Νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα και... βλέπει Πάφο ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 13/4/2024 - 18:55

Ξεμπέρδεψε με την... αγγαρεία και τώρα Πάφος!

Ο Απόλλωνας πέρασε με επιτυχία από το «Αμμόχωστος», όπου επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής των play-out του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικό ματς, οι «κυανόλευκοι» παρότι αγωνίστηκαν με εννέα (!) αλλαγές στο αρχικό σχήμα, κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο και πλέον στρέφουν εξ' ολοκλήρου την προσοχή τους στον πιο σημαντικό αγώνα της σεζόν, για τα ημιτελικά του κυπέλλου Coca-Cola.

Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και μένοντας από νωρίς πίσω στο σκορ, από το τέρμα του Μπακένγκα στο 34ο λεπτό, γνώρισαν την ήττα. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε με αυτογκόλ ο Λέουκο στο 85ο λεπτό,

Μελανό σημείο της αναμέτρησης, ο τραυματισμός του Ματιέ Βαλμπουενά στο 41ο λεπτό. Ο Γάλλος ποδοσφαιριστής ένιωσε ενοχλήσεις ψηλά στο πίσω μέρος του ποδιού του και πλέον αναμένεται να περάσει από τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, για να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος.

Στην επόμενη (10η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας υποδέχεται το Σάββατο (20/04, 19:30), στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΛ και η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται την Παρασκευή (19/04, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου (31′ Οφόρι), Βίκτωρος, Τάτκοβιτς, Λέουκο, Μιγκελίτο, Μπεχαράνο (70′ Κατσιάρης), Νάρσινγκ, Κονέ (70′ Φερνάντες), Φράγκος (55′ Kαρλίτος), Ντουρμισάι (55′ Σπυριδάκης).

Απόλλωνας (Πάμπλο Ματσίν): Δημητρίου, Φιλιώτης, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Σιέλβικ (46′ Γιούρσεβιτς), Κολ Αρτεάν, Κοστάκε (72′ Σοφοκλέους), Βαλμπουενά (42′ Σπόλιαριτς, 74′ Kλέιν), Σαγάλ (46′ Πέρετζ), Μπακένγκα.