Τελικό: Ομόνοια - Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 14/12/2020 - 21:00

Η Ομόνοια ζορίστηκε αρκετά όμως κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Πάφου στο ΓΣΠ, σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρίνο Τζιωνή που πέτυχε δύο τέρματα.

Στο πρώτο μέρος οι «πράσινοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο μέχρι τις καθυστερήσεις. Μπορεί να μην έφτιαξαν πολλές φάσεις, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα σχετικά νωρίς με τον Τζιωνή στο 14ο λεπτό, με τον ίδιο να έχει και δοκάρι. Εκεί όπου φαινόταν να πηγαίνουν με προβάδισμα στα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους τελική σκόραραν με τον Πάντσεον στις καθυστερήσεις.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Λευκωσίας δυσκολευόταν να φτιάξει ευκαιρίες, παρά το γεγονός ότι είχε την κατοχή της μπάλας. Τελικά η λύτρωση ήρθε στη μοναδική της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τζιωνή να δίνει και πάλι τις λύσεις στο 79ο λεπτό. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Λέτσιακς έκανε φάουλ στον Μέρφι και εξεταζόταν η φάση στο VAR για το αν η παράβαση ήταν εντός περιοχής. Τελικά ο Βασίλης Δημητρίου ακύρωσε και το φάουλ, έδωσε τη μπάλα της Ομόνοιας χωρίς να καταλάβει κανείς τι έγινε, στην πρώτη δύσκολη φάση με τη νέα τεχνολογία και έτσι παρέμεινε μέχρι το τέλος το 2-1.

Μετά και από αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» ανέβηκαν στην 5η θέση με 23 βαθμούς, ενώ οι Παφίτες έμειναν στην 7η με 20. Την επόμενη (15η) αγωνιστική η Ομόνοια φιλοξενείται από την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» την ερχόμενη Παρασκευή (19/12, 18:00) ενώ την ίδια μέρα και δύο ώρες αργότερα (19/12, 20:00) η Πάφος θα φιλοξενηθεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Ανόρθωση.

14/12/2020
20:57
Τίποτα λέει ο Βασίλης Δημητρίου

Ο διαιτητής ακύρωσε το φάουλ και έδωσε τη μπάλα της Ομόνοιας, χωρίς να καταλάβει κανείς τι έγινε

14/12/2020
20:54
Έλεγχος με VAR

Πάει στο VAR o Βασίλης Δημητρίου για το μαρκάρισμα του Λέτσιακς στο Μέρφι και εξετάζεται εάν ήταν πέναλτι ή εκτός περιοχής

14/12/2020
20:49
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος
14/12/2020
20:48
89' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Παπουλής πέρασε τον Ρούτκο και έκανε το πλασέ, ωστόσο κατάφεραν να απομακρύνουν οι αμυνόμενοι

14/12/2020
20:48
Το γκολ της Ομόνοιας για το 2-1
14/12/2020
20:37
79' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Σέχου από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Τιάγκο ο οποίος έστρωσε στον Τζιωνή που ευνοήθηκε από τις κόντρες και με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

14/12/2020
20:28
68' Καλή φάση για την Πάφο

Ο Πάντσεον εκτέλεσε απευθείας φάουλ σε καλό σημείο, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ

14/12/2020
20:20
Σχόλιο

Συμπληρωμένη μια ώρα αγώνα, με την Ομόνοια να δυσκολεύεται στο δεύτερο μέρος και την Πάφο να κρατάει καλά στα μετόπισθεν. Οι «πράσινοι» έχουν την κατοχή, ωστόσο δεν είναι καθόλου απειλητικοί μπροστά και για την ώρα οι φιλοξενούμενοι τους κρατάνε εύκολα μακριά από την περιοχή

14/12/2020
20:04
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
19:46
45' Γκολ για την Πάφο

Στην πρώτη τους τελική στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν. Ο Παναγή μπερδεύτηκε με τον Κούσουλο στην προσπάθεια του να διώξει με γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Πάντσεον που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

14/12/2020
19:41
41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Λέτσιακς έκανε το γύρισμα από αριστερά και μετά από διώξιμο της άμυνας η μπάλα έφτασε στον Τζιωνή που έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ βρίσκοντας το οριζόντιο δοκάρι

14/12/2020
19:34
34' Ακυρώθηκε γκολ της Ομόνοιας

Ο Γκόμεθ εκτέλεσε φάουλ, ο Παπουλής έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR που επικύρωσε την απόφαση του βοηθού, έτσι παραμένει το 1-0

14/12/2020
19:31
Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε στην Ομόνοια την ώρα του αγώνα

Μετά τις δηλώσεις του Ανδρέα Δημητρίου, πριν την έναρξη του αγώνα, οι «γαλαζοκίτρινοι» απάντησαν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης για... εμπαιγμό και Παπασταύρου.