Με «τριάρα» αφεντικό στη Ρώμη η Λάτσιο

Σπουδαία νίκη 3-0 πήρε κόντρα στη Ρόμα η Λάτσιο στο «Derby della Capitale» για την 18η αγωνιστική της Serie A.

Στο ντέρμπι της Ρώμης, οι «Λατσιάλι» ήταν κυνικοί, δεν κινδύνευσαν ποτέ και με θόρυβο ξέραναν τους «τζιαλορόσι», βλέποντας πλέον όχι μόνο τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο, αλλά ακόμα και την τετράδα. Πρωταγωνιστής με «ντοπιέτα» ο Λουίς Αλμπέρτο, σκόραρε και ο Ιμόμπιλε, ενώ δημιουργός και των τριών τερμάτων ήταν ο Λάτσαρι.

Η ομάδα του Ιντζάγκι, κατάφερε μόλις στην πρώτη ευκαιρία στο ματς να πάρει προβάδισμα, εκμεταλλευόμενη το λάθος της άμυνας των «τζιαλορόσι». Μόλις στο 15ο λεπτό, μετά από τραγικό λάθος του Ιμπάνιες, ο Λάτσαρι έκλεψε για να στρώσει στον Ιμόμπιλε που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Λόπεθ για το 1-0. Μάλιστα ο Ιταλός επιθετικός με το τέρμα που πέτυχε έφτασε τα 12 στο πρωτάθλημα με τους «λατσιάλι» και το τέταρτο στην καριέρα του σε «Derby della Capitale».

Ο Ιμπάνιες τα βρήκε σκούρα με τον Λάτσαρι και στο 22’ από την πίεση του Ιταλού έκανε νέο λάθος, για να έρθει απλά το 2-0 των γηπεδούχων με σκόρερ αυτή τη φορά τον Λουίς Αλμπέρτο.

Όσο η Ρόμα δεν μπορούσε να βρει τρόπο να απειλήσει την εστία του Ρέινα, η ομάδα του Ιντζάγκι έψαχνε το γκολ για να τελειώσει το ματς. Στο 55’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Λόπεθ αντέδρασε σωστά και έσωσε την ομάδα του από ένα τρίτο τέρμα, ενώ ο Ισπανός πορτιέρε είπε «όχι» και σε δυνατό σουτ εξ επαφής από τον Ιμόμπιλε στο 66ο λεπτό.

Ωστόσο η ομάδα του Ιντζάγκι έκανε ότι ήθελε όταν βρισκόταν κοντά στην περιοχή των «τζιαλορόσι». Στο 67’ μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα, όταν και πάλι ο Λάτσαρι, για τρίτη φορά στο ματς, έγινε δημιουργός και ο Λουίς Αλμπέρτο έκανε «ντοπιέτα» γράφοντας εύκολα με ωραίο σουτ το 3-0.