Νίκη ελπίδας για την Ομόνοια, έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα της Ανόρθωσης(ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 4/3/2024 - 22:22
ΟΜΟΝΟΙΑ

Εύκολο βράδυ για την Ομόνοια στο ΓΣΠ, όπου αντιμετώπισε την Ανόρθωση για την δεύτερη αγωνιστική των play off και επικράτησε 2-1. Το «τριφύλλι» ήταν σαφώς βελτιωμένο, αποτελεσματικό ενώ η αμυντική σταθερότητα δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να… ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα. Από την άλλη, η «Κυρία» υστέρησε σε απόδοση και έτσι δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά την ήττα και τον αποκλεισμό από το κύπελλο.

Όσον αφορά στα βαθμολογικά δεδομένα, η ομάδα του Αναστασίου εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία μεταξύ της ΑΕΚ και του Άρη (1-1) και πλέον βρίσκεται με 55 βαθμούς στο -1 από την τρίτη θέση και στο -2 από την δεύτερη! Η Ανόρθωση έχασε κι άλλο έδαφος, έμεινε στους 48 βαθμούς και ψάχνει ένα… θαύμα ώστε να φτάσει το τρένο της Ευρώπης.

Στα του αγώνα, οι «πράσινοι» είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας όπως επίσης και τον έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς δημιουργούσαν με ιδιαίτερη ευκολία ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Αρμπολέδα.

Δοκάρια, αστοχία και η παρουσία του Κολομβιανού κίπερ, κράτησαν τον δείκτη του σκορ στα… χαμηλά, καθώς το σκορ άνοιξε στο 32’ ο Κούσουλος, με σουτ-βολίδα που κατέληξε στα δίχτυα. Όσον αφορά στην Ανόρθωση, σημείωσε μόλις μια ευκαιρία (κεφαλιά του Τεχέρα) όταν το σκορ ήταν 0-0, ωστόσο η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Η «Κυρία» δυσκολεύτηκε να πλησιάσει την εστία του Φαμπιάνο, ενώ τα δεδομένα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα όταν στο δεύτερο μέρος ο Μάθιους με νέο σουτ-κεραυνό έκανε το 2-0. Στο 90'+5 ο Καστέλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Ομόνοια το ερχόμενο Σάββατο (9/3) υποδέχεται στην Λευκωσία την ΑΕΚ, ενώ η Ανόρθωση μια μέρα αργότερα (10/3) θα αναμετρηθεί εντός έδρας με την Πάφο.

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Το παιχνίδι

Ολοκληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο, με την Ομόνοια να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Στο 5ο λεπτό, ο Χαραλάμπους κατέγραψε την πρώτη φάση του αγώνα με μακρινό σουτ, το οποίο κατέληξε στον Αρμπολέδα.

Στο 11ο λεπτό, η Ανόρθωση κατέγραψε σπουδαία ευκαιρία με τον Τεχέρα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενουμένων έπιασε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε μόλις πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Νέα ευκαιρία στο παιχνίδι, αυτή τη φορά για τους γηπεδούχους. Στο 19ο λεπτό, ο Μπέζους έδωσε... υποδειγματική ασίστ στον Στεπίνσκι ο οποίος σε τετ-α-τετ με τον Αρμπολέδα δεν ευστόχησε μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα.

Χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 26ο λεπτό, με σουτ του Μπέζους από το ύψος της περιοχής. Μόλις δίπλα από την εστία του Αρμπολέδα η μπάλα.

Γκολ για την Ομόνοια στο 32ο λεπτό, η οποία ανοίγει και το σκορ. Με σουτ-βολίδα ο Κούσουλος νίκησε τον Αρμπολέδα για το 1-0.

Τρία λεπτά μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι απειλούν ξανά. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπέζους, στο δοκάρι η μπάλα.

Νέα φάση για την Ομόνοια στο 42ο λεπτό. Ο Στεπίνσκι έπιασε τη κεφαλιά, ο Αρμπολέδα απέκρουσε ασταθώς και η άμυνα της Ανόρθωση έδιωξε πριν ο επιθετικός των πρασίνων πάρει το... ριμπάουντ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Μπέζους εκτέλεσε απευθείας και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Γκολ για την Ομόνοια στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από εκτέλεση κόνρερ, η άμυνα της Ανόρθωσης έδιωξε όμως ο Μάθιους βρέθηκε εντελώς μόνος και με νέο σουτ-βολίδα διαμόρφωσε το 2-0.

Τρίτο δοκάρι για την Ομόνοια στο 84ο λεπτό! Ο Μπέζους σε τετ-α-τετ σημάδεψε το δοκάρι έπειτα από ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Μείωσε σε 2-1 η Ανόρθωση στο 90'+5 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καστέλ.

Οι ενδεκάδες

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Φαμπιάνο, Χαμάς (78' Σιπριάνο), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Μάθιους, Κούσουλος, Χαραλάμπους (78' Κασάμα), Μπέζους (87' Μίλετιτς), Σεμέδο (90' Σίμιτς), Αλιούμ, Στεπίνσκι (77' Κακουλλής)

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Κορέια, Μαρμούκ, Κάργας, Ουαγκέ, Τεχέρα, Ιωάννου (71' Xρυσοστόμου), Περέα (61' Γκασάμα), Φερέιρα (61' Παρούτης), Τσίκο, Καστέλ