Τελικό: Σλόβαν Λίμπερετς - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 1/10/2020 - 21:54

Οδυνηρός αποκλεισμός για τον ΑΠΟΕΛ από τη συνέχεια του Europa League. Η ομάδα της Λευκωσίας γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Σλόβαν Λίμπερετς χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Ο ΑΠΟΕΛ ναι μεν είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας και δημιούργησε ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία όμως δεν κατάφερε να βρει το ζητούμενο που δεν ήτανν άλλο από το γκολ αφού ήταν αρκετά ανούσιος στο παιχνίδι του.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έδειξαν να προσπαθούν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις χωρίς όμως να έχουν καταφέρει να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μιγκέλ Σίλβα ο οποίος στα πρώτα 90 λεπτά είχε εύκολο έργο μέχρι το πέναλτι της αναμέτρησης που έκρινε την πρόκριση.

01/10/2020
21:53
Τέλος, αποκλεισμός για τον ΑΠΟΕΛ
01/10/2020
21:50
90' Γκολ για τη Σλόβαν

Εύστοχη εκτέλεση για την ομάδα της Τσεχίας από τον Μάρα.

01/10/2020
21:48
90' Πέναλτι για τη Σλόβαν στις καθυστερήσεις

Χέρι του Ζεράλδες εντός περιοχής, έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα ο ρέφερι.

01/10/2020
21:38
83' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι αποχώρησε για να μπει ο Κλωναρίδης.

01/10/2020
21:35
79' Δεύτερη αλλαγή για τους Τσέχους

Στη θέση του Πέτσεκ ο Μάτουτσεκ.

01/10/2020
21:27
72' Φλύαρος ο ΑΠΟΕΛ, άλλα 18 λεπτά για το τέλος

Συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας ο ΑΠΟΕΛ όμως δεν καταφέρνει να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα. Πολύ άχαρο το παιχνίδι της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη.

01/10/2020
21:24
68' Πρώτη αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Εντονγκαλά πέρασε ο Αντζίλι.

01/10/2020
21:14
59' Φάουλ από καλό σημείο για τους γηπεδούχους

Κάκιστη εκτέλεση, στο τείχος η μπάλα. Θα μπορούσαν εδώ να απειλήσουν οι Τσέχοι.

01/10/2020
21:10
55΄Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ο Μπεράν εκτός για να μπει στη θέση του ο Ράμπουσιτς.

01/10/2020
21:07
52' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Εντονγκαλά στην περιοχή των Τσέχων, ο Ντε Βινσέντι έστρωσε με το κεφάλι στον Νουχίου όμως ο Κοσοβάρος επιθετικός εξ επαφής δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Απίστευτη ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους».

01/10/2020
21:03
Στο... πόδι από την αρχή της αναμέτρησης ο Μαρίνος Ουζουνίδης

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Μαρίνος Ουζουνίδης δεν έχει κάτσει ούτε λεπτό στον πάγκο του. Ο Ελλαδίτης τεχνικός είναι συνεχώς όρθιος και δίνει οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του. β

01/10/2020
21:01
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

01/10/2020
20:46
Ημίχρονο χωρίς γκολ στην Τσεχία
01/10/2020
20:33
34' Παραμένει το 0-0 όμως ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να έχει την κατοχή

Δεν άλλαξε πολύ η εικόνα της αναμέτρησης μετά το πρώτο ημίωρο. Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να έχει τη συντριπτική κατοχή της μπάλας αλλά δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία των Τσέχων. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να βγουν μπροστά αλλά χωρίς επιτυχία.

0

01/10/2020
20:23
24' Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής

Ο ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε κάποιους κίνδυνους μπροστά από την αντίπαλη εστία όμως δεν έχει καταφέρει να διασπάσει ουσιαστικά την αντίπαλη άμυνα. Από την άλλοι, οι Τσέχοι όσες φορές έχουν βγει μπροστά δείχνουν να μην είναι ιδιαίτερα απειλητικοί όμως χρειάζονται αρκετή προσοχή καθώς σε τέτοιο επίπεδο τα λάθη δε συγχωρούνται.

01/10/2020
20:14
14' Μεγάλη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Στην περιοχή η μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νουχίου έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω. Ακούμπησε ο τερματοφύλακας των Τσέχων με τα ακροδάχτυλα, κακώς δε δόθηκε κόρνερ.

01/10/2020
20:12
Η UEFA ανακοίνωσε την επιστροφή του κόσμου στις κερκίδες

Αν ο ΑΠΟΕΛ καταφέρει να πάρει την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης, στις εντός έδρας αναμετρήσεις θα μπορεί να έχει στο πλευρό του το 30% της χωρητικότητας του ΓΣΠ από τους φίλους του σύμφωνα με την ενημέρωση της UEFA.

01/10/2020
20:10
11' Καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Τάμαρι από αριστερά όμως η μπάλα πέρασε από τον αμαρκάριστο Ζαχίντ. Αν η μπάλα έφτανε στον άσο του ΑΠΟΕΛ ήταν εντελώς αμαρκάριστος και έτοιμος για το γκολ.

01/10/2020
20:02
3' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για τον ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Νουχίου, δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση όμως γύρισε στον Ντε Βινσέντι ο οποίος έξω από την περιοχή έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

01/10/2020
20:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα η κυπριακή ομάδα.

Καλή επιτυχία στον ΑΠΟΕΛ.

01/10/2020
19:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Τα τελευταία διαδικαστικά πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

φ

01/10/2020
19:50
Ξεκάθαρο μήνυμα από τον πρόεδρο του ΑΠΟΕΛ πριν την έναρξη της αναμέτρησης

Στην κάμερα της Cablenet μίλησε ο πρόεδρος του ΑΠΟΕΛ λίγο πριν την σέντρα του αγώνα κόντρα στην Σλόβαν Λίμπερετς.

Ο Πρόδρομος Πετρίδης εξέφρασε την αισιοδοξία του πως οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορούν να προκριθούν στους ομίλους του Europa League, ενώ μίλησε και για την πιθανότητα πώλησης του Μούσα Αλ Τάμαρι.

,

01/10/2020
19:31
Με την... κλασσική γαλαζοκίτρινη εμφάνιση ο ΑΠΟΕΛ

Η αγωνιστική εμφάνιση του ΑΠΟΕΛ κόντρα στους Τσέχους.

,

01/10/2020
18:45
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι του τρίτου προκριματικού γύρου θα παρατάξει την ομάδα του στην Τσεχία ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Ο Σιέλης προτιμήθηκε αντί του Ραφαέλ Σάντος ενώ ο Τάμρι αντί του Αντζίλι.

Ο ΑΠΟΕΛ θα παραταχθεί στο γήπεδο με σχηματισμό, 4-3-3 και τον Μιγκέλ Σίλβα κάτω από τα δοκάρια. Στο κέντρο της άμυνας θα είναι οι Ζόρζε και Σιέλης ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας ο Ζεράλδες με τον Ενσούε αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Ανουάρ και Ντε Βινσέντι με τον Ζαχίντ πιο μπροστά τους. Στα άκρα της επίθεσης οι Τάμαρι και Εντονγκαλά με τον Νουχίου ξανά μοναδικό προωθημένο.

Στον πάγκο έμειναν οι: Πρινιωτάκης, Σάντος, Σαχάρ, Κλωναρίδης, Αντζίλι, Μερκής, Γένσεν