«Λύγισε» τον Ολυμπιακό των 10 παικτών με πέναλτι του Τρισκόφσκι η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 27/9/2021 - 20:53

Τρίποντο δια... ποδός αρχηγού!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στην «Αρένα», για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Σε ένα παιχνίδι όπου ζορίστηκε αρκετά, η ομάδα της Λάρνακας χρειάστηκε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τρισκόφσκι, στο 72ο λεπτό, για να πάρει τη νίκη.

Πάλεψε όσο μπορούσε ο «τακτακαλάς», ο οποίος από το 54' έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Σαμπίνια, κάτι που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ ανέβηκε στη 2η θέση με 8 βαθμούς και την επόμενη (5η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (1/10, 20:00) από τον Απόλλωνα στο Τσίρειο.

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έμεινε στην 8η θέση με 4 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακής (3/10, 19:00) υποδέχεται, ως τυπικά γηπεδούχος, την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Στο 6' η πρώτη στιγμή του ματς, με τον Ντάρμπισαϊαρ να σκοράρει με πλασέ στην περιοχή, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

0

Στο 20ο λεπτό, μετά από κομπίνα σε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Εγγλέζου που έκανε το σουτ από κοντά, το οποίο πέρασε λίγο έξω.

Στο 33' ο Ναούμ έπιασε ένα καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Σαμπίνια να προλαβαίνει σωτήρια και να βάζει την κόντρα.

Έξι λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Σαρφό, ο Γουακάσο έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 43ο λεπτό, ο Φαράζ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τον Μολ να μαζεύει σταθερά.

Στο 48' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Ντάρμπισαϊαρ με να δίνει με πισινή κεφαλιά στον Εσπινόσα, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μολ που απέκρουσε.

Έξι λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες. Ο κιτρινισμένος Σαμπίνια έκανε δυνατό μαρκάρισμα στον Μάμα, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

0

Στην εκτέλεση του φάουλ ήταν ο Εγγλέζου, που επιχείρησε απευθείας και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 59' ο Ντάρμπισαϊαρ βρήκε ξανά δίχτυα, όμως και αυτή τη φορά ήταν σε θέση οφσάϊντ και το γκολ δεν μέτρησε.

0

Δέκα λεπτά μετά, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Μποβέδα ανέτρεψε τον Τρισκόφσκι στην περιοχή και με την χρήση του VAR ο Κουμής έδειξε την άσπρη βούλα.

Στην εκτέλεση ήταν ο Τρισκόφσκι που με πλασέ στην δεξιά γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, στο 72ο λεπτό.

0

Στο 83' ο Ρομό έπιασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Τρισκόφσκι κατέβασε ωραία με το κεφάλι στην περιοχή για τον Ρομό, αυτός έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εγγλέζου δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από αριστερά, με τον Μολ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

0

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς (9′ Χριστοφόρου), Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Γκουστάβο, Ναούμ (46′ Μάμας), Ακοράν (84′ Τάντι), Φαράζ (46′ Εσπινόσα), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ (70′ Ρόμο).

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Κυριάκου (77′ Ευτυχίδης), Σαμπίνια, Μποβέδα, Μανρίκε, Νάνι, Γουακάσο (77′ Μάντζης), Σάλι (65′ Κονφέ), Σαρφό, Πεχλιβάνης, Γουίλσον.

0

Νταβίντ Καταλά (ΑΕΚ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κι αυτό φάνηκε. Στο πρώτο μέρος δεν βρήκαμε τους παίκτες μου όπως θέλαμε αλλά είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Έφτιαξαν μία ευκαιρία από ένα κόρνερ. Η προσπάθεια των παικτών μου ήταν απίστευτη και πρέπει να τους συγχαρώ. Πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια ένταση και πίστη. Θα είναι όλα δύσκολα τα παιχνίδια. Σήμερα κάναμε άλλο ένα μεγάλο βήμα. Οι παίκτες το πίστεψαν και κέρδισαν».

Γιώργος Πετράκης (Ολυμπιακός): «Γνωρίζαμε ότι παίζαμε με μια αρκετή καλή ομάδα. Ήμασταν πολύ πειθαρχημένοι μέχρι την αποβολή. Ελέγχαμε τον ρυθμό και το παιχνίδι και από τότε άλλαξαν οι ισορροπίες. Προσπαθήσαμε να κλείσουμε τους χώρους. Δεν καταφέραμε να βρούμε τις ευκαιρίες και μοιραία γνωρίσαμε την ήττα. Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου, οι οποίοι τα έδωσαν όλα μέχρι το τέλος. Κοιτάζουμε μπροστά και το επόμενο σπουδαία παιχνίδι απέναντι στην Ομόνοια».