«Λύγισε» τη Σλοβενία και προκρίθηκε στα ημιτελικά για πρώτη φορά ο Καναδάς

Τετάρτη, 6/9/2023 - 17:22

Έπειτα από ένα ματς... ροντέο, ο Καναδάς επικράτησε 100-89 της Σλοβενίας και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σερβία (08/09 - 11:45).

Μεγάλο ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες στην ισοπαλία. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τζόρντι Φερνάντες πήρε τον έλεγχο και στο τέταρτο τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για εκείνη, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο Λούκα Ντόντσιτς. Μέχρι εκείνο το σημείο, ο γκαρντ των Μάβερικς είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Κορυφαίος για τον Καναδά ήταν για ακόμη μία φορά ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερμε 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 24π. και 9 ριμπάουντ. Ο Ντίλον Μπρουκς, ο οποίος και εκείνος αποβλήθηκε στην τέταρτη περίοδο, πρόσθεσε 14 πόντους.

Από την άλλη, οι Σλοβένοι θα αντιμετωπίσουν την Πέμπτη (07/09 - 15:30) τη Λιθουανία, γα τις θέσεις 5-8.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-61, 100-89