Τελικό: Τζιλάνι - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 27/8/2020 - 22:33

Τραγική εμφάνιση αλλά στο τέλος πήρε την ουσία που δεν είναι άλλη από την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας μπορεί να χρειάστηκε την ημίωρη παράταση όμως επικράτησε της Τζιλάνι με 2-0 στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Europa League.

Tα «χρυσά» γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Γιώργος Εφραίμ στο 102ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Εντονγκαλά στο 116ο λεπτό.

Ο ΑΠΟΕΛ, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες στην αναμέτρηση όμως σε γενικές γραμμές πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση. Παιχνίδι που είχε πολύ κακό ρυθμό και τους γηπεδούχους να είναι ανύπαρκτοι επιθετικά.

Μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης πριν το γκολ αναμφισβήτητα το χαμένο πέναλτι του Τάμαρι στο 78ο λεπτό το οποίο στέρησε από τον ΑΠΟΕΛ την πρόκριση από το 90λεπτο.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ θα μάθει τον αντίπαλο του για τον επόμενο γύρο του Europa League την ερχόμενη Δευτέρα (31/08) στην κλήρωση στην οποία θα είναι ξανά στους δυνατούς.

27/08/2020
22:33
Τέλος, 2-0 και πρόκριση στην παράταση για τον ΑΠΟΕΛ
27/08/2020
22:29
117' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σιέλης αντί του Γένσεν.

27/08/2020
22:28
116΄Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Κάθετη πάσα του Ντε Βινσέντι που είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ του ΑΠΟΕΛ, ο Εντονγκαλά σκοράρει στο ντεμπούτο του. Μια ασίστ και ένα γκολ στο ντεμπούτο του o Αφρικανός.

27/08/2020
    22:27
    114' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Εντονγκαλά και ενώ είχε επιλογές προτίμησε το σουτ το οποίο κόντραρε στους αμυντικούς.

27/08/2020
    22:23
    110' Άλλα δέκα λεπτά για το τέλος

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κρατά μπάλα και δίνει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να έχουν ελπίδες πως μπορούν να ισοφαρίσουν.

27/08/2020
    22:17
    106' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην παράταση

Τελευταία αλλαγή για τους Κοσοβάρους.

27/08/2020
    22:15
    Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της ημίωρης παράτασης με τον ΑΠΟΕΛ μπροστά 1-0
    27/08/2020
    22:14
    105' Σουτ για τους Κοσοβάρους

Ψηλά έξω η μπάλα.

27/08/2020
    22:11
    102' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα ακριβείας του Εντονγκαλά με τον Εφραίμ να μην αστοχεί με το κεφάλι από κοντινή απόσταση.

27/08/2020
    22:05
    97' Καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Έπαιξαν γρήγορα οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ, ο Εφραίμ μπήκε στην περιοχή από πλάγια, όμως η πάσα του ήταν δυνατή δεν πρόλαβε να μπει στη φάση ο Μπεν Σαχάρ.

27/08/2020
      22:00
      92' Πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ στην παράταση

Ο Σάντος που βρέθηκε μέσα στην περιοχή από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

27/08/2020
      21:59
      91' Έναρξη της παράτασης

Αν ο ΑΠΟΕΛ δε σοβαρευτεί τότε παίζει κυριολεκτικά με την τύχη του και κατά συνέπεια την πρόκριση στην επόμενη φάση.

27/08/2020
      21:52
      Τέλος, 0-0 πάμε στην ημίωρη παράταση
      27/08/2020
      21:49
      90' Τέσσερα λεπτά επιπλέον για το τέλος
      27/08/2020
      21:48
      90' Τρίτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι εκτός για να μπει ο Εφραίμ.

27/08/2020
      21:46
      88' Παίζει με τη φωτιά ο ΑΠΟΕΛ

Τραγική εμφάνιση από τους «γαλαζοκίτρινους» με μόλις κάποια λεπτά να απομένουν για το τέλος.

27/08/2020
      21:37
      79' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά αντί του Κλωναρίδη.

27/08/2020
      21:36
      78' Άστοχη εκτέλεση

Κάκιστη εκτέλεση από τον Ιορδανό ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα ουράνια.

27/08/2020
      21:35
      77' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ανατρέπεται ο Τάμαρι εκτός περιοχής όμως ο διαιτητής το βλέπει μέσα και δίνει πέναλτι.

27/08/2020
      21:33
      75' Άλλο ένα τέταρτο για το τέλος πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες

Όσο παραμένει το 0-0 οι γηπεδούχοι αρχίζουν να ξεθαρρεύουν. Ο ΑΠΟΕΛ ναι μεν έχει την υπεροχή των κινήσεων όμως δεν έχει καταφέρει να βρει το γκολ και έτσι η πίεση αυξάνεται αφού είναι το φαβορί.

27/08/2020
      21:31
      72' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους

Φρασέρι στην αναμέτρηση αντί του τραυματία Ράπα

27/08/2020
      21:24
      66' Πρώτη κίνηση από τον πάγκο για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός αναμέτρησης ο Ζαχίντ για να περάσει στη θέση του ο Μπεν Σαχάρ.

27/08/2020
      21:19
      61' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Τάμαρι στα δεξιά της περιοχής, ο Ιορδανός έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

27/08/2020
      21:18
      60' Καλό σουτ από τον Γένσεν

Πολύ καλό σουτ του Γένσεν από μακρινή απόσταση, αναγκάζοντας τον Κολίτσι σε εξαιρετική απόκρουση.

27/08/2020
      21:17
      59' Στο ίδιο τέμπο με το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι

Ξανά κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο ο ΑΠΟΕΛ αλλά ο ρυθμός της αναμέτρησης παραμένει αργός. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ψάχνουν τις λύσεις μεσοεπιθετικά.

27/08/2020
      21:09
      Φωτογραφίες από το Κόσοβο μέσα από το φακό του AlphaNews.Live
      27/08/2020
      21:03
      46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

27/08/2020
      20:47
      Τέλος ημιχρόνου, 0-0 οι δύο ομάδες
      27/08/2020
      20:45
      45' Άλλα δύο λεπτά επιπλέον από το διαιτητή για το τέλος
      27/08/2020
      20:37
      37' Τίποτα το αξιόλογο στην αναμέτρηση

Παραμένει σε πολύ κακό ρυθμό το παιχνίδι.

27/08/2020
      20:31
      31' Καλή στιγμή για τους «γαλαζοκίτρινους»

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γένσεν έκανε το σουτ και ο Μερκής από κοντά έβαλε την προβολή, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε ξανά κόρνερ.

27/08/2020
        20:26
        26' Κακός ρυθμός στην αναμέτρηση

Ο ΑΠΟΕΛ φαίνεται και είναι πιο ποιοτική ομάδα στον αγωνιστικό χώρο όμως η υπεροχή του είναι ανούσια. Δε μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία των γηπεδούχων ενώ ο ρυθμός της αναμέτρησης είναι πολύ αργός.

27/08/2020
        20:16
        16' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Φάουλ σε καλή περιοχή για τους «γαλαζοκίτρινους», μετά από κομπίνα ο Τάμαρι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

27/08/2020
        20:11
        11' Πρώτη χαμένη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από γύρισμα του Ντε Βινσέντι ο Λουντέμο έκανε το σουτ και ο Κολίτσι έδιωξε δύσκολα.

27/08/2020
          20:06
          6' Ελέγχει το ρυθμό ο ΑΠΟΕΛ

Πολύ καλά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η κυπριακή ομάδα. Ο ΑΠΟΕΛ πιέζει πολύ ψηλά τους Κοσοβάρους αναγκάζοντας τους στα λάθη.

Δεν υπάρχει ακόμη κάποια καλή στιγμή μπροστά στις δύο εστίες.

27/08/2020
          20:00
          1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ. Με τα γαλαζοκίτρινα η κυπριακή ομάδα με τα κόκκινα οι γηπεδούχοι.

27/08/2020
          19:59
          Κλικς από την προθέρμανση των δύο ομάδων που προηγήθηκε
          27/08/2020
          19:57
          Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Τα τελευταία διαδικαστικά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Καλή επιτυχία στον ΑΠΟΕΛ.

27/08/2020
          19:27
          Στον αγωνιστικό χώρο για την καθιερωμένη προθέρμανση ο ΑΠΟΕΛ

Όπως συνηθίζει στις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις, ο Πρόδρομος Πετρίδης, ήταν στη είσοδο των αποδυτηρίων για να δώσει το χέρι στους παίκτες της ομάδας του και να τους εμψυχώσει.

27/08/2020
          18:43
          Η ανάλυση της αρχικής ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος κόντρα στην Καρμιώτισσα από τον Μαρίνο Ουζουνίδη. Οι Τόμας Ντε Βινσέντι και Βίκτωρ Κλωναρίδης προτιμήθηκαν από τους Μπεν Σαχάρ και Γιώργο Εφραίμ αντίστοιχα.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ελλαδίτη τεχνικό με τον Μιγκέλ Σίλβα να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια και τους Σάντος και Μερκή μπροστά τους ως κεντρικός αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα βρίσκεται ο Ντράγκαν Μιχαΐλοβιτς με τον Νικόλα Ιωάννου στα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Λουντέμο και Γένσεν με τον Ζαχίντ ελαφρώς πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος.

Ο Τάμαρι θα βρίσκεται στο δεξί φτερό της επίθεσης ενώ ο Κλωναρίδης στο αριστερό με τον Τόμας Ντε Βινσέντι στην κορυφή της επίθεσης.

Πάντως υπάρχει και το ενδεχόμενο να δούμε τον Κλωναρίδη στην επίθεση με τον Ντε Βινσέντι στα αριστέρα.

Στον πάγκο για τον ΑΠΟΕΛ: Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Μπεν Σαχάρ, Σατσιάς, Γουίλερ, Σιέλης, Εντονγκαλά

Πρινιωτάκης, Αποστολάκης και Γαβριήλ έμειναν εκτός αποστολής.

27/08/2020
          18:33
          Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Τζιλάνι (Γκέντιαν Μετζάνι): Κολίτσι, Ράπα, Καστράτι, Βέλιου, Τζάκσον, Χίλα, Χουσεΐνι, Αζίζ, Πρόγκνι, Χαϊντάρι, Νίκατς

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Σάντος, Μερκής, Ιωάννου, Λουντέμο, Γένσεν, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Ζαχίντ, Κλωναρίδης

27/08/2020
          18:32
          Στο γήπεδο η αποστολή του ΑΠΟΕΛ
          27/08/2020
          18:10
          Διαιτητική ομάδα

Από το Ισραήλ η διαιτητική ομάδα της αναμέτρησης.

Πρώτος διαιτητής θα είναι ο Γίγκαλ Φριντ με βοηθούς τους Σάγκι Μέτζαμπερ και Νάτι Ντόταν.