Λύτρωσε τον ΟΦΗ στο 91' ο Νέιρα απέναντι στον Άρη που τα είχε όλα… κόντρα

Κυριακή, 20/8/2023 - 21:37

Ο ΟΦΗ κέρδισε τον Άρη με 3-2 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη φετινή Stoiximan Super League μετά από ένα παιχνίδι από αυτά που θα θέλαμε να βλέπουμε… κάθε αγωνιστική στο ελληνικό πρωτάθλημα και «ζηλεύουμε» στο εξωτερικό!

Οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Ντίκο να ανοίγει λογαριασμό για φετος από ασίστ του… Μανδά στο 17’, ενώ ο Θοράρινσον με τη βοήθεια κι της τύχης έκανε διπλασίασε τα τέρματά τους στο 38’!

Ενδιάμεσα και δη στο 19’, ο Πάλμα είδε δοκάρι και Μανδά να του στερούν την ισοφάριση, με τον Μορόν να κάνει τελικά το 2-1 στο 40ο λεπτό. Με τους «κίτρινους» να φέρνουν την ματσάρα του Ηρακλείου σε ισορροπία στο 68΄, με το τέρμα του Φαμπιάνο που καταλογίστηκε μέσω VAR, για να ακολουθήσει ένα ακόμα δοκάρι από πλευράς Πάλμα, με απευθείας φάουλ στο 86’…

Η… αγαπημένη μεταξύ τους ισοπαλία σε περεμιέρα διατηρήθηκε, τελικά, μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο. Σημείο στο οποίο ο Νέιρα -που μπήκε αλλαγή στο 83’- κατάφερε να συνδυαστεί με τους επίσης ερχόμενους από τον πάγκο Αμπαντά και Μοσκέρα, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα εν μέσω… έκρηξης στο «Γεντί Κουλέ»!