Με ανατροπή και χατ τρικ Τρισκόφσκι πήρε τη νίκη η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 22/1/2021 - 19:51

Το... πήρε πάνω του ο αρχηγός!

Η ΑΕΚ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Τρισκόφσκι που πέτυχε χατ τρικ, επικράτησε με 3-1 του Ερμή στην «Αρένα» και επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Η ομάδα της Λάρνακας βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο ο αρχηγός το πήρε πάνω του και με τρια γκολ πριν την ανάπαυλα έκανε την ανατροπή και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα της Αραδίππου να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί και τους Λαρνακείς να κάνουν διαχείριση και να παίρνουν το ματς.

Οι «φτεροπόδαροι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το προβάδισμα που είχαν και πληρώνοντας τα λάθη τους φεύγουν με άδεια χέρια και ηττημένοι από το «ΑΕΚ Αρένα».

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ παρέμεινε στην 5η θέση όμως έφτασε τους 34 βαθμούς και την επόμενη (22η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (31/1, 16:00) από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Αντίθετα ο Ερμής έμεινε στην 12η θέση και τους 20 πόντους και την ερχόμενη Παρασκευή (29/1, 18:00) υποδέχεται την ΑΕΛ στο «Αμμόχωστος».

Στο 3' η πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Θάντι να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Καϊκέ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά η ΑΕΚ απείλησε ξανά, με τον Σπόλιαριτς να πιάνει το βολέ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 20ο λεπτό και στην πρώτη του ευκαιρία ο Ερμής κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σούτερντεν έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Βάλπορτ και με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Άμεση ήταν η απάντηση της ΑΕΚ η οποία έφερε το ματς στα ίσα τρία λεπτά μετά. Ο Σπόλιαρτις με τη μια έβγαλε ωραία πάσα για τον Τρισκόφσκι που πλάσαρε εύστοχα σε τετ α τετ με τον Καϊκέ για το 1-1.

2

Στο 27' ο Σπόλιαριτς έπιασε το βολέ στο αέρα, από τη δεξιά γωνία της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς. Ο Τρουγιόλς έδωσε κάθετη στην περιοχή για τον Νάντο, ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Τρισκόφσκι που με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

3

Στο 38' ο Μέιρα μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να σταμάταει στο δεξί δοκάρι του Μολ.

Έξι λεπτά μετά ο Ναράνχο κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Καϊκέ μέσα στην περιοχή.

Στην εκτέλεση ο Τρισκόφσκι που ήταν εύστοχος και πέτυχε χατ τρικ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

4

Στο 51' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Δημητρίου να κάνει τη σέντρα, ο Κοβάσεβιτς έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

Ο Ερμής απείλησε ξανά στο 63ο λεπτό, με τον Φόλπρεχτ να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Μολ να αποκρούει δύσκολα.

Στο 75' ο Κοβάσεβιτς δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 89ο λεπτό, ο Τρισκόφσκι εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλή θέση και ο Καϊκέ μάζεψε εύκολα.

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Τρουγιόλς, Γκονθάλεθ, Μοϊσόφ, Θάντι, Χέιτλι, Σπόλιαριτς (68′ Σπιρόφσκι), Σούτερντεν, Γκαρσία (68′ Ακοράν), Ναράνχο (75′ Μακρής), Τρισκόφσκι.

Ερμής (Μαρίνος Σατσιάς): Καϊκέ, Γαβριήλ, Ντίας (55′ Κονέ), Φόλπρεχτ, Δημητρίου, Μέιρα (55′ Ρουσιάς), Χολτ, Κυριακίδης (73′ Καραγκούνης), Σιντιμπέ, Κοβάσεβιτς, Βαλπόρτ (73′ Κύπρου).

0

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Είχαμε πάρα πολύ μεγάλη ανάγκη αυτή τη νίκη. Ο κόσμος και η διοίκηση είναι καλό που θέλουν από την ομάδα πολύ περισσότερα. Είναι καλό που ζητούν πράγματα από την ομάδα. Αυτή η ομάδα έχει να δώσει πολλά πράγματα. Είναι σημαντικό που κερδίσαμε γιατί θα έρθει ηρεμία αλλά είναι μόνο τρεις βαθμοί και τίποτα περισσότερο. Έγιναν κάποια λάθη και πρέπει να τα διορθώσουμε για να παίζουμε πιο γρήγορα και πιο κάθετα. Κρατούμε την αντίδραση που δείξαμε στο παιχνίδι και προχωράμε. Σίγουρα πρέπει να δείξουμε βελτίωση από τη στιγμή που έχουμε χρόνο να δουλέψουμε. Δεν μου αρέσουν οι μακρινές μπαλιές, πρέπει να βάλουμε ποιότητα στο παιχνίδι μας».

Για τους νεοφερμένους: «Σίγουρα περιμένω πολύ περισσότερα. Ήρθαν να βοηθήσουν την ομάδα συνολικά».

Μαρίνος Σατσιάς (Ερμής): «Κατά διαστήματα η ομάδα που έπαιξε πάρα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και την χαιρόμουνα. Κάποια λάθη μας κόστισαν. Προηγηθήκαμε μετά από ένα κλέψιμο. Μπορούσαμε να είμαστε εμείς μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Το ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο. Μου αρέσει πολύ η ομάδα μου. Θα παλεύουμε και πιστεύω ότι θα έρθουν και οι νίκες. Παιχνίδι με παιχνίδι θα γίνεται καλύτερη η ομάδα».

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ): «Πράγματι είναι 101 τα γκολ που σημείωσα. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ο Μαρίνος Σατσιάς κάνει πολύ καλή δουλειά, είμαι χαρούμενος για εκείνον, ήμασταν συμπαίκτες και κάνει φοβερή δουλειά. Είχαμε γρήγορη αντίδραση στο πρώτο ημίχρονο και αυτό ήταν σημαντικό. Μας έβαλε δύσκολα ο Ερμής στην συνέχεια όμως ήταν πολύ σημαντικό να επιστρέψουμε στις νίκες μετά από πέντε ματς».

Για το ρεκόρ του: «Δεν είναι εύκολο, είμαι πολύ περήφανος για αυτό τον αριθμό, δουλεύω σκληρά και χωρίς την βοήθεια τους συμπαίκτες μου δεν θα έφτανα καν κοντά, τους ευχαριστώ πολύ. Είμαι πολύ χαρούμενος όμως δεν θα σταματήσω εδώ και θέλω να φτάσω όσο πιο ψηλά γίνεται».