Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ στον «επεισοδιακό» αγώνα με την Ομόνοια

Τετάρτη, 14/12/2022 - 21:15

Μεγάλη νίκη πήρε η ΑΕΛ κόντρα στην Ομόνοια στο «ντέρμπι» κορυφής του πρωταθλήματος φούτσαλ και για τη 12η αγωνιστική.

Η ομάδα της Λεμεσού με το ευρύ 7-1 και... ξέφυγε στο +3 από τη δεύτερη θέση, μετά από ένα παιχνίδι το οποίο διεκόπη για ένα ημίωρο, λόγω έντασης μεταξύ των δύο ομάδων και εισόδου μερίδας οπαδών των γηπεδούχων, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Tη στιγμή της διακοπής οι «λέοντες» προηγούνταν με 2-1 (είχε μειώσει η Ομόνοια) ενώ με την επανέναρξη πέτυχε άλλα δύο γκολ, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ της 4-1. Με άλλα τρία γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο του β' μέρους οι Λεμεσιανοί έφτασαν στο 7-1.

Χάρη στη δέκατη νίκη της σε 12 αγώνες η ΑΕΛ έφτασε τους 31 βαθμούς, αφήνοντας στους 28 τη δεύτερη, πλέον, Ομόνοια.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Πέμπτη (15/12, 20:00) με τους αγώνες Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ και Αραράτ-ΑΕΚ.

1. AEΛ 72-39 31
2. Ομόνοια 60-36 28
3. ΑΠΟΕΛ 53-52 14
4. Skylink ΑΕΚ 39-44 13
5. Αραράτ 31-53 12
6. Ανόρθωση 29-60 0