«Λύγισε» την Ουνιόν στο φινάλε και πάει τελικό η Λειψία

Πέμπτη, 21/4/2022 - 08:45

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και τρίτη στην ιστορία της, η Λειψία θα διεκδικήσει το Κύπελλο Γερμανίας.

Οι «κόκκινοι ταύροι» ζορίστηκαν και με το παραπάνω ενάντια στην Ουνιόν Βερολίνου, ωστόσο τη νίκησαν 2-1 στις καθυστερήσεις και θα κοντραριστούν με την Φράιμπουργκ στον μεγάλο τελικό.

Οι πρωτευουσιάνοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα, με τον Μπέκερ να ανοίγει το σκορ στο 25ο λεπτό μετά από ωραία μπαλιά του Τρίμελ από τα δεξιά.

Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 61’, όταν ο Ενκουνκού ανετράπη μέσα στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Αντρέ Σίλβα για να φέρει το ματς στα ίσα.

Εντέλει, ενώ όλα έδειχναν ότι πάμε στην παράταση, ήρθε μία εξαιρετική κεφαλιά του Φόρσμπεργκ στις καθυστερήσεις να λυτρώσει τη Λειψία και να ρίξει στο καναβάτσο τους Βερολινέζους.