Νίκησε και έμεινε κορυφή η Ομόνοια

Σάββατο, 5/12/2020 - 10:36

Η Ομόνοια, το ΑΠΟΕΛ και η Ε.Ν.Π. ήταν οι κερδισμένες της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών που ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 04 Δεκεμβρίου 2020. Η Ομόνοια κέρδισε τη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-1 και ανέβηκε στην κορυφή με 22 βαθμούς τρεις ημέρες πριν το ντέρμπι της Δευτέρας για τη 10η αγωνιστική με τον Green Air Παφιακό. Το ΑΠΟΕΛ έκανε βαθμολογικό άλμα και ανέβηκε στην 6η θέση μετά τη νίκη επί της ΑΕ Καραβά 0-3 στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ». Η Ε.Ν.Π. μετά από ένα εξαιρετικό αγώνα κέρδισε στο ντέρμπι Κοκκινοχωριών την Αναγέννηση Δερ. με 3-2 και ανέβηκε στην 4η θέση, ισόβαθμη με την Αναγέννηση. Παράλληλα, η Ανόρθωσις επικράτησε με 0-3 της Ολυμπιάς Φρενάρους στο Φρέναρος και επέστρεψε στις νίκες, ενώ παράλληλα εδραιώθηκε στην τρίτη θέση.

*Την 9η αγωνιστική είχε ρεπό ο Green Air Παφιακός

Πάει με ψυχολογία στο ντέρμπι

OMONOIA – Ν.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (25-21, 25-18, 19-25, 25-21)

Με πολύ καλή ψυχολογία πάει η Ομόνοια στο ντέρμπι κορυφής της Δευτέρας 07 Δεκεμβρίου 2020 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής με τον Green Air Παφιακό. Την Παρασκευή και για την 9η αγωνιστική η ομάδα του Σάββα Σάββα παίζοντας με ένα ξένο μετά τη φυγή Marco Bojic  τα έδωσε όλα και κέρδισε την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-1 στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» ανεβαίνοντας στην κορυφή. Η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση και έδειξε ότι ανεβαίνει αγωνιστικά.

Η Ομόνοια επικράτησε στο πρώτο σετ 25-21 και προηγήθηκε 1-0 σετ . Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν και το σκορ ήταν στο 11-11Η Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει κερδίζοντας 25-18 γράφοντας το 2-0 σετ.

Η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ καλή στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 13-17 και 16-20 με  την Ομόνοια να προσπαθεί να βρει λύσεις για να προσπεράσει. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 19-25 και έμειναν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Η ομάδα των «ερυθρολεύκων» προηγήθηκε στο τέταρτο σετ 03-05. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 19-18 για να κερδίσουν τελικά με 25-21 εξασφαλίζοντας άλλη μια νίκη με τελικό σκορ 3-1 σετ.

OMONOIA(Σ. ΣΑΒΒΑ): Ελευθερίου, Χατζηφιλίππου, Προδρόμου, Σ. Πετρακκίδης, Α. Πετρακκίδης, Rangel – Λίμπερο: Πλατρίτης.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Α. Χρυσοστόμου, Γ. Χρυσοστόμου, Χατζηβασίλη, Nommistu, Ramma, Nικολάου – Λίμπερο: Ιωάννου.

Επιστροφή στις νίκες

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 0-3 (21-25, 20-25, 24-26)

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση που κέρδισε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών την Ολυμπιάς Φρενάρους στο Γυμνάσιο «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» με 0-3 σετ και μετά από δυο ήττες επέστρεψε στις νίκες. Η Ολυμπιάς ήταν ανταγωνιστική σε όλο τον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Ανόρθωσις εξασφάλισε το πρώτο σετ κερδίζοντας 25-21. Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες βρέθηκαν στο ισόπαλο 17-17 με την Ανόρθωση να προηγείται 18-20 για να κερδίσει 20-25 και να διαμορφώσει το 0-2 σετ.

Ισοζυγισμένο ήταν το τρίτο σετ στα αρχικά στάδια με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 10-10. Η Ανόρθωσις κατάφερε να εξασφαλίσει ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων 10-12, 14-16. Η ομάδα του Φρενάρους όμως δεν άφησε την Ανόρθωση να ξεφύγει και με σερί 07-03 προηγήθηκε 21-19, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε 22-22. Η Ανόρθωσις ολοκλήρωσε τον αγώνα κερδίζοντας δύσκολα στους έξτρα πόντους 24-26 και τον αγώνα 0-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ(Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Payan, Πέτρου, Aδάμου, Allen, Βασιλείου, Ξενοφώντος – Λίμπερο 1: Παύλου, Λίμπερο 2: Πρωτοπαπάς.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφή, Torres, Σαββίδης, Χριστοφόρου, Eυσταθίου, Guilerme – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.

«Βυσσινί» το ντέρμπι

Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.3-2  (25-22, 22-25, 20-25,25-22,15-08)

«Βυσσινί» βάφτηκε το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η Ένωση άνκαι έχασε ένα πόντο εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κερδίζοντας την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-2 σετ. Ο αγώνας διατήρησε το ενδιαφέρον του καθόλη τη διάρκεια του, με συνεχείς ανατροπές και την Ε.Ν.Π. να δείχνει αντοχές εξασφαλίζοντας το πέμπτο σετ. Πλέον οι δυο ομάδες ισοβαθμούν με 13 βαθμούς, αλλά η Ένωση «πάτησε» στην 4η θέση αφήνοντας στην 5η την Αναγέννηση που εξασφάλισε ένα βαθμό.

Μοιρασμένο το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών. Στο πρώτο σετ η Ένωση προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας 25-22.Με το ίδιο νόμισμα απάντησε η Αναγέννηση που σε ένα κλειστό δεύτερο σετ κέρδισε 22-25 και ισοφάρισε 1-1.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε  07-11 στο τρίτο σετ και έκτισε πάνω σε αυτή τη διαφορά παρόλο που οι «βυσσινί» μείωσαν στο -4 15-19. Οι «πράσινοι» αύξησαν εκ νέου σε 17-23 για να κερδίσουν 20-25 και να ανατρέψουν το σκορ 1-2.

Η απάντηση των «βυσσινί»  ήλθε σχεδόν αμέσως αφού κέρδισαν 25-22 σε 27’ το τέταρτο σετ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 2-2.

Στο τάϊ – μπρέικ η Ένωση παρουσιάστηκε ανεβασμένη και προηγήθηκε 09-03 , αλλά η Αναγέννηση μείωσε στους τρεις. Οι «βυσσινί» δημιούργησαν «μαξιλαράκι» έξι  πόντων 14-08  κερδίζοντας με 15-08 κερδίζοντας με 3-2 σετ το ντέρμπι.

Ε.Ν.Π.(N. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Stevovic, Acosta, Χρυσοστόμου, Gutinho, Γεωργίου, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Σιόκουρος, Παπέττας, Στέκας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Κούρμουζος Antonic, Αποστόλου, Costa, Τόφια – Λίμπερο:Παπαϊωάννου  - Αλλαγές: Καραγιάννης.

Πρώτο τρίποντο

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΠΟΕΛ 0-3 (10-25, 13-25, 29-31)

Τη δεύτερή του νίκη, αλλά το πρώτο σημαντικό τρίποντο, πέτυχε το ΑΠΟΕΛ που κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την ΑΕ Καραβά με 0-3 σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στους 7 βαθμούς με τη λήξη του Α Γύρου της κανονικής διάρκειας. Η ΑΕ Καραβά σε ένα σημαντικό αγώνα ήταν ανταγωνιστική στο τρίτο σετ που έχασε όμως και μαζί τον αγώνα

Το ΑΠΟΕΛ ήταν αψεγάδιαστο στα δυο πρώτα σετ κερδίζοντας με 10-25 και 13-25 και προηγήθηκε 0-2 στη Λεμεσό.

Στο τρίτο σετ η ΑΕ Καραβά εμφανίστηκε διαφορετική και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 17-15. Το ΑΠΟΕΛ όμως αντέδρασε και προηγήθηκε 19-20. Οι δυο ομάδες στα τελικά στάδια του σετ ήταν ισόπαλες 23-23 με το σετ να κρίνεται στους έξτρα πόντους. Μετά από αγώνα με σασπένς οι «γαλαζοκίτρινοι» του Χρ. Χαραλάμπους κέρδισαν 29-31 σε 38’ και τον αγώνα 0-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D.LETCHEV): Gorchaniuk, Rodolfo, Αχιλλέως, Φιλοκράτους, Μοσχοβάκης – Λίμπερο:Αντωνίου.

ΑΠΟΕΛ(XΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Κανάρης, Στρουγκάρεβιτς Jansons, Σκορδής, Saar, Αβερκίου – Λίμπερο: Παντελή - Αλλαγές: Χριστοφορίδης.

Ντέρμπι κορυφής

Εμβόλιμη θα είναι η 10η αγωνιστική, πρώτη του β γύρου της κανονικής διάρκειας, αφού θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 07 Δεκεμβρίου 2020. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τεράστιο ντέρμπι κορυφής μεταξύ Ομόνοια – Green Air Παφιακός στο ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Πολύ ενδιαφέρον είναι ο αγώνας στην Κλειστή Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου μεταξύ Ε.Ν.Π. – Ανορθώσεως. Στην Αίθουσα του Γυμνασίου «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» η Ολυμπιάς Φρενάρους υποδέχεται τη N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα. Παράλληλα, η ΑΕ Καραβά θα φιλοξενήσει την Αναγέννηση Δερ. στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ». Το ΑΠΟΕΛ δεν θα έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις την 10η αγωνιστική.