Nέα νίκη για την ΑΕΛ και στα ημιτελικά με… οκτώ εισιτήρια (BINTEO)

Τετάρτη, 27/2/2019 - 17:51

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν ο αγώνας μεταξύ του Ερμής και της ΑΕΛ για τα προημιτελικά του κυπέλλου Κύπρου, αφού η ομάδα της Λεμεσού με το 4-0 του πρώτου αγώνα ουσιαστικά βρισκόταν στα ημιτελικά.

Παρόλα αυτά η ΑΕΛ παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο και πέτυχε ακόμη μια νίκη με 3-2. Τα γκολ για την ΑΕΛ πέτυχαν οι Σχαρνζ, Λεάντρο και Λαφράνς ενώ ο Ερμής ισοφάρισε προσωρινά με τους Ταραλίδη και Μακρίεφ.

Στα αρνητικά του αγώνα τα μόλις οκτώ εισιτήρια που κόπηκαν!

Ο αγώνας:

Με το καλημέρα, μόλις στο 6΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία με τον Αγκάνοβιτς ο οποίος απέναντι στον Φιρνίδη με ψηλοκρεμαστό πλασέ αστόχησε.

Στο 27΄ και πάλι η ΑΕΛ έχασε ευκαιρία με τον Κωσταντινιδή να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι μετά από πλασέ.

Στο 38΄ οι «γαλαζοκίτρινοι» θα χάσουν σπουδαία με τον Σχρανζ ουσιαστικά μόνο του να αστοχή. Ένα λεπτό όμως αργότερα ο ίδιος παίκτη θα καταφέρει να βρει στόχο μετά από όμορφη ασίστ του Λεάντρο.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ με απευθείας εκτέλεση κορνερ του Λεάντρο από τα αριστερά.

Στο δεύτερο μέρος έπεσε αρκετά ο ρυθμός.

Στο 72΄ ο Ερμής θα καταφέρει να μειώσει με εύστοχο πέναλτι του Ταραλίδη μετά από ανατροπη του Μιχαηλίδη στον Λύτρα.

Στο 82΄ ο Ερμής θα ισοφαρίσει με γκολ του Μακρίεφ από κοντά.

Στο 89΄ ο Λαφράνς με δικό του γκολ θα δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του και ταυτόχρονα και την νίκη πρόκριση.

Ερμής: Φιρινίδης, Ταραλίδης, Μαύρου (23΄ Πούννας), Πηλέας, Μακρίεφ, Ψάλτης, Φυλακτού (58΄ Χριστοδούλου), Κουατσίκα, Λαγός, Ντεβέσα (46΄ Λύτρα), Μπανούσης,

ΑΕΛ: Kεραυνός, Λεάντρο, Νταβόρ, Μυτίδης, Λαφράνς, Γκοντάλ (46΄ Καστανιάγα), Μιχαηλίδης, Κωνσταντινίδης, Σχράνζ (46΄ Αβραάμ), Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (46΄ Χουράδο)