Τελικό: Πάφος - Ομόνοια (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Σάββατο, 22/8/2020 - 20:24

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης» μεταξύ της Πάφου και της Ομόνοιας για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 2-2.

Οι Παφίτες προηγήθηκαν των «πρασίνων» χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεριγκό στο 14ο λεπτό. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Βα μετά από ανατροπή του από τον Φαμπιάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια έφερε… τούμπα το ματς με δύο γκολ του Μποτεάκ στο 56ο και 64ο λεπτό όμως η Πάφος κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Βενιζέλου στο 79ο λεπτό μετά από σουτ του Πάντσεον.

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έδειχνε αρκετά ορεξάτη να ελέγξει την αναμέτρηση. Από την άλλη, η Πάφος στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Μετά το γκολ η Πάφος ανέβασε «στροφές» και έψαξε και το δεύτερο γκολ ενώ η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» ήταν αισθητά καλύτεροι και δικαίως ανέτρεψαν το σκορ όμως στο τέλος δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν το τρίποντο της επιτυχίας.

Πλέον η ομάδα της Λευκωσίας στρέφει την προσοχή της στην αναμέτρηση του δεύτερου προκριματικού του Champions League κόντρα στη Λέγκια την προσεχή Τετάρτη (26/08) στη Βαρσοβία.

22/08/2020
20:24
Τέλος στην αναμέτρηση, έμειναν στο 2-2 οι δύο ομάδες
22/08/2020
20:21
90' Τρία λεπτά επιπλέον από το διαιτητή για το τέλος της αναμέτρησης
22/08/2020
20:18
89' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ο Ράκελς στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μέρφι.

22/08/2020
20:17
86' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Λοΐζου ο Μαυρίας.

22/08/2020
20:11
80' Μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους

Φαλτσαριστό σουτ του Βαλακάρι όμως ο Λανγκ έδιωξε με δυσκολία με το κεφάλι σε κόρνερ.

22/08/2020
20:10
79' Γκολ για την Πάφο

Γρήγορη εκτέλεση κόρνερ έπιασαν στον ύπνο την άμυνα της Ομόνοιας, ο Πάντσεον έκανε το σουτ η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Βενιζέλου και κατέληξε στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

22/08/2020
20:08
77' Σόλο του Λοΐζου

Ατομική προσπάθεια από το νεαρό άσο της Ομόνοιας, μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Πάφου.

22/08/2020
20:03
72' Ευκαιρία για την Πάφο

Μακρινό σουτ για τους γηπεδούχους με τον Μπεριγκό όμως ο Φαμπιάνο ήταν στο σωστό σημείο και έδιωξε τον κίνδυνο.

22/08/2020
19:57
66' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Μίχαλ Ντούρις και Έρικ Μποτεάκ αποχωρούν από την αναμέτρηση.

Καλί Σενέ και Βίτορ Γκόμες περνούν στην αναμέτρηση.

Επίσημο ντεμπούτο για τον Σενεγαλέζο με το τριφύλλι στο στήθος.

Γνωρίζει την αποθέωση ο Μποτεάκ από τους φίλους της Ομόνοιας κατά την αποχώρηση του από τον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του προηγείται στο σκορ με δύο δικά του γκολ.

22/08/2020
19:54
64' Γκολ για την Ομόνοια

Εύστοχος ο Μποτεάκ απέναντι από τον Ρούτκο και προβάδισμα για την ομάδα της Λευκωσίας.

22/08/2020
19:53
63' Πέναλτι για την Ομόνοια

Σουτ από τον Λοΐζου, ο Βαλεριάνος στην προσπάθεια του να διώξει ακουμπάει τη μπάλα με το χέρι.

22/08/2020
19:46
56' Γκολ για την Ομόνοια

Καταπληκτική απευθείας εκτέλεση από τον Μποτεάκ ο οποίος φέρνει το παιχνίδι στα ίσα για τους «πράσινους».

22/08/2020
19:45
54' Μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια

Ο Μποτεάκ από πλάγια θέση στη μικρή περιοχή έκανε το σουτ και ο Ρούτκο απέκρουσε δύσκολα.

22/08/2020
    19:38
    48' Πρώτη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για την Ομόνοια

Σέντρα του Κίκο από αριστερά, με τον Ντούρις να σταματάει τη μπάλα και να κάνει το γυριστό όμως η μπάλα έφυγε έξω.

22/08/2020
    19:35
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

22/08/2020
    19:19
    Τέλος στο πρώτο ημιχρονο, 1-0 μπροστά η Πάφος
    22/08/2020
    19:16
    45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου
    22/08/2020
    19:10
    39' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κίκο, ο Κούσουλος έπιασε το βολέ στην περιοχή όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

22/08/2020
    18:45
    14' Γκολ για την Πάφο

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Μπεριγκό ο οποίος κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

22/08/2020
    18:44
    13' Πέναλτι για την Πάφο

Ταχύτατος ο Βα, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Φαμπιάνο. Ο Λούκας Σωτηρίου καταλόγισε αμέσως το πέναλτι.

22/08/2020
    18:37
    5' Μπήκε ορεξάτα η Ομόνοια

Με μπόλικη διάθεση μπήκε η Ομόνοια στο παιχνίδι και προσπαθεί να αναλάβει τον έλεγχο του αγώνα. Από την άλλη, η Πάφος, προσπαθεί να ελέγξει τα νώτα της στα πρώτα λεπτά.

22/08/2020
      18:32
      1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Με τα λαχανί η Ομόνοια, με τις γαλάζιες στολές οι γηπεδούχοι.

Στον πάγκο το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της Ομόνοιας

Στον πάγκο αλλά όχι στο αρχικό σχήμα είναι το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της Ομόνοιας, Καλί Σενέ.

Ο Σενεγαλέζος ανάλογα με την εξέλιξη της αναμέτρησης δεν αποκλείεται να πάρει τα πρώτα του αγωνιστικά λεπτά με το τριφύλλι στο στήθος.