Νίκη με... απρόοπτο για την Ομόνοια κόντρα στην ΠΟΞ

Σάββατο, 12/10/2019 - 17:54

Φιλικό με πολλά συμπεράσματα πραγματοποίησε η Ομόνοια το απόγευμα του Σαββάτου (12/10) κόντρα στην ΠΟΞ στο ΓΣΖ της Λάρνακας.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-0 χάρη στα γκολ του Λοΐζου και του Τιάγκο στο 80ο και 83ο λεπτό αντίστοιχα. Ο νεαρός αξιοποίησε πλήρως το λάθος διώξιμο από την άμυνα των αντιπάλων που δεν έδιωξαν και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα, ενώ κατέγραψε άλλες 3 καλές φάσεις. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος με ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, συνεχίζοντας να εντυπωσιάσει με την απόδοση του.

Στα ευχάριστα για την ομάδα της Λευκωσίας η επιστροφή του Έρικ Μποτεάκ σε αγωνιστικούς ρυθμούς αφού ο Γάλλος αγωνίστηκε σε 45 λεπτά στην αναμέτρηση και είναι πανέτοιμος για το παιχνίδι της έκτης αγωνιστικής κόντρα στην Ανόρθωση.

Το... απρόοπτο της αναμέτρησης για την Ομόνοια έγινε στο 21ο λεπτό όταν ο Ορτέγα αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή καθώς χτύπησε στο δοκάρι. Η κατάσταση του αναμένεται πως θα επανεκτιμηθεί τις επόμενες μέρες ώστε να διαφανεί η σοβαρότητα του προβλήματος.

Χρόνο συμμετοχής πήρα και πέντε νεαροί οι οποίοι είχαν την ευκαιρία τους να αγωνιστούν έστω και σε φιλική αναμέτρηση με τη φανέλα της πρώτης ομάδας. Ο λόγος για τους Κυριακίδης, Σάκκης, Παναγιώτου, Χαραλάμπους και Λοΐζου. Λεπτά συμμετοχής πήραν επίσης και οι νεαροί Σάββα-Χριστοφόρου.

Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Ματ, Έζρα, Τιάγκο οι οποίοι έφτασαν κοντά στο γκολ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Φανέλα βασικού για το επερχόμενο παιχνίδι με την «Κυρία» έθεσε ο Φάνος Κατελάρης ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι με την ΠΟΞ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Κυριακίδης, Λούφτνερ, Σάκκης (58′ Παναγιώτου), Μαυρίας (62′ Λοΐζου), Λέτσιακς (62′ Σάββα), Κατελάρης, Γκόμεθ (46′ Χαραλάμπους), Ορτέγα (21′ Τιάγκο), Μποτεάκ (46′ Μανρίκε), Εζρά, Ντάρμπισαϊαρ (62′ Χριστοφόρου).

Π.Ο Ξυλοτύμβου (Στέλιος Αντωνίου): Λοΐζου, Βελκόφ, Ταύρου, Γκαλίτσιος, Ανδρέου, Αγαπίου, Μούσιτς, Κέκκου, Εμπά, Σκιέτ, Μακρίεφ.