«Άχαστη» στο Europa η Σεβίλλη, νίκησε τη Ρόμα στα πέναλτι και το πήρε κι αυτό

Πέμπτη, 1/6/2023 - 01:04

Άχαστη Σεβίλλη, το σήκωσε και αυτό!

Οι Ανδαλουσιάνοι λύγισαν στα πέναλτι τη Ρόμα, επικρατώντας 4-1 (1-1 κδ & παράταση) στη Βουδαπέστη και κατέκτησαν το 7ο Europa League (5 Europa+2 Κύπελλα UEFA) της ιστορίας τους. Πρώτη ήττα σε ευρωπαϊκό τελικό για τον Ζοσέ Μουρίνιο, ο οποίος προερχόταν από 5/5.

Ο Μοντίλ ευστόχησε στην τελευταία εκτέλεση (η οποία επαναλήφθηκε μετά από αποτυχημένη προσπάθεια λόγω παράβασης του Πατρίσιο), όπως είχε κάνει τον χειμώνα στο Κατάρ στο Μουντιάλ. Μοιραίοι οι αμυντικοί Μαντσίνι και Ιμπάνιες, οι οποίοι αστόχησαν στο 2ο και το 3ο πέναλτι των «τζιαλορόσι».

Η ιταλική ομάδα ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 35 με τον Ντιπάλα’, αξιοποιώντας εξαιρετική κάθετη του Μαντσίνι, αλλά στο 55’ o 27χρονος αμυντικός σημείωσε αυτογκόλ μετά από προσπάθεια του Οκάμπος σε σέντρα του Νάβας.

Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες, με τον Ράκιτιτς να αγγίζει στο 45’+6’ το 1-1 με βολίδα, ενώ στο 120’+2’ ο Σμόλινγκ λίγο έλειψε να γίνει ήρωας, αλλά η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο.

1

*πηγή φωτογραφιών: AP

01/06/2023
01:03
Ο Μοντιέλ είναι εύστοχος την δεύτερη φορά και η Σεβίλλη κατακτά το Europa League

01:01
Ο Ιβάνιες στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και η Σεβίλλη απέχει ένα τέρμα από την κατάκτηση του τροπαίου

Τέλος και της παράτασης

Δεν βρέθηκε νικητής ούτε στο επιπλέον ημίωρο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόπαλες με 1-1 και πλέον ετοιμάζονται για την άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

1

01/06/2023
00:51
120+11' Μεγάλη ευκαιρία για την Ρόμα

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σμόλινγκ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπόνο.

01/06/2023
00:49
120+9' Αλλαγή για την Σεβίλλη

Την θέση του Φερνάντο θα πάρει ο Τζουάν Τζόρδαν.

01/06/2023
00:48
Ιστορικό ματς

Ο φετινός τελικός είναι ο μεγαλύτερος χρονικά στην ιστορία του Europa League με 120 λεπτά αγώνα και 21 λεπτά καθυστερήσεις.

1

01/06/2023
00:47
120+7' Αλλαγή για την Ισπανική ομάδα

Ο Μαρκάο θα πάρει την θέση του Γκούντελ.

01/06/2023
00:44
120+2' Απειλεί η Σεβίλλη

Ο Σούσο έκανε την κεφαλιά από τα δεξιά και ο Εν Νεσιρί πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

01/06/2023
00:40
120' Έξι λεπτά καθυστερήσεις
01/06/2023
00:40
120' Αλλαγή για την Ρόμα

Ο Μπόβε θα πάρει την θέση του Μάτιτς.

01/06/2023
00:33
Χωρίς ευκαιρία ακόμα

Καμία από τις δύο ομάδες, δεν φαίνεται να είναι διατεθειμένη να ρισκάρει και να γίνει πιο επιθετική, ενώ υπάρχει και αρκετή κούραση.  Αν παραμείνει αυτή η εικόνα το ματς οδεύει προς την άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

Οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες με 1-1.

01/06/2023
00:19
105' Χαμηλός ο ρυθμός της αναμέτρησης

Η κούραση έχει αρχίσει να... χτυπάει την πόρτα, ιδίως στη Σεβίλλη. Η Ρόμα φαίνεται να  ελέγχει καλύτερα τον αγώνα στην παράταση και μοιάζει σε ετοιμότητα να εκμεταλλευτεί κάθε λάθος των Ισπανών.

1

01/06/2023
00:16
Ενδιαφέρον στοιχείο

Τρίτος σερί τελικός Europa League που οδηγείται στην παράταση. Οι προηγούμενοι δύο κατέληξαν στα πέναλτι.

1

01/06/2023
00:09
95' Διπλή αλλαγή για την Σεβίλλη

Μοντιέλ και Ρεκίκ αντί των Νάβας και Τέλες.

01/06/2023
00:05
91' Αλλαγή για την Ρόμα

Ο Ζαλέβσκι θα πάρει την θέση του Τσελίκ.

01/06/2023
00:04
Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης

Στην σέντρα η Ρόμα

31/05/2023
23:59
90+7' Τέλος κανονικής διάρκειας

Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες με 1-1 και το ματς οδηγείται στην παράταση. Θυμίζουμε ότι αν δεν βρεθεί ο νικητής ούτε στο επιπλέον ημίωρο, υπάρχει και η άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

31/05/2023
23:58
90+6' Φάση διαρκείας για την Ισπανική ομάδα

Ο Σούσο έκανε το μακρινό σουτ και ο Πατρίσιο απομάκρυνε. Η παρέμεινε σε πόδια Ανδαλουσιάνων, με τον Εν Νεσίρι να προσπαθεί να την σπρώξει στα δίχτυα και να μην τα καταφέρνει, λόγω των πολλών σωμάτων που είχε μπροστά του. Τέλος ο Φερνάντο δοκίμασε εκ νέου σουτ, έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ

31/05/2023
23:55
90+2' Απειλεί η Σεβίλλη

Ο Σούσο έκανε την σέντρα και ο Εν Νεσίρι πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

31/05/2023
23:54
90' Έξι λεπτά καθυστερήσεις
31/05/2023
23:47
84' Καλή στιγμή για την Ρόμα

Ο Πελεγκρίνι έκανε το γέμισμα, μέσα στην μικρή περιοχή και ο Μπελότ έκανε την προβολή, όμως η μπάλα βρήκε πάνω στον Μπόνο και κατέληξε έξω.

23:38
75' Πέναλτι για την Σεβίλλη

Ο Οκάμπος πήρε την μπάλα, ο Ιμπάνιες τον μάρκαρε και ο παίκτης της Σεβίλλης βρέθηκε στο έδαφος.

1

31/05/2023
23:31
68' Αλλαγή για την Ιταλική ομάδα

Ο Βαϊνάλντουμ θα πάρει την θέση του Ντιμπάλα

31/05/2023
23:29
67' Τεράστια ευκαιρία για την Ρόμα

Μετά από γέμισμα στην περιοχή, η μπάλα έφτασσε στον Έιμπραχαμ που προσπάθησε να την σπρώξει στα δίχτυα με την πλάτη στην εστία, ο Μπουνού απέκρουσε, αλλά δεν μπλόκαρε και οι παίκτες της Ρόμα και της Σεβίλλης προσπάθησαν να την κλοτσήσουν. Εντέλει η μπάλα κατέληξε στον Ιμπάνιεζ, που με άτσαλο σουτ μπροστά σε πολλά σώματα, την έστειλε άουτ.

31/05/2023
23:18
55' ΓΚΟΛ για την Σεβίλλη 1-1

Ο Νάβας έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μαντσίνι στην προσπάθεια του να να προλάβει τον Εν Νεσιρί, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με το γόνατο.

1

31/05/2023
23:16
52' Τελική για την Ισπανική ομάδα

Ο Τένες έκανε το σουτ, μέσα από την περιοχή, όμως ήταν άστοχο και κατέληξε άουτ.

31/05/2023
23:09
46' Αλλαγή για την Σεβίλλη