Ματσάρα με τέσσερα γκολ, διαμαρτυρίες και... τελικά ισοπαλία (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 1/3/2021 - 20:56

Ματσάρα με τα όλα της και τελικά ισοπαλία!

Ανόρθωση και Απόλλωνας έμειναν στην ισοπαλία 2-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 1η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας από ένα βαθμό.

Σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι που είχε αποβολές, πέναλτι και γενικώς μπόλικες διαμαρτυρίες, οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία και... βγήκαν χαμένες.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με ισάριθμα γκολ του Ντιγκινί (10', 60'), ωστόσο έπαιζε με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Γκεριέ.

Η «Κυρία» επέστρεψε όμως αρχικά με γκολ του Οκριασβίλι (65') και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια (79') απόφαση που έφερε εκ νέου διαμαρτυρίες από πλευράς των «γαλάζιων».

Άλλες δύο αποβολές προήλθαν από τα τεχνικά επιτελεία των δύο πάγκων και παρά τις ευκαιρίες καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει την πολυπόθητη νίκη, έτσι πήραν από ένα βαθμό.

Με την ισοπαλία αυτή η Ανόρθωση παρέμεινε στην 4η θέση με 52 βαθμούς πλέον και την επόμενη (2η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (6/3, 18:30) από την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Από την άλλη ο Απόλλωνας έμεινε κι αυτός στην 3η θέση με 55 βαθμούς και την ερχόμενη Δευτέρα (8/3, 19:00) δίνει το ντέρμπι της Λεμεσού με την ΑΕΛ στο Τσίρειο ως τυπικά γηπεδούχος.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 10' η πρώτη καλή φάση, με τον Γκεριέ να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Πίττας δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή από καλή θέση.

Στην εξέλιξη της φάσης όμως ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Ο Μπίσεσβαρ έδωσε ωραία για τον Πίττα, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή και ο Ντιγκινί με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Πέντε λεπτά μετά η Ανόρθωση επιχείρησε να «απαντήσει», με τον Καλτσά να γυρίζει στο πρώτο δοκάρι, ωστόσο ο Γιοβάνοβιτς βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Κβιλιτάια που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Στο 23' ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Γκεριέ στην προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι, βρήκε με τον αγκώνα τον Καλτσά και παρά το γεγονός ότι ο Τιμόθεος Χριστοφή έδειξε αρχικά κίτρινη, στη συνέχεια έβγαλε την κόκκινη κάρτα με τη χρήση του VAR. Απόφαση η οποία έφερε έντονα παράπονα στον «γαλάζιο» πάγκο, με τον Μιχάλη Φανή να αποβάλλεται κι αυτός.

9

Εφτά λεπτά μετά η επόμενη ευκαιρία, με τον Οκριασβίλι να δοκιμάζει μακρινό σουτ και τον Γιοβάνοβιτς να μπλοκάρει.

Στο 32ο λεπτό, ο Οκριασβίλι ξανά επιχείρησε μακρινό σουτ και πάλι όμως ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Οκριασβίλι έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Κβιλιτάια, το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο έξω.

Στο 47' η πρώτη και μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Κορέια να σεντράρει, τον Καλτσά να πιάνει την κεφαλιά και τον Ρομπέρζ να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή, με τον Γιοβάνοβιτς εξουδετερωμένο.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Οκριασβίλι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά και πάλι μάζεψε σταθερά ο Γιοβάνοβιτς.

Στο 57ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε διπλή ευκαιρία, με τον Αρτυματά αρχικά με δυνατό σουτ και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά και στη συνέχεια το δεύτερο σουτ του Αμπαρτζουμιάν κόντραρε στον Χάμπο και έφυγε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Η Ανόρθωση ήταν μπροστά και έχασε τη μπάλα, ο Ντιγκινί πήρε και έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, επιχειρόντας να «κρεμάσει» τον Λόρια που απέκρουσε και με δεύτερη προσπάθεια σκόραρε για το 0-2.

2

Στο 65' η Ανόρθωση μπήκε ξανά στο ματς. Ο Κορέια με σέντρα από αριστερά στην περιοχή βρήκε τον Οκριασβίλι που με σουτ με τη μια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

3

Δύο λεπτά μετά η «Κυρία» άγγιξε την ισοφάριση, με τον Κορέια ξανά να σεντράρει από αριστερά, τον Καλτσά να κάνει το σουτ και τον Μαλεκκίδη να αποκρούει πάνω στη γραμμή με το πόδι.

Στο 73' ο Οκριασβίλι δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο χέρι του Ρομπέρζ και ενώ αρχικά δεν υποδείχθηκε κάτι, τελικά με τη χρήση του VAR ο Τιμόθεος Χριστοφή έδειξε την άσπρη βούλα.

Στην εκτέλεση ήταν ο Κβιλιτάια που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ψηλά στην αριστερή γωνία ισοφάρισε σε 2-2 στο 77ο λεπτό.