Νίκη με τεράστια ανατροπή για τον Ναδάλ

Τετάρτη, 13/11/2019 - 19:55

Ακόμα και όταν δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάστασή του, ο Ραφαέλ Ναδάλ είναι ικανός για απίστευτα πράγματα. Αυτό έκανε απέναντι στον Ντανίιλ Μεντβέντεβ σε ένα ματς ζωής ή θανάτου για τους δύο τενίστες.

Ο «Ράφα» βρέθηκε να χάνει με 5-1 στο τρίτο σετ απέναντι στον Ρώσο, όμως έκανε την ανατροπή και με 6-7 (3), 6-3, 7-6 (4) πήρε τη νίκη.

Ο Ναδάλ ήταν σίγουρα καλύτερος σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας κόντρα στον Ζβέρεφ, όμως και πάλι δεν ήταν αυτός που μας έχει συνηθίσει. Στο πρώτο σετ κανείς από τους δύο αθλητές δεν έχασε το σερβίς του και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Μεντβέντεβ έφτασε στην κατάκτηση του με 7-6 (3).

Το δεύτερο σε κρίθηκε ουσιαστικά νωρίς. Ο Ναδάλ έκανε break μόλις στο δεύτερο game, προηγήθηκε με 2-0 και στη συνέχεια απλά κράτησε στο σερβίς τους για να φτάσει στο 1-1 με 6-3. Έτσι, οδηγηθήκαμε στο τρίτο σετ.

Ο Μεντβέντεβ ξεκίνησε ιδανικά το σετ για να προηγηθεί με 5-1, αλλά υπολόγιζε χωρίς την τεράστια κλάση του Ραφαέλ Ναδάλ. Ο «Ράφα» πήρε πέντε διαδοχικά game για να προηγηθεί με 6-5, όμως ο Ρώσος κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του την τελευταία στιγμή και να στείλει το σετ στο τάι μπρεικ.

Εκεί ο Ναδάλ στο πρώτο match point που δημιούργησε έκλεισε το ματς για να πάρει τη νίκη με 6-7 (3), 6-3, 7-6 (4) έπειτα από μία μάχη που κράτησε δύο ώρες και 46 λεπτά. Πλέον, ο Ναδάλ μπήκε αποφασιστικά στη μάχη της πρόκρισης, ενώ βαθμολογικές ελπίδες έχει και ο Μεντβέντεβ.

Βέβαια, περισσότερα θα ξέρουμε μετά το βραδινό ματς ανάμεσα στον Ζβέρεφ και τον Τσιτσιπά με τον νικητή να παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.