Έσωσε το βαθμό με τον Ολυμπιακό και... πάτησε εξάδα η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 26/2/2023 - 20:57

«Χορταστική» ισοπαλία!

Νέα Σαλαμίνα και Ολυμπιακός συμβιβάστηκαν με 2-2 στο «Αμμόχωστος», για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Ντορεγκαράι, όμως η ομάδα της Λευκωσίας ήταν ανώτερη και ισοφάρισε στο 35ο λεπτό με τον Κα.

Μετά την ανάπαυλα ο «Τακτακαλάς» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρήκε δεύτερο τέρμα με τον Μουχτάρη στο 63ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα μεσοεπιθετικά και δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν, όμως ο Μιγκελίτο εκμεταλλευόμενος το αμυντικό λάθος του Καλίλι και χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Αμμοχώστου αναρριχήθηκε στην πρώτη εξάδα με 38 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση με 15 βαθμούς.

Στην επόμενη (25η) αγωνιστική, η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται την Δευτέρα (06/03, 19:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Τρίτη (07/03, 19:00), στο Μακάρειο την Πάφο.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Μάντζεκ, Σαλάλιχ, Ντορεγκαράι, Καρλίτος, Οφόρι, Ντιακιτέ.

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Μολ, Μουκτάρης, Κα, Έσελινγκ, Ψύχας, Γιακουμάκης, Κυριάκου, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους, Αλσεούς