«Άλωσε» την Πάφο και έμεινε σε τροχιά... κορυφής η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 23/10/2023 - 20:55

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια!

Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε στο «Στέλιος Κυριακίδης» της Πάφου με 2-0 στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία της αναμέτρησης, τα γκολ για τους «πράσινους» ήρθαν από τους Mπέζους (12') και Σεμέδο (16').

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ανέβηκε στην πέμπτη θέση και τους 16 βαθμούς, όντας στο -2 από την κορυφή. Με τη σειρά τους οι «γαλάζιοι» έμειναν... καθηλωμένοι στους 14 βαθμούς και βρίσκονται πλέον στο -4 από την κορυφή, υποχωρώντας στην έκτη θέση.

Την ερχόμενη, ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Πάφος θα ταξιδέψει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (29/10 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium». Από την άλλη, η Ομόνοια θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ την ΑΕΚ (29/10 - 18:00).

23/10/2023
21:00
Το τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης

Ο απόηχος και όσα ειπώθηκαν από τους πρωταγωνιστές μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης στο «Στέλιος Κυριακίδης».

23/10/2023
20:55
Τέλος στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Νίκη με 2-0 για την Ομόνοια επί της Πάφου.

βν

23/10/2023
20:52
90+2' Αλλαγή για την Ομόνοια

Λοΐζου στο παιχνίδι αντί του Σεμέδο.

23/10/2023
20:51
90+1' Ευκαιρία για την Πάφο

Δυνατό σουτ του Μπρούνο, μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια ο Φαμπιάνο.

23/10/2023
20:50
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης

Παραμένει το 2-0 από το 16ο λεπτό υπέρ της Ομόνοιας.

23/10/2023
20:44
84' Απειλεί η Πάφος

Από το ύψος της περιοχής, ο Τβουμασί επιχείρησε το δυνατό σουτ, όμως για λίγο δε βρήκε στόχο.

ξ

23/10/2023
20:41
82' Αλλαγή και για την Ομόνοια

Μπέζους εκτός για να μπει ο Φράνσον.

23/10/2023
20:40
81' Διπλή αλλαγή για την Πάφο που ολοκληρώνει με τις αλλαγές

Μπότσκαϊ και Τάνκοβιτς αποχωρούν για την Πάφο, για να μπουν οι Ταβάρες και Τβουμασί.

23/10/2023
20:30
70' Κακός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος

Όπως αναμενόταν, η Ομόνοια έχει δώσει μέτρα στους γηπεδούχους, προσπαθώντας να διαφυλάξει το προβάδισμα της. Από την άλλη, η Πάφος παρά το γεγονός πως έχει την κατοχή και ψάχνει το γκολ για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους, δε μπορεί να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνο.

η

23/10/2023
20:22
63' Διπλή αλλαγή για τις δύο ομάδες

Ο Αλιούμ μπαίνει αντί του Σίμιτς και ο Ανσαριφάρντ αντί του Κακουλλή για την Ομόνοια.

Πελάτζιο και Νταβό μέσα για την Πάφο για να βγουν οι Μάνγκα και Ναμ

23/10/2023
20:14
54' Τελική για την Πάφο

Σέντρα στην περιοχή του Μπότσκαϊ, με τον Τάνκοβιτς να κάνει την κεφαλιά, χωρίς να βρίσκει στόχο.

23/10/2023
20:05
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Με τους ίδιους έντεκα η Ομόνοια. Για την Πάφο ο Μπρούνο πήρε τη θέση του Βαλακάρι.

23/10/2023
19:49
Ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης», με την Ομόνοια να έχει γερό προβάδισμα κόντρα στην Πάφο με 2-0. Παιχνίδι με αρκετή δύναμη και καλό ρυθμό, χωρίς ωστόσο τις μεγάλες ευκαιρίες πέραν των δύο γκολ.

Η Πάφος μετά το αρχικό… μούδιασμα των δύο γκολ, προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς ωστόσο ιδιαίτερη επιτυχία αφού δε δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Φαμπιάνο. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι κρατούν σωστά στην άμυνα, προσπαθώντας να κάνουν τη ζημιά στην αντεπίθεση.

ν

23/10/2023
19:46
45' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

23/10/2023
19:45
45' Απειλεί η Πάφος

Δυνατό σουτ του Μπότσκαϊ, δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

23/10/2023
19:30
30' Προσπαθεί να αντιδράσει η Πάφος

Μετά τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, οι «γαλάζιοι» προσπαθούν να βγάλουν... αντίδραση, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνουν για την ώρα. Δεν έχουν δημιουργηθεί απειλές μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο, ενώ και ο Ίβουσιτς μετά τα γκολ που δέχθηκε δεν απειλήθηκε ξανά.

23/10/2023
19:17
16' Γκολ για την Ομόνοια

Κάθετη μπαλιά στην «πλάτη» της άμυνας, με τον Σεμέδο να βγαίνει... φάτσα με τον Ίβουσιτς και να πλασάρει σωστά για το 2-0.

Ο Αφρικανός δεν πανηγύρισε το γκολ, δείχνοντας σεβασμό στην πρώην ομάδα του.

23/10/2023
19:12
12' Γκολ για την Ομόνοια

Εύστοχος ο Μπέζους, νίκησε τον Ίβουσιτς και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

23/10/2023
19:11
11' Πέναλτι για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ναμ στην προσπάθεια να διώξει, ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι. Άμεση η υπόδειξη της παράβασης από τον διαιτητή.

2

23/10/2023
19:03
3' Πρώτη φάση στο παιχνίδι

Πλασέ στην κίνηση από τον Κακουλλή, με τον Ίβουσιτς να μαζεύει σταθερά.

23/10/2023
19:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Στη σέντρα η Ομόνοια.

23/10/2023
18:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις πράσινες οι φιλοξενούμενοι.

Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Ο Φαμπιάνο θα βρίσκεται στο τέρμα, με τους Κουλιμπαλί και Παναγιώτου να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής ο Μάθιους, με τον Λέτσιακς αριστερά. Στη μεσαία γραμμή οι Κούσουλος και Μπασιρού, με τον Μπέζους ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα κινηθεί ο Σίμιτς, με τον Σεμέδο αριστερά. Μοναδικός προωθημένος ο Ανδρόνικος Κακουλλής για το «τριφύλλι». Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Κύπριο τεχνικό, ο οποίος προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΖ. Συγκεκριμένα, οι Κουλιμπαλί, Κούσουλος και Μπέζους πήραν τις θέσεις των Μίλετιτς, Φράνσον και Ανσαριφάρντ.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Ψάλτης, Σιπριάνο, Λοΐζου, Αλιούμ, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου

23/10/2023
17:45
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Πάφου

Με μια άλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην Πάφο παρατάσσει την ομάδα του ο Χουάν Κάρλος Καρσέδο. Τη θέση του Γκολντάρ πήρε ο Ρους.

Ο Ίβουσιτς θα είναι στο τέρμα με τους Ικόκο, Ρους, Κβίντα και Μπότσκαϊ να συνθέτουν την τετράδα της άμυας από δεξιά προς τα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Ντράγκομιρ και Ναμ, με τον Όνι Βαλακάρι ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή.

Στα άκρα της επίθεσης θα βρίσκονται οι Τάνκοβιτς (δεξιά) και Μάνγκα (αριστερά), με τον Ζάιρο μοναδικό προωθημένο στη γραμμή κρούσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ισπανό τεχνικό των «γαλάζιων».

Στον πάγκο:  Τζοσίποβιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο, Νταβό, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τβουμασί, Πελάτζιο, Ταβάρες, Πέπε

23/10/2023
17:40

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Ρους, Κβίντα, Μποτσκάι, Ντράγκομιρ, Ναμ, Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, Μάνγκα, Ζάιρο

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Κούσουλος, Μπασιρού, Μπέζους, Σεμέδο, Σίμιτς, Κακουλλής