Μια... πεντάμορφη «Κυρία» μόνη πρώτη στην κορυφή

Σάββατο, 21/12/2019 - 09:01

Πραγματοποιώντας ανά διαστήματα εξαιρετική εμφάνιση η Ανόρθωση επικράτησε με το εμφαντικό 5-1 της Ένωσης εντός έδρας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Η «Κυρία» ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει πιθανές... απώλειες της Ομόνοιας κόντρα στην ΑΕΚ.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ομολογουμένως πραγματοποίησε από τα καλύτερα φετινά της ημίχρονα καθώς μετά το πέρας των πρώτων 45 λεπτών της αναμέτρησης ο δείκτης του σκορ έγραφε 4-1 για την ομάδα της Αμμοχώστου. Τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο πέτυχε ξανά η Ανόρθωση κόντρα στη Δόξα στο Μακάρειο για την έβδομη αγωνιστική όταν πανηγύρισε τη νίκη με 6-0, σκοράροντας τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γεωργιανός τεχνικός της Βαρωσιώτικης ομάδας κατάφερε για άλλη μια αγωνιστική να μας εκπλήξει με την ενδεκάδα καθώς άφησε στον πάγκο τον Σελίν, χρησιμοποιώντας στη θέση του τον Ρενάτο Μαργκάσα ο οποίος ήταν εξαιρετικός. Ο Κυπροποιημένος Πορτογάλος μάλιστα, στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να περάσει μια εξαιρετική ασίστ 30 μέτρων πίσω από την άμυνα της Ένωσης στον Νίκα Κατσαράβα ο οποίος έκανε το 3-0.

Με τη νίκη αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους 30 βαθμούς και όπως έχουμε προαναφέρει επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει να δει τι θα κάνει η Ομόνοια την Κυριακή (22/12 - 17:00) κόντρα στην ΑΕΚ για να μάθει σε ποια θέση θα «κλείσει» το 2019.

Πλέον, επόμενος αντίπαλος για την Ανόρθωση η Πάφος στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανήμερα των Φώτων (06/01/20) στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μέχρι τότε οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια θα πάρουν τις απαραίτητες ανάσες ενόψει και της διακοπής των Χριστουγέννων.

Από την πλευρά του ο Γεωργιανός τεχνικός παρά τη διακοπή δεν μπορεί να αναπαυθεί καθώς ο μεταγραφικός σχεδιασμός της ομάδας θα μπει σε πλήρη εφαρμογή και σύντομα θα υπάρξουν οι όποιες προσθαφαιρέσεις στην ομάδα της Αμμοχώστου.