Νίκησε και ανέβηκε στην κορυφή αλλά... έχασε τρεις παίκτες η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/4/2021 - 21:24

Νίκη με... γλυκόπικρη γεύση!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ, για την 6η αγωνιστική των play-off, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «πράσινοι» αν και δυσκολεύτηκαν, κυρίως στο πρώτο μέρος, κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο και να ανεβούν ξανά στην κορυφή.

Το σκορ άνοιξε ο Τσέποβιτς με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ στο 24ο λεπτό, ενώ τη νίκη «κλείδωσε» ο Τζιωνής στις καθυστερήσεις.

Ένα τρίποντο όμως που επισκιάστηκε από τους τρεις τραυματισμούς των Ασάντε, Λοΐζου και Τσέποβιτς, με τους πρώτους δύο να δείχνουν πολύ σοβαροί.

Το πάλεψε όσο μπορούσε ο «τακτακαλάς», όμως δεν κατάφερε να πάρει βαθμολογικός κέρδος και έφυγε με άδεια χέρια.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε ξανά στην 1η θέση με 69 βαθμούς και την επόμενη (7η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (17/4, 19:30) από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός με την ήττα παρέμεινε στην 6η θέση με 37 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (14/4, 19:30) υποδέχεται την ΑΕΛ στο «Μακάρειο» στον πρώτο αγώνα για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Στο 8' η πρώτη ευκαιρία και από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Σάλι να βγαίνει μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο και το πλασέ του πέρασε ελάχιστα έξω.

Πέντε λεπτά μετά, ο Γκόμεθ εκτέλεσε φάουλ, ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά και ο Μιχαήλ απέκρουσε.

Στο 19ο λεπτό, ο Κοστόφ δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Κούσουλος έπιασε ένα μακρινό σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 24' η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τσέποβιτς με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» και έκανε το 1-0.

0

Έντεκα λεπτά μετά, ο Σαρφό δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 40ο λεπτό, ο Σέχου γύρισε έξω για τον Κούσουλο το σουτ του οποίου έφυγε μόλις άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λέτσιακς από αριστερά γύρισε στην περιοχή για τον Λοΐζου κι αυτός έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Σαρφό εκτέλεσε το φάουλ, ο Σωτηρίου έπιασε την κεφαλιά και ο Φαμπιάνο μάζεψε.

Στο 50' η Ομόνοια απείλησε εις διπλούν, αρχικά με κοντινή κεφαλιά του Κούσουλου να αποκρούεται από τον Μιχαήλ και στην εξέλιξη ο Μποτεάκ έκανε το σουτ εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Πέντε λεπτά μετά, ο Τσέποβιτς γύρισε για τον Παπουλή ο οποίος πλάσαρε από δύσκολη και παράλληλη θέση με τον Μιχαήλ να μαζεύει.

Στο 59ο λεπτό, ο Γκόμεθ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ο Μιχαήλ μπλόκαρε.

0

Ένα λεπτό αργότερα, ο Τιάγκο έπιασε ένα μακρινό σουτ από πλάγια αριστερά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 73' ο Τζιωνής με ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Μιχαήλ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 90' ο Μποτεάκ δοκίμασε το σουτ από αριστερά στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ομόνοια πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Τζιωνής βγήκε στην αντεπίθεση και παιρνόντας τον Μιχαήλ σκόραρε σε κενή εστία για το 2-0.

0

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσγιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Λοΐζου (45+2′ Μποτεάκ), Τιάγκο, Ασάντε (35′ Παπουλής), Τσέποβιτς (70′ Τζιωνής).

Ολυμπιακός (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης (79′ Χάνι), Ανδρέου, Σωτηρίου, Κωνσταντινίδης, Κυριάκου, Γκουστάβο (44′ Γαρουφαλιάς), Σαρφό (79′ Χαραλάμπους), Σάλι (60′ Ευτυχίδης), Νανίσιο, Κοστόφ (60′ Ζαχαρίου).

0

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε χαρούμενοι με τη νίκη μας. Κάναμε μια καλή εμφάνιση και θα μπορούσαμε να πετυχαίναμε πιο νωρίς δεύτερο γκολ. Για τον Ασάντε είναι νωρίς να είμαστε βέβαιοι, δεν φαίνονται καλά τα νέα, όμως θα περάσει από εξετάσεις και μετά θα μπορούμε να ξέρουμε περισσότερα. Δεν φαίνονται σοβαρά τα προβλήματα του Λοΐζου και του Τσέποβιτς».

Για τις αλλαγές που βοήθησαν: «Είναι καλοί παίκτες και οι τρεις. Γενικά σαν ομάδα κάνουμε καλή σεζόν. Έχουμε καλούς παίκτες και στο γήπεδο και στον πάγκο. Ο Τζιωνής έπαιξε βασικός με τον Απόλλωνα, οι άλλοι δύο συνέλαβαν τα μέγιστα στο να έρθει η νίκη σήμερα. Κορυφαίος σε απόδοση ήταν ο Τζόρντι (σ.σ. Γκόμεθ). Βοήθησε και επιθετικά και ανασταλτικά. Ήταν top η απόδοσή του. Επίσης, ο Λανγκ έπαιξε μετά από καιρό και έκανε καλό παιχνίδι και βοήθησε να έχουμε μια συμπαγή εμφάνιση».

Για το που θα κριθεί ο πρωταθλητής: «Είναι μια κλειστή κούρσα. Είμαστε συγκεντρωμένοι στο τι κάνουμε εμείς. Φάνηκε σήμερα που είχαμε καλή εμφάνιση μετά τον αγώνα με τον Απόλλωνα. Είμαστε συγκεντρωμένοι στη δικιά μας ομάδα, στους εαυτούς μας και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε».

Για το ντέρμπι με την Ανόρθωση που ακολουθεί: «Η Ανόρθωση είναι μια καλή ομάδα, δύσκολο παιχνίδι για εμάς όπως όλα. Περιμένω ένα κλειστό, ισοδύναμο παιχνίδι».

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ολυμπιακός): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι η Ομόνοια παίζει για το πρωτάθλημα. Αν θέλαμε ένα καλό αποτέλεσμα η ομάδα θα έπρεπε να κάνει ένα καλό παιχνίδι αλλά δυστυχώς δεν παίξαμε καλά. Ξεκινήσαμε με καλή οργάνωση, προσπαθήσαμε αρκετά. Δυστυχώς εν ώ είχαμε καλές φάσεις με καλές προοπτικές, η τελική πάσα δεν ήταν σωστή. Είχε περισσότερη εμπειρία η Ομόνοια σήμερα ως ομάδα και αυτό έκανε τη διαφορά σε αντίθεση με την ομάδα μας. Είμαι ικανοποιημένος με τη δουλειά των παικτών στο γήπεδο. Δεν παίξαμε τόσο τεχνικά σήμερα αλλά δυστυχώς δεν μας βγήκε το αποτέλεσμα. Ήταν ένα καλό τεστ για την ομάδα μου ενόψει του αγώνα της Τετάρτης στο κύπελλο. Είναι όμως κρίμα που χάσαμε. Δεχτήκαμε γκολ χωρίς να δημιουργήσει ευκαιρίες η Ομόνοια και για αυτό δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος. Χάσαμε από μόνοι μας. Εύχομαι καλή επιτυχία».

Μάρκο Τσέποβιτς (Ομόνοια): «Στο παρελθόν είχαμε προβλήματα με τον Ολυμπιακό. Μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι, πιέσαμε από το πρώτο λεπτό και στο τέλος κερδίσαμε. Έχουμε τέσσερα ακόμα βήματα για τον τίτλο. Προπονούμαι στα φάουλ, ζήτησα από τον Τιάγκο να εκτελέσω, το εκτέλεσα καλά και μπήκε το γκολ. Είχα ένα πρόβλημα στη μέση πριν μερικές μέρες και γι’ αυτό ήμουν στον πάγκο με τον Απόλλωνα, δεν είναι κάτι σοβαρό».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Φτιάξαμε πάρα πολλές τελικές προσπάθειες, δεν καταφέραμε να πετύχουμε νωρίτερα το δεύτερο γκολ, και αυτό μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το τέλος όταν σκόραρε ο Τζιωνής και τελείωσαν όλα. Όποιος ψάχνει για θέαμα δύσκολα θα το δει σε αυτά τα τελευταία παιχνίδια. Αυτό που μετρά πλέον είναι το αποτέλεσμα. Εμείς περιμένουμε πως μέχρι την τελευταία φάση του τελευταίου αγώνα θα χρειαστεί να τα δίνουμε όλα για να μπορέσουμε να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Χρειάζονται αντοχές από όλους και ψυχική δύναμη. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς και πλέον πάμε στο επόμενο απέναντι στην Ανόρθωση. Είναι ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι, εκτός έδρας. Θα δουλέψουμε ούτως ώστε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς».

Εάν γίνονται κινήσεις προγραμματισμού: «Η ομάδα λειτουργεί με διαδικασίες οι οποίες είναι σε καθημερινό επίπεδο. Ο πρόεδρος είναι σε συνεχή επικοινωνία με όλους οπότε δεν χρειάζεται να έρθει στην Κύπρο για να περιμένουμε οποιεσδήποτε εξελίξεις. Ο προγραμματισμός δεν σταματά στην Ομόνοια. Ο κάθε ένας έχει το ρόλο του για να πετύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα»