θα βρεθούν σε μια... ιδιαίτερη αναμέτρηση για τους ίδιους. Έως πέρσι ο Ελλαδίτης άνηκε στο δυναμικό του Απόλλωνα ενώ ο Κύπριος μέσος στην Ομόνοια. Και οι δύο σήμερα ξεκινάνε βασικοί στα αντίπαλα... στρατόπεδα.

06/01/2021
        17:08
        Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με τρεις αλλαγές θα παρατάξει την ομάδα του ο Γιάννης Πετράκης σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην Ανόρθωση.

Εκτός έμεινε ο τραυματίας Ρομπέρζ όπως και ο τιμωρημένος Ματέι αλλά και ο Χάμπος ο οποίος έμεινε στον πάγκο. Τις θέσεις τους πήραν στο αρχικό σχήμα οι Βασιλείου, Κατελάρης και Νταμπό.

Στο τέρμα θα είναι ο Δημήτρης Δημητρίου με τους Γιούστε και Σάλαϊ να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του. Βασιλείου στο αριστερό άκρο της άμυνας και Πέδρο δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Ντένιτς και Κατελάρης.

Στα άκρα της επίθεσης για τον Απόλλωνα οι Πίττας και Γιαννιώτας ενώ πιο μπροστά οι Μπακαλί Νταμπό και Νικολά Ντιγκινί.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Ορφανίδης, Χαραλάμπους, Χάμπος, Φώτη, Ψύχας, Γκακπέ, Μπένσοπ

06/01/2021
        17:03
        Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με δύο αλλαγές παρατάσσει την ομάδα του σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της Ομόνοιας ο Χένινγκ Μπεργκ. Τη θέση του Χούμποτσαν στο κέντρο της άμυνας πήρε ο Λούφτνερ ενώ τη θέση του τιμωρημένου Ζόρντι Γκόμεθ πήρε ο Βίτορ Γκόμες.

Στο τέρμα θα είναι ο Φαμπιάνο με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του τους Λούφτνερ και Λανγκ. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Σέχου με τον Λέτσιακς αριστερά. Στη μεσαία γραμμή για την Ομόνοια θα κινηθούν οι Κούσουλος και Βίτορ Γκόμες.

Στα άκρα της επίθεσης θα κινηθούν οι Τζιωνής και Τιάγκο με τον Παπουλή να κινείται πίσω από τον Ασαντέ ο οποίος θα είναι στη γραμμή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Χούμποτσαν, Μαυρίας, Μποτεάκ, Λοΐζου, Κακουλλής, Τσέποβιτς, Ντούρις

Αξίζει να σημειώσουμε πως για πρώτη φορά στην αποστολή της Ομόνοιας είναι ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Μάρκο Τσέποβιτς.