«Ξέρανε» την Ομόνοια στο τέλος η Πάφος και όλα ανοικτά για την πρόκριση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 6/4/2023 - 20:55

Γκολ στο φινάλε και... όλα ανοικτά!

Πάφος και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» και στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola.

Με λύτρωση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν τους «πράσινους», που άνοιξαν το σκορ με τον Λοΐζου (5') αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την πρόκριση.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν -έστω και στο φινάλε- να αποφύγουν την ήττα και θα διεκδικήσουν τις ελπίδες τους στη Λευκωσία.

Δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γρήγορο προβάδισμα το «τριφύλλι», που υπέκυψε στην πίεση των αντιπάλων, ενώ από το 83ο λεπτο έπαιζαν με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Μπέζους.

Η ρεβάνς στο ΓΣΠ είναι ορισμένη για την Τετάρτη, 26 Απριλίου, στις 19:00, ενώ θυμίζουμε ότι δεν ισχύει πλέον ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Πλέον, οι δύο ομάδες βλέπουν ξανά το πρωτάθλημα και την 4η αγωνιστική των play-off, με την Πάφο να υποδέχεται τη Μ. Τρίτη (11/4, 19:00) την ΑΕΚ στο «Στέλιος Κυριακίδης», ενώ την ίδια μέρα και ώρα η Ομόνοια φιλοξενεί τον Άρη στο ΓΣΠ.

Τέλος του αγώνα

Η Πάφος ισοφάρισε την Ομόνοια στο φινάλε και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς του ΓΣΠ

0

06/04/2023
20:51
90'+3' Γκολ για την Πάφο

Ο Ικόκο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ζάιρο με ιδανική κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνο και ισοφάρισε σε 1-1 λίγα λεπτά πριν το τέλος

06/04/2023
20:49
90' +5 λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα
06/04/2023
20:42
83' Συνεχίζει με 10 η Ομόνοια

Ο Μπέζους μπήκε στον αγώνα στο 70ο λεπτό, δέχθηκε κίτρινη στο 73' και δέκα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα

0

06/04/2023
20:36
78' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο

Ο Ικόκο έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Βαλακάρι έκανε το σουτ, με τον Μπασιρού να πέφτει σωτήρια και να βάζει τη κόντρα για το κόρνερ

06/04/2023
20:24
65' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους

Ο Τάνκοβιτς έπιασε ένα καλό σουτ, από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

06/04/2023
20:22
63' Χάνει τη ρεβάνς ο Κούσουλος

Ο αρχηγός της Ομόνοιας ήταν στο όριο καρτών, δέχθηκε κίτρινη και θα απουσιάζει από τον επαναληπτικό στο ΓΣΠ

06/04/2023
20:10
51' Ευκαιρία για την Πάφο

Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Βαλακάρι βρήκε δεξιά τον Αμπντουραχίμι, αυτός σύγκλινε προς τα αριστερά και δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

06/04/2023
20:04
46' Έναρξη β' μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

06/04/2023
19:45
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Μοιρασμένο το πρώτο 45λεπτο, με «πράσινο» προβάδισμα.

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την υπεροχή στο πρώτο 20λεπτο, καταφέρνοντας να ανοίξει νωρίς το σκορ, ενώ είχε φάσεις για περισσότερα τέρματα.

Από 'κει και έπειτα, η Πάφος αντέδρασε, δημιούργησε και έχασες σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να απαντήσει και το «τριφύλλι» πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

0

06/04/2023
19:43
45' +2 λεπτά καθυστερήσεις
06/04/2023
19:37
39' Διπλή ευκαιρία για την Πάφο

Ο Χότσκο δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Φαμπιάνο απέκρουσε και ο Βαλακάρι δεν μπόρεσε να τον κερδίσει με δεύτερη προσπάθεια, με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα της Ομόνοιας να μαζεύει

06/04/2023
19:30
32' Δοκάρι και για τους γηπεδούχους

Ο Ναμ έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο και να απομακρύνεται

0

06/04/2023
19:28
31' Απειλεί η Πάφος

Ο Τάνκοβιτς δοκίμασε ένα μακρινό φάουλ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

06/04/2023
19:25
Στο γήπεδο ο Νίκος Χριστοδουλίδης
06/04/2023
19:17
19' «Αγγίζει» δεύτερο γκολ η Ομόνοια

Ο Ανσαριφάρντ έπιασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι

06/04/2023
19:11
13' «Απαντάει» η Ομόνοια

Ο Λοΐζου βρήκε ωραία τον Κακουλλή στην περιοχή, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι

06/04/2023
19:09
12' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο

Ο Αμπντουραχίμι έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ζάιρο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

06/04/2023
19:03
5' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Μπασιρού με μια εξαιρετική κάθετη πάσα «τρύπωσε» την άμυνα της Πάφου και ο Λοΐζου με υποδειγματικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ

06/04/2023
19:02
4' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Σράντι αρχικά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και ο Ανσαριφάρντ με δεύτερο σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

06/04/2023
19:01
3' Ακυρώνεται γκολ της Ομόνοιας

Ο Λέτσιακς έκανε τη σέντρα-σουτ από αριστερά, ο Κακουλλής έκανε την προβολή από κοντά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ

0

06/04/2023
18:58
1' Έναρξη του αγώνα