Με… buzzer beater του Ντράγκομιρ η Πάφος «τέζαρε» τον Άρη (BINTEO)

Τετάρτη, 3/1/2024 - 21:01
ΝΤΡΑΓΚΟΜΙΡ ΠΑΦΟΣ

Ματς… θρίλερ στο «Στέλιος Κυριακίδης»!

Σε παιχνίδι που διεξήχθη για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Ντράγκομιρ χάρισε τη νίκη στη Πάφο επί του Άρη, με γκολ στο 90’+5! Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «γαλάζιοι» έπιασαν την Ομόνοια στους 35 βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» της Λεμεσού έμειναν στο 32 και στο -7 από την κορυφή και τον ΑΠΟΕΛ.

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στους «πράσινους» της Λεμεσού. Ο Ίβουσιτς ήταν ο πρωταγωνιστικής για την παφιακή ομάδα, αφού κατέγραψε σπουδαίες και δύσκολες επεμβάσεις που κράτησαν το μηδέν. Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι «γαλάζιοι» ανέβηκαν, κέρδισαν έδαφος, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Βανά Άλβες. Ο κίπερ των γηπεδούχων δήλωσε «παρών» και στο 90’ όταν απέκρουσε εντυπωσιακά πλασέ του Μπαμπίκα.

Η Πάφος δεν τα παράτησε και στην τελευταία φάση του αγώνα βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα! Μετά από φάση διαρκείας, ο Ντράγκομιρ με εύστοχο δυνατό πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Βανά Άλβες και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο Σπιλέφσκι θα χάσει τον Ζόκε είτε στο επόμενο ματς με την Ομόνοια είτε στο μεθεπόμενο με τον Απόλλωνα καθώς συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών. Απ’ εκεί και πέρα, επέστρεψε και… επίσημα στην διάθεση του Καρσέδο ο Κανέ ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά πριν την έναρξη της τρέχουσας σεζόν.

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, οι «πράσινοι» της Λεμεσού θα αναμετρηθούν με την Ομόνοια στις 7 Ιανουαρίου, ενώ μια μέρα αργότερα η Δόξα θα φιλοξενήσει την Πάφο.

03/01/2024
21:01
90'+5 Τέλος του αγώνα! Νίκη με 1-0 για την Πάφο επί του Άρη!
03/01/2024
20:58
90'+5 ΓΚΟΛ για την Πάφο!

Μετά από φάση διαρκείας ο Ντράγκομιρ με εύστοχο πλασέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!

03/01/2024
20:53
90' Απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη

Εντελώς μόνος ο Μπαμπίκα στο ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Ίβουσιτς και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

03/01/2024
20:39
75' Δεκαπέντε λεπτά πριν το φινάλε

Καλός ο ρυθμός αλλά και πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις από τους παίκτες των δύο ομάδων. Παραμένει καλύτερος ο Άρης όμως και η Πάφος κέρδισε χώρο στο ματς.

03/01/2024
20:32
68' Μεγάλη φάση για την Πάφο

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, απογειώθηκε και απέκρουσε ο Βανά Άλβες.

03/01/2024
20:31
67' Συναγερμός στην περιοχή του Άρη

Τρια διαδοχικά πλασέ σταμάτησαν στα σώματα αμυντικών, ενώ ο Βανά έδιωξε ένα εξ αυτών αποτελεσματικά.

03/01/2024
20:28
64' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι
03/01/2024
20:19
55' Νέα φάση για τους Λεμεσιανούς

Ο Κοκόριν έπιασε το σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, απέκρουσε στην κλειστή του γωνία ο Ίβουσιτς.

03/01/2024
20:15
51' Ακυρώθηκε γκολ του Άρη

Ο Μοντνόρ μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε όμως η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στο χέρι του. Στη συνέχεια ο Στρούσκι σκόραρε όμως ο ρέφερι αμέσως σταμάτησε το παιχνίδι για την παράβαση.

03/01/2024
20:08
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
03/01/2024
19:50
45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Στο 0-0 το πρώτο 45λεπτο με τον Άρη να έχει τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για την επίτευξη γκολ. Χρειάζεται βελτίωση η γηπεδούχος ομάδας στον επιθετικό τομέα.

03/01/2024
19:49
45'+2 Τεράστια φάση για τον Άρη

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ουρόσεβιτς έπιασε την κεφαλιά, η οποία βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Ίβουσιτς.

03/01/2024
19:47
45' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
03/01/2024
19:35
34' Πρώτη αποστολή για τον Κανέ ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στην αρχή της σεζόν
03/01/2024
19:31
30' Κίτρινη στον Ζόκε

Ήταν στο όριο ο παίκτης του Άρη και θα χάσει είτε το επόμενο ματς με την Ομόνοια, είτε το μεθεπόμενο με τον Απόλλωνα.

03/01/2024
19:25
24' Καλή προϋπόθεση για την Πάφο

Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έφυγε για την εστία του Βανά όμως ο κίπερ του Άρη έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

03/01/2024
19:20
18' Νέα μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Κοκόριν σχεδόν ανενόχλητος έπιασε την (κοντινή) κεφαλιά. Απέκρουσε δύσκολα ο Ίβουσιτς.

03/01/2024
19:14
13' Σπουδαία φάση για τον Άρη

Τετ-α-τετ ο Ζόκε με τον Ίβουσιτς αφού ο Κβίντα δεν κατάφερε να διώξει, απέκρουσε εντυπωσιακά ο κίπερ των γηπεδούχων με διπλή προσπάθεια το πλασέ του Σλοβένου.

03/01/2024
19:10
Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο

Ορεξάτες οι δύο ομάδες, έχει καλό ρυθμό το ματς και προσπαθούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και γκολ.

Δεν έχει καταγραφεί κάποια κλασσική, ωστόσο η μπάλα... ανεβοκατεβαίνε.

03/01/2024
19:02
Ακυρώθηκε γκολ με το... καλημέρα!

Στα 30 δευτερόλεπτα σωστά ακυρώθηκε γκολ της Πάφου αφού ο Ντράγκομιρ στην αρχή της φάσης ήταν εκτεθειμένος. Σκόρερ ήταν ο Μπότσκαϊ.

03/01/2024
19:01
1' Έναρξη του αγώνα!