Με χατ-τρικ του Ντάκα σε εννιά λεπτά, η Λέστερ πήρε την πρώτη της νίκη

Τετάρτη, 20/10/2021 - 19:29

Μέγας είσαι Πάτσον Ντάκα και… θαυμαστά τα έργα σου.

Ο 23χρονος φορ έκανε απίθανη εμφάνιση πετυχαίνοντας καρέ και η Λέστερ επικράτησε 4-3 με ανατροπή της Σπαρτάκ στη Μόσχα, σε ένα φανταστικό παιχνίδι.

Ο Ντάκα δεν είχε άλλο γκολ μέχρι στιγμής στο Europa League, πετυχαίνοντας τα πρώτα του… τέσσερα στην 3η αγωνιστική του ομίλου και οδήγησε τις «αλεπούδες» στην παρθενική τους νίκη, αφήνοντας στους τρεις βαθμούς τους Ρώσους.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σομπόλεφ άνοιξε το σκορ για τους Ρώσους, με τον Λάρσον στο 44’ να διπλασιάζει τα τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα ένα λεπτό αργότερα όταν ο Ντάκα έκανε το 2-1. Γενικότερα το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες εκατέρωθεν να κυκλοφορούν την μπάλα και να δημιουργούν φάσεις.

Με φόρα μπήκε η Λέστερ στο δεύτερο μέρος, αφού ο Ντάκα χτύπησε ξανά και έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2, με τον 23χρονο επιθετικό να πετυχαίνει χατ-τρικ και στο 54’ να κάνει το 3-2 για τον αγγλικό σύλλογο.

Το… σόου του Ντάκα δεν σταμάτησε εκεί, με τον Μάντισον να τον βγάζει απέναντι στον αντίπαλο κίπερ και ο φορ από τη Ζάμπια με ένα ακόμη εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας καρέ και βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα σε ένα σπουδαίο απόγευμα για τον ίδιο και την ομάδα του. Ωστόσο η Σπαρτάκ στο 86' μείωσε με τον Σομπόλεφ αγχώνοντας τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν τελικά να κρατήσουν τη νίκη (3-4).