Ματσάρα και... εκδίκηση με buzzer beater η Ρόμα

Σάββατο, 23/1/2021 - 18:02

Μετά τον αποκλεισμό της από την Σπέτσια στο Κύπελλο της Ιταλίας, η Ρόμα έδειξε στην ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο ότι η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται… κρύο. Με 4-3 οι Ρωμαίοι επικράτησαν των φιλοξενούμενων, δίνοντας επίσης χρόνο στον τεχνικό Πάουλο Φονσέκα, ο οποίος ήταν ένα βήμα πριν την έξοδο μετά τα άσχημα αποτελέσματα του Κυπέλλου.

Στο 17’ ο Μαγιοράλ άνοιξε το σκορ για την Ρόμα, ενώ ο Πίκολι στο 24ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Στο 52’ ο Μαγιοράλ χτύπησε ξανά και πέτυχε το 2-1, ενώ ο Κάρσντορπ στο 55ο λεπτό αύξησε σε 3-1.

Στο 59΄όμως η Σπέτσια… σήκωσε κεφάλι με τον Φαρίας να κάνει το 3-2. Ο Βέρντε στο 90ο λεπτό… έκοψε το αίμα των Ρωμαίων και τους ξαναθύμισε τον εφιάλτη του Κυπέλλου πετυχαίνοντας το 3-3. Και εκεί που έλεγε κανείς ότι όλα τελείωσαν, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πελεγκρίνι διαμόρφωσε το τελικό 4-3, σε έναν αγώνα που θύμιζε ντέρμπι μίσους.