Το... πάλεψε με την Παρτιζάν, αλλά δεν τα κατάφερε η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 9/12/2021 - 20:38

Έπεσε... μαχόμενη!

Η Ανόρθωση έμεινε στο 1-1 με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, παρά τη μεγάλη προσπάθεια, μένοντας εκτός συνέχειας του Conference League.

Το... πάλεψε μέχρι τέλους η ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία είχε μια παλικαρίσια εμφάνιση, ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει και αποκλείστηκε.

0

Παρά το γεγονός ότι στο άλλο ματς του ομίλου η Φλόρα ηττήθηκε από τη Γάνδη, το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια δεν πήρε το «διπλό» στο Βελιγράδι, όμως αποχαιρετάει με ψηλά το κεφάλι τη νεοσύστατη διοργάνωση της UEFA.

Οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ με τον Μιλοβάνοβιτς στο 20', με τον Χριστοδουλόπουλο να ισοφαρίζει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 33ο λεπτό και παρά τις ευκαιρίες η «Κυρία» δεν βρήκε άλλο ένα γκολ, που θα την έστελνε στην επόμενη φάση.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι φτάνει μέχρι εδώ και η Ανόρθωση επικεντρώνεται πλέον στο πρωτάθλημα, υποδεχόμενη την ερχόμενη Δευτέρα (13/12, 19:00) τη Δόξα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 13η αγωνιστική.

Τέλος του αγώνα

Η Ανόρθωση έκανε μεγάλη προσπάθεια στο Βελιγράδι, δεν κατάφερε όμως να πάρει τη νίκη κόντρα στην Παρτιζάν και έτσι μένει εκτός συνέχειας του Conference League.

0

09/12/2021
21:36
90+4' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από κόρνερ και «μελέ» στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Χριστοφή που έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

09/12/2021
21:33
90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις
09/12/2021
21:21
78' Αναγκαστική η τέταρτη αλλαγή της Ανόρθωσης

Αποχωρεί με πρόβλημα στο μάτι ο Αντωνιάδης και ο Κορρέα παίρνει τη θέση του

0

09/12/2021
21:13
71' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Χριστοφή παίρνει τη θέση του Ντέλετιτς

09/12/2021
21:10
68' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο Χριστοδουλόπουλος και μέσα ο Κατσαράβα

09/12/2021
20:59
57' Ευχάριστα νέα από το Βέλγιο

Η Γάνδη προηγείται με 1-0 της Φλόρα στο άλλο ματς του ομίλου και η Ανόρθωση χρειάζεται άλλο ένα γκολ για να φέρει την πρόκριση... στα μέτρα της

09/12/2021
20:51
49' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ντέλετιτς με ωραία προσπάθεια έδωσε στην περιοχή για τον Πόποβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ από καλή θέση και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

09/12/2021
20:48
46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Με αλλαγή η Ανόρθωση, έξω ο Ιωάννου και μέσα ο Πόποβιτς

09/12/2021
20:32
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Γάνδη και Ανόρθωση βρίσκονται στο ισόπαλο 1-1 μετά τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έχει αρκετά καλή παρουσία, είναι ιδιαίτερα απειλητική και γενικώς το... παλεύει, ωστόσο «πλήρωσε» άλλη μια στιγμή αδράνειας φέτος, με τον Μιλοβάνοβιτς αμαρκάριστο στην περιοχή να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά στο 20ο λεπτό.

Δεν τα παράτησε η «Κυρία» που ανέβασε ξανά στροφές και στο 33' έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου, το οποίο κέρδισε ο Ντέλετιτς και ενώ είχε καλές προϋποθέσεις να πάρει και το προβάδισμα.

Το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια καλείται να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, να είναι πιο προσεκτική στα μετόπισθεν και με την ίδια θέληση να... παλέψει για το καλύτερο δυνατό.

0

09/12/2021
20:31
45+1' «Απαντάει» η Παρτιζάν

Μετά από λάθος του Ιωάννου, η μπάλα έφτασε στον Μιλοβάνοβιτς που έκανε το σουτ και ο Τζουρ με διπλή επέμβαση μπλόκαρε

09/12/2021
20:30
44' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση στα αριστερά, με τον Πόποβιτς να αποκρούει με δυσκολία και τον Αντωνιάδη να αιφνιδιάζεται και πριν κάνει προβολή οι αμυντικοί απομάκρυναν

09/12/2021
20:18
33' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση

Ψύχραιμος ο Χριστοδουλόπουλος που με εύστοχη εκτέλεση ψηλά στο κέντρο της εστίας, έφερε το ματς στα ίσα και έβαλε ξανά στο «κόλπο» την ομάδα της Αμμοχώστου

09/12/2021
20:18
33' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Ο Ιωάννου έκανε το γέμισμα για τον Ντέλετιτς, ο Πόποβιτς έκανε λάθος έξοδος και τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα

09/12/2021
20:11
25' Νέα φάση για την Παρτιζάν

Ο Πάβλοβιτς βρήκε χώρο και με ατομική προσπάθεια πάτησε περιοχή και έκανε το πλασέ, με τον Τζουρ να μαζεύει σταθερά

09/12/2021
20:07
20' Γκολ για την Παρτιζάν

Ο Γιόγιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, υπήρχε κενό στην άμυνα και ο Μιλοβάνοβιτς με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, βάζοντας δύσκολα στην Ανόρθωση που... ψάχνει ανατροπή

09/12/2021
20:01
15' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ιωάννου έδωσε στον Χουσμπάουερ, αυτός άφησε έξυπνα στον Ντέλετιτς που δοκίμασε ένα καλό πλασέ από πλάγια δεξιά στην περιοχή, με τον τερματοφύλακα της Παρτιζάν να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

19:45
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με αλλαγές και σχηματισμό 4-3-3 παρατάσσει την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Τζουρ, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Αραγιούρι και Αντωνιάδη. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Αμπαρτζουμιάν και στο αριστερό ο Κορέια.

Τριάδα στη μεσαία γραμμή και συγκεκριμένα οι Αρτυματάς, Χουσμπάουερ και Ιωάννου, με τον τελευταίο λογικά να έχει έναν πιο ελεύθερο ρόλο λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό της επίθεσης θα είναι ο Ντέλετιτς, στο αριστερό ο Ουάρντα και στην κορυφή ο Χριστοδουλόπουλος.

0

Στον πάγκο: Λόρια, Ρουσιάς, Αβραάμ, Κατσαράβα, Πόποβιτς, Μπουσουλάτζιτς, Κορρέα, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

*Εκτός αποστολής οι Ρισβάνης (τιμωρημένος), Καλτσάς (τραυματίας), Νινούα και Λάφερτι.

09/12/2021
18:20

Παρτιζάν (Αλεξάνταρ Στανόγιεβιτς): Πόποβιτς, Μιλίκοβιτς, Βούγιατσιτς, Σανιτσάνιν, Ουρόσεβιτς, Ζντίελαρ, Γιόγιτς, Πάβλοβιτς, Γιόβιτς, Μένιγκ, Μιλοβάνοβιτς.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος.

Τα δεδομένα στον όμιλο και τα σενάρια πρόκρισης

Μπορεί η Ανόρθωση να βρίσκεται στην τελευταία θέση με 5 βαθμούς, ωστόσο έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Αυτό που χρειάζεται, είναι να κερδίσει το σημερινό παιχνίδι και ταυτόχρονα η Φλόρα να μην κερδίσει την πρωτοπόρο Γάνδη στο Βέλγιο, με την «Κυρία» να θέλει είτε ισοπαλία είτε ήττα στο εν λόγω ματς.

Αν όμως οι Εσθονοί κάνουν την έκπληξη και κερδίσουν, τότε η ομάδα της Αμμοχώστου χρειάζεται να σκοράρει ένα γκολ περισσότερο από αυτά που θα βάλει η Φλόρα, μιας και στην ισοβαθμία θα μετρήσει ο συντελεστής τερμάτων.

Σε περίπτωση που το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια πάρει την πρόκριση, θα περάσει στα μπαράζ και θα τεθεί αντιμέτωπη με μια ομάδα από αυτές που θα τερματίσουν τρίτες στο Europa League.

Η βαθμολογία του ομίλου:

0

09/12/2021
18:05
Ο απολογισμός μέχρι τώρα

Μια νίκη, δύο ήττες και δύο ισοπαλίες είναι ο μέχρι τώρα απολογισμός της Ανόρθωσης στον 2ο όμιλο του Conference League.

Στην πρεμιέρα, στις 16 Σεπτεμβρίου, δέχθηκε την ήττα (0-2) στο ΓΣΠ από την Παρτιζάν Βελιγραδίου.

Ακολούθησε, στις 30 του μήνα, νέα ήττα με το ίδιο σκορ στο Βέλγιο κόντρα στη Γάνδη.

Στις 30 Οκτωβρίου και 4 Νοεμβρίου ακολούθησαν τα δύο παιχνίδια με τη Φλόρα σε ΓΣΠ και Εσθονία αντίστοιχα, όπου και στα δύο «έχασε» τη νίκη μέσα από τα χέρια της, αφού ενώ προηγείτουν με 2-0 στο τέλος ισοφαρίστηκε 2-2.

Τέλος, στις 25 Νοεμβρίου, επικράτησε με 1-0 της Γάνδη στο ΓΣΠ και με αυτό το αποτέλεσμα παραμένει «ζωντανή».