Τελικό: Ομόνοια - Ερυθρός Αστέρας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 16/9/2020 - 20:45

Μεγάλη, επική, μάγκικη πρόκριση για την Ομόνοια για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκούς ομίλους. Η ομάδα της Λευκωσίας άφησε εκτός τον Ερυθρό Αστέρα στη διαδικασία των πέναλτι και πλέον βλέπει... αστέρια στα play off του Champions League.

Το παιχνίδι μέχρι την παράταση έμεινε στο 1-1. Το γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας σκόραρε ο Λούφτνερ στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ οι Σέρβοι ισοφάρισαν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου με τον Ίβανιτς.

Η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε στο πρώτο ημίχρονο έχοντας την κατοχή της μπάλας, στη συνέχεια όμως οπισθοχώρησε κάπως και έδωσε χώρους στους φιλοξενούμενους.

Ναι μεν οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν κάποιες ευκαιρίες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες όμως δεν απείλησαν ουσιαστικά τους δύο τερματοφύλακες της αναμέτρησης, μέχρι το γκολ των γηπεδούχων. Πάντως το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε σε μια ανύποπτη φάση στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πολύ καλύτερα, πήρε τη «μάχη» του κέντρου και έμπαινε πολύ εύκολα στην περιοχή του Φαμπιάνο. Στη συνέχεια η ομάδα της Λευκωσίας ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και δημιούργησε τις δικές τις ευκαιρίες για γκολ.

Θυμίζουμε πως η Ομόνοια θα αντιμετωπίσει στα play off του Champions League τον Ολυμπιακό Πειραιώς σε διπλές αναμετρήσεις με την πρώτη στο Φάληρο.

16/09/2020
20:36
Η διαδικασία των πέναλτι

Ξεκινούν τη διαδικασία οι Σέρβοι.

1-0 ο Ερυθρός. Εύστοχος ο Γάβριτς.

1-1 η Ομόνοια. Γκολ από τον Ζόρντι.

2-1 ο Ερυθρός. Σωστά στο κέντρο της εστίας με δύναμη ο Μπεν.

2-2 η Ομόνοια. Φέρνει ξανά τη διαδικασία στα ίσα η ομάδα της Λευκωσίας.

Άστοχος Φαλτσινέλλι για τους Σέρβους. Παραμένει το 2-2 στη διαδικασία.

3-2 η Ομόνοια. Μπροστά για πρώτη φορά το «τριφύλλι».

Ξανά σωστός ο Φαμπιάνο. Αποκρούει το πέναλτι του Ντέγιενεκ.

Ένα πέναλτι μακριά από την πρόκριση. Ο Λέτσιακς στη μπάλα.

Γκοοοολ μοναδική Ομόνοια. Για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκούς ομίλους.

16/09/2020
20:31
Τέλος στο ΓΣΠ, 1-1 οι δύο ομάδες, στα πέναλτι θα κριθεί η πρόκριση
16/09/2020
20:28
118' Τελευταία αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Τιάγκο εκτός αναμέτρησης για να μπει ο Ασάντε.

16/09/2020
20:22
112' Σουτ για τον Ερυθρό Αστέρα

Από δεξιά ο Γάβριτς έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

16/09/2020
20:16
106' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης

Αλλαγή για τους Σέρβους. Στη θέση του Ρόντιτς ο Γκάτζιτς.

16/09/2020
20:14
Ημίχρονο στην παράταση, πάντα στο 1-1 οι δύο ομάδες
16/09/2020
20:08
101' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Γάβριτς αντί του Κατάι στον αγωνιστικό χώρο.

16/09/2020
20:05
98' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Παπουλή ο Λοΐζου.

16/09/2020
20:04
97' Καλή στιγμή για τους «πράσινους»

Μακρινό σουτ του Βίτορ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

16/09/2020
19:59
93' Παίζει την ιστορία της σε 30 λεπτά η ομάδα της Λευκωσίας

Παράταση που μπορεί να αλλάξει την ιστορία της για την Ομόνοια. Θυμίζουμε πως το 2012 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

0

16/09/2020
19:57
91' Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

16/09/2020
19:53
Τέλος στην αναμέτρηση στο 1-1 οι δύο ομάδες

Τρίτη διαδοχική ημίωρη ευρωπαϊκή παράταση για την Ομόνοια ή διαδικασία των πέναλτι.

16/09/2020
19:51
90' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Χούμποτσαν ο Κούσουλος.

16/09/2020
19:49
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος, πάντα στο 1-1 η αναμέτρηση
16/09/2020
19:47
89' Δεύτερη κίνηση από τον πάγκο για τους φιλοξενούμενους

Φαλτσινέλλι στην αναμέτρηση στη θέση του Βουκάνοβιτς.

16/09/2020
19:44
85' Άλλα πέντε λεπτά χωρίς τις καθυστερήσεις, πάντα στο 1-1 οι δύο ομάδες
16/09/2020
19:40
81' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Γιόβανσιτς στην αναμέτρηση αντί του Ίβανιτς.

16/09/2020
19:38
79' Απειλεί ξανά ο Ερυθρός

Μακρινό σουτ του Μπεν όμως η μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο.

16/09/2020
19:34
75' Νέα χαμένα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ξανά γύρισμα στο ύψους του πέναλτι με τον Μπεν να πιάνει το σουτ όμως τη μπάλα να χτυπά στο σώμα του Λανγκ και να φεύγει μακριά.

16/09/2020
19:23
65' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Ανδρόνικου Κακουλλή πέρασε ο Καλί Σενέ.

16/09/2020
19:21
62' Μοναδική στιγμή για το «τριφύλλι»

Στρώνεται στον Βιτόρ η μπάλα στο ύψος της περιοχής από τον Παπουλή όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

16/09/2020
19:20
61' Νέα ευκαιρία για τους Σέρβους

Γύρισμα πλάγια στην περιοχή της Ομόνοιας με τον Ίβανιτς να κάνει το σουτ όμως τη μπάλα να καταλήγει έξω.

16/09/2020
19:18
60' Έχασε τη «μάχη» της μεσαία γραμμής η Ομόνοια

Πολύ καλύτερος από την Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο είναι ο Ερυθρός Αστέρας. Η Ομόνοια έχει χάσει το κέντρο, δίνοντας την ευκαιρία στους Σέρβους να φτάνουν πανεύκολα στην περιοχή του Φαμπιάνο.

0

16/09/2020
19:17
59' Μοναδική στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Γύρισμα στο ύψος του πέναλτι με τον Μπεν να είναι αμαρκάριστος όμως να κάνει τραγικό τελείωμα.

16/09/2020
19:07
48' Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο

Μέσα στην περιοχή της Ομόνοιας από πλάγια ο Κατάι έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα.

16/09/2020
19:04
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

16/09/2020
18:47
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-1 οι δύο ομάδες

χ

16/09/2020
18:46
45' Γκολ για τον Ερυθρό Αστέρα

Κεφαλιά από τον Ίβανιτς ο οποίος ήταν στην καρδιά της άμυνας, πήδηξε ανενόχλητος και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

16/09/2020
18:39
39' Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Μακρινό σουτ του Κάνγκα η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Γκόμεθ και πέρασε μόλις έξω.

16/09/2020
18:31
31' Γκολ για την Ομόνοια!

Πανέμορφη εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, η μπάλα πήγε στο πρώτο δοκάρι και ο Λούφτνερ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Λευκωσίας με εξ επαφής όμορφη κεφαλιά.

16/09/2020
18:26
26' Απειλεί ο Ερυθρός

Σέντρα από τα δεξιά με τον Μπεν να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

16/09/2020
18:19
19' Άστοχη ενέργεια από τους φιλοξενούμενους

Μετά από μίνι φάση διαρκείας στην περιοχή της Ομόνοιας, η μπάλα έφτασε στον Μπεν ο οποίος επιχείρησε το «ψαλίδι» όμως η μπάλα έφυγε πολύ έξω.

16/09/2020
18:16
16' Άστοχο σουτ του Λέτσιακς

Νέο μακρινό σουτ στην αναμέτρηση, αυτή τη φορά από τον Λέτσιακς όμως η μπάλα πέρασε πολύ ψηλά έξω.

16/09/2020
18:13
13' Πρώτη απειλή από την ομάδα της Σερβίας

Ο Ίβανιτς από μακρινή απόσταση έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τη μπάλα με τις γροθιές.

16/09/2020
18:07
7' Ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά στο ΓΣΠ

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια είναι αρκετά ισορροπημένο. Η Ομόνοια έχει την κατοχή όμως δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας προσπαθεί να κρατήσει τη μπάλα χωρίς όμως επιτυχία.

Προσπαθούν να... διαβάσουν οι δύο ομάδες η μία την άλλη.

0

16/09/2020
18:03
3' Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση

Μακρινό σουτ του Τιάγκο όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

16/09/2020
18:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ
16/09/2020
17:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με αποστάσεις οι δύο ομάδες, κάποια τελευταία διαδικαστικά για την έναρξη της αναμέτρησης.

16/09/2020
17:45
Δημητρίου: «Έχει μέρες να κοιμηθούμε ήσυχα»

Την ανυπομονησία όλων στο ποδοσφαιρικό τμήμα της Ομόνοιας για το σημερινό ιστορικό ραντεβού με τον Ερυθρό Αστέρα μετέφερε ο εκπρόσωπος Τύπου των «πρασίνων».

Μιλώντας στην PrimeTel o Ανδρέας Δημητρίου τόνισε ότι όλοι είναι συγκεντρωμένοι στο στόχο και έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τη μεγάλη πρόκληση που έχουν μπροστά τους για πρόκριση σε ευρωπαϊκό όμιλο.

«Έχει μέρες να κοιμηθούμε ήσυχα. Μεγάλο παιχνίδι, όλοι ξέρουμε πόσο έχουμε δουλέψει για να έρθουμε μέχρι εδώ. Ούτε κάτι δεδομένο είναι για μια κυπριακή ομάδα να φτάνει μέχρι εδώ. Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά για το παιχνίδι. Απ΄ ότι είδαμε και στα προηγούμενα παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες και αυτό πιστεύω θα γίνει και σήμερα. Θα κριθεί από την συγκέντρωση, την ουσία, πόσο διαβασμένος είσαι και η ομάδα που θα έχει αυτά τα στοιχεία σε μεγαλύτερο βαθμό θα πάρει την πρόκριση», ανέφερε αρχικά και ακολούθως αναφέρθηκε στο κλίμα που επικρατεί ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές.

«Ποτέ δεν ξέρεις πως θα βγουν στο γήπεδο τα πράγματα. Αυτό που βλέπω είναι πως η ομάδα είναι συγκεντρωμένοι στο σημερινό παιχνίδι και τίποτα περισσότερο για το τι θα ακολουθήσει. Η ομάδα έχει τη νοοτροπία, είναι συγκεντρωμένοι και φαίνεται πως οι παίκτες είναι συγκεντρωμένοι. Απέναντι μας έχουμε μια ποιοτική ομάδα που παίζει συνεχώς σε ομίλους τα τελευταία χρόνια».

α

16/09/2020
17:31
Αρκετά ψηλές οι θερμοκρασίες στο ΓΣΠ

Στους 35 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στο ΓΣΠ λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Αρκετά δύσκολες καιρικές συνθήκες και για τις δύο ομάδες.

μ

16/09/2020
17:28
Στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση οι δύο ομάδες

Με τις κόκκινες εμφανίσεις θα παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο η Ομόνοια ενώ οι φιλοξενούμενοι θα παραταχθούν με τις σκούρες μπλε.

σ

16/09/2020
17:22
Μετράμε... αντίστροφα για την έναρξη της αναμέτρησης

Κλικς από την άφιξη της Ομόνοιας στο γήπεδο της πρωτεύουσας. Πριν την είσοδο στο ΓΣΠ έγινε η απαραίτητη θερμομέτρηση σε όλους.

16/09/2020
16:57
Μήνυμα από τον Ερυθρό Αστέρα με... άρωμα ΑΠΟΕΛ λίγο πριν το παιχνίδι

Ανάρτηση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έκανε η ομάδα της Σερβίας από την επίσκεψη των οργανωμένων οπαδών του ΑΠΟΕΛ στο ξενοδοχείο της αποστολής τους.

Οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ κρατούσαν πανό στο οποίο αναγραφόταν: «Το Κόσοβο ανήκει στη Σεβρία»