Τελικό: Ανόρθωση - Ολυμπιακός (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 15/5/2021 - 23:11

Ήταν «Κυρία» και... κατέκτησε το τρόπαιο!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1 στην παράταση του Ολυμπιακού (1-1 στην κανονική διάρκεια) στον τελικό κυπέλλου και πήρε το 11ο τίτλο στην ιστορία της.

Σε ένα συγκολονιστικό παιχνίδι, η ομάδα της Αμμοχώστου έδειξε χαρακτήρα στην ημίωρη παράταση και κατέκτησε τον τίτλο.

Στην κανονική διάρκεια η «Κυρία» άνοιξε το σκορ με τον Αρτυματά (59') και οι «μαυροπράσινοι» ισοφάρισαν άμεσα με τον Σαρφό (61').

Τελικά στην παράταση και στο 110' ο Ελουντού από κοντά, έπειτα από φάση διαρκείας, κατάφερε να σκοράρει και να δώσει το τρόπαιο στην ομάδα του μετά από 14 χρόνια.

MVP του τελικού ο Κωστάκης Αρτυματάς

Πολυτιμότερος του αγώνα ο αρχηγός της Ανόρθωσης και ετοιμάζεται για... να το σηκώσει

23:04
119' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ελουντού βγήκε μόνος από αριστερά και έκανε το σουτ, με τον Μιχαήλ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

15/05/2021
22:56
110' Γκολ για την Ανόρθωση

Μετά από φάση διαρκείας και προσπάθειες από Χουσμπάουερ και Ελουντού, τις οποίες έβγαλε ο Μιχαήλ, ο Κβιλιτάια από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Η φάση ελέχθηκε από το VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά, καθώς το πρώτο σουτ του Ελουντού πέρασε τη γραμμή κι αυτός ήταν ο σκόρερ

15/05/2021
22:52
106' Έναρξη δευτέρου μέρους της παράτασης
22:47
105' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο Κορέϊα, μέσα ο Ελουντού

15/05/2021
22:45
104' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

Ο Ψάλτης δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ

15/05/2021
22:41
99' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Έξω ο Σαντάνα, μέσα ο Γαρουφαλιάς

15/05/2021
22:37
96' Κάρτα και στον Κορέϊα

Ανέκοψε τον Κα που έβγαινε σε αντεπίθεση

15/05/2021
22:35
94' Απαντάει ο Ολυμπιακός

Ο Κα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Λόρια

15/05/2021
22:32
91' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Γκαλίτσιος σέντραρε από δεξιά και ο Κβιλιτάια με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω

15/05/2021
22:32
91' Έναρξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης

22:15
87' Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση

Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μιχαήλ έκανε λάθος έξοδος και ο Κβιλιτάια με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

15/05/2021
22:14
85' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση

Εκτός με φορείο ο Ρισβάνης, μέσα ο Γκαλίτσιος

15/05/2021
22:10
81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Μέσα ο Κα, έξω ο Ζαχαρίου

15/05/2021
22:05
77' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Εκτέλεσε απευθείας ο Σαρφό, έδιωξε με γροθιές ο Λόρια

15/05/2021
22:04
75' Κάρτα στον Ρισβάνη

Για φάουλ στον Σαρφό λίγο έξω από την περιοχή

15/05/2021
21:57
67' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Οκριασβίλι από δεξιά σέντραρε στην περιοχή για τον Κβιλιτάια, αυτός έπιασε με τη μια το σουτ και ο Μιχαήλ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

15/05/2021
21:53
65' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο Μίχα, μέσα ο Μαργκάσα

15/05/2021
21:53
62' «Άγγιξε» την ανατροπή ο Ολυμπιακός

Ο Μάντζης από δεξιά γύρισε για τον Σαρφό, το πλασέ του οποίου αποκρούστηκε δύσκολα από τον Λόρια

15/05/2021
21:50
61' Απαντάει άμεσα ο Ολυμπιακός

Ο Σαρφό πήρε τη μπάλα και πέρασε τους πάντες, μπήκε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για το 1-1

15/05/2021
21:50
59' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Οκριασβίλι έκλεψε από αριστερά, έδωσε στον Κβιλιτάια, αυτός για τον Μίχα κι αυτός με τη σειρά του έξω για τον Αρτυματά που με εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Μιχαήλ

15/05/2021
21:42
54' Άλλη μια κάρτα σε παίκτη της Ανόρθωσης

Αυτή τη φορά στον Οκριασβίλι για φάουλ στον Ψάλτη

15/05/2021
21:39
51' Απαντάει η Ανόρθωση

Ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Ρισβάνη που δοκίμασε το σουτ από κοντά και ο Μιχαήλ απέκρουσε

15/05/2021
21:37
49' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό

Ο Ψάλτης από δεξιά σέντραρε στην περιοχή για τον Μάντζη, η κεφαλιά του οποίου πέρασε έξω

15/05/2021
21:34
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

21:15
45' Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος
15/05/2021
21:13
44' «Σπατάλησε» μεγάλη ευκαιρία ο Καλτσάς

Ο Κβιλιτάια με κάθετη πάσα βρήκε τον Ελλαδίτη που βγήκε μόνος απέναντι στον Μιχαήλ, ωστόσο καθυστέρησε και ο Κυριάκου έκοψε σωτήρια προτού σκοράρει

15/05/2021
21:11
40' Απαντάει η Ανόρθωση

Ο Καλτσάς με φάουλ σέντραρε στην περιοχή, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά και ο Μιχαήλ μάζεψε

15/05/2021
21:09
39' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό

Ο Μάντζης έδωσε ωραία με τη μια για τον Σαλί, αυτός έκανε το πλασέ από πλάγια δεξιά της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

15/05/2021
21:06
37' Κάρτα και στον Καλτσά

Για φάουλ στον Σαλί, τρίτη κίτρινη σε ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης

15/05/2021
21:03
33' Νέα καλή φάση

Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

15/05/2021
20:51
21' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Ψάλτης από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Ζαχαρίου, αυτός έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

15/05/2021
20:47
17' Κάρτα και στον Κβιλιτάια

Για σκληρό μαρκάρισμα στον Κυριάκου

15/05/2021
20:45
15' Κάρτα στον Νταουσβίλι

Για αγκωνιά στο πρόσωπο του Σαρφό

15/05/2021
20:44
15' Πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Σαρφό εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σωτηρίου από το σημείο του πέναλτι με σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

15/05/2021
20:41
12' Νέα φάση για την Ανόρθωση

Ο Οκριασβίλι δοκίμασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έκανε πιο εύκολη την απόκρουση του Μιχαήλ που μάζεψε

15/05/2021
20:36
7' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Μίχα πήρε από δεξιά και πάτησε περιοχή, βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μιχαήλ, ο οποίος απέκρουσε εξαιρετικά σε κόρνερ

15/05/2021
20:34
5' Σχόλιο

Μπήκε καλύτερα και πιο δυνατά η Ανόρθωση, που κέρδισε 3 κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευταν, προσπαθεί να ισορροπήσει ο Ολυμπιακός και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις

15/05/2021
20:30
1' Έναρξη του μεγάλου τελικού