Με ψυχή στα ημιτελικά η ΕΝΠ μετά από 17 χρόνια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 27/2/2019 - 19:05

Σπουδαία πρόκριση για την ΕΝΠ στα ημιτελικά του κυπέλλου Κύπρου. Η ομάδα του Παραλιμνίου κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά μετά από 17 χρόνια αφού εξήλθε ισόπαλη 1-1 στον εντός έδρας αγώνα της με την Πάφο εκμεταλλευόμενη πλήρως το 2-2 του πρώτου αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς η Πάφος με τον Ράσιτς, όμως ο Κολοκούδιας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε την μεγάλη πρόκριση στην ομάδα του. Το γκολ του έμπειρου κύπριου επιθετικού ήταν το πρώτο του την φετινή χρονιά.

Ο αγώνας:

Η ΕΝΠ μόλις στο 2΄ έχασε μοναδική τριπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Πίττας γύρισε στον Γκοζλάν, ο Καρώ με προβολή απομάκρυνε προσωρινά τον κίνδυνο, ο Γκοζλάν επανέφερε, με τον Πίττα να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να κτυπάει στο  οριζόντιο δοκάρι. Στο ριμπάουντ ξανά ο Πίττας επιχείρησε να σκοράρει ο Μολ όμως έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 9΄ η Πάφος στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ράσιτς. Ο Ανγκούλο εκτέλεσε το φάουλ και ο Ράσιτς με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κλέιμαν.

Στο 21΄ η ΕΝΠ θα φτάσει κοντά στην ισοφάριση όμως ο Μολ θα αποκρούσει και πάλι εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γκοζλάν.

Στο 29΄ οι γηπεδούχοι και πάλι θα απειλήσουν όμως ο Γκοζλάν θα αστοχήσει στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ράσιτς θα πιάσει το συρτό σουτ όμως η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από την εστία της ΕΝΠ.

Στο 34΄ η ΕΝΠ απείλησε και πάλι με τον Γκοζλάν όμως το σουτ του κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, στο 42΄ η ΕΝΠ θα βρεθεί εκ νέου μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε ο Μηνάς Αντωνίου πήρε την κεφαλιά «ψαράκι» όμως ο Μολ απέκρουσε ακόμη μια φορά εντυπωσιακά.

Στο 58΄ η Ένωση θα φτάσει στην ισοφάριση με γκολ-πέναλτι του Κολοκούδια ο οποίος πέρασε λίγο πριν στον αγωνιστικό χώρο.  Ο Λούκας Σωτηρίου έδειξε την εσχάτη των ποινών σε χέρι του Καρώ μέσα στην περιοχή.

Στο 73΄ η Πάφος θα φτάσει πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ.  Όμως ο Ανγκούλο ουσιαστικά μπροστά από την εστία δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στο 82΄ η ΕΝΠ θα πλησιάσει και αυτή σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Ουντότζι από το ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό αργότερα η Πάφος θα δεχθεί κόκκινη κάρτα.  Ο Ράσιτς έκανε το φάουλ στον Αμπαρτσουμιάν, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να του δώσει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 85΄ η Πάφος θα φτάσει κοντά στο γκολ με τον Ράκελς όμως το σουτ του πήγε έξω.

ΕΝΩΣΗ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Αντωνίου, Αγγελή, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Πίττας (Ολίβα 86'), Γκοζλάν (Κολοκούδιας 48'/Ρασμούσεν 75')

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Καρώ, Σιρόκ (Λουλίνια 76'), Ράσιτς, Ζάντερ, Φόλπρεχτ (Ιμπραχίμ 70'), Μπάγκαρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο, Νέμετς, Ράκελς