Νικάει και εκτός έδρας η Μίλαν

Σάββατο, 10/9/2022 - 23:47

Μετά από τρεις συνεχόμενες εκτός έδρας ισοπαλίες σε πρωτάθλημα και Champions League, η Μίλαν πήρε το πρώτο της φετινό διπλό, λυγίζοντας με δέκα παίκτες τη Σαμπντόρια, 2-1.

Ο Μεσάιας άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό για τους «ροσονέρι», που γλίτωσαν την ισοφάριση όταν η προσπάθεια του Τζούρισιτς στο 12’ κατέληξε στο δοκάρι.

Ο Ντε Κετελάρε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 25’ ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, με την πρωταθλήτρια Ιταλίας να πηγαίνει στο ημίχρονο ούσα μπροστά σκορ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όμως, η αποβολή του Λεάο μετά από ανάποδο ψαλίδι που βρήκε αντίπαλο στο πρόσωπο άλλαξε τα δεδομένα, με τους Γενοβέζους να εκμεταλλεύονται το αριθμητικό πλεονέκτημα και να ισοφαρίζουν με τον Τζούρισιτς στο 57’.

Το 1-1 έμεινε για κάτι παραπάνω από ένα δεκάλεπτο. Κι αυτό γιατί στο 66’ η Μίλαν κέρδισε πέναλτι για χέρι, με τον Ζιρού να στήνει την μπάλα στη βούλα και να ευστοχεί για το 2-1, που δεν άλλαξε παρά την πίεση και τις μεγάλες ευκαιρίες της Σαμπ μέχρι το τέλος.