Νίκησε και πάει στο ντέρμπι κορυφής από απόσταση «αναπνοής» η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 14/1/2019 - 20:51

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» μεταξύ της Αλκής και της ΑΕΛ με την ομάδα της Λεμεσού να παίρνει τη νίκη με 3-1 χάρη στα γκολ των Μακρή (23’), Άλεξ Ντα Σίλβα (27’) και Μαρκόσκι (90'). Για τους γηπεδούχους μείωσε στο σκορ στο 71ο λεπτό ο Μπελαμεϊρί.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και δίκαια πανηγύρισε το τρίποντο της επιτυχίας. Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ έφτασε τους 37 βαθμούς και ξανά πλησίασε τον ΑΠΟΕΛ στον ένα βαθμό λίγες μέρες πριν το μεταξύ τους ντέρμπι στο Τσίρειο για την 17η αγωνιστική.

Στο γήπεδο παρών ήταν και ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ ο οποίος «κατασκόπευσε» την ομάδα της Λεμεσού ενόψει και του μεταξύ τους ντέμρπι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Νιλς δέχτηκε κίτρινη κάρτα και χάνει το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ καθώς συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών όπως επίσης και ο Ντόσα Τζούνιορ.

Από την πλευρά της η Αλκή παρέμεινε κολλημένη στους 14 βαθμούς και στην 9η θέση του πρωταθλήματος.

Η πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση ήταν για την ΑΕΛ στο όγδοο λεπτό όταν ο Λεάντρο Σίλβα επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε μακριά άστοχα από την εστία του Πάρντο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Χουράδο έκανε το πλασέ εντός μεγάλης περιοχής όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε έξω.

Στο 18ο λεπτό ο Σίλβα έκανε το σουτ από μακριά αναγκάζοντας τον Πάρντο να απομακρύνει την μπάλα δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 22ο λεπτό ο Χουράδο έπιασε και αυτός με τη σειρά του το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε ούτε τώρα το χατίρι και πέρασε έξω.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Αντρέα Μακρή να βρίσκει εκ νέου δίκτυα.

Στο 27ο λεπτό η ΑΕΛ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Άλεξ Ντα Σίλβα. Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε πανέμορφα φάουλ από ευνοϊκή θέση και κατάφερε να νικήσει τον Πάρντο για να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

ΑΛΕΞ

Στο 36 λεπτό ο Άλεξ Ντα Σίλβα έκανε το σουτ μακρινή απόσταση καθώς είδε τον Πάρντο εκτός όμως δεν βρήκε στόχο και η μπάλα πέρασε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα  ο Μπελαμεϊρί έκανε το γύρισμα στην περιοχή προς τον Σταύρου με τον Πρόσεκ να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση.

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου μετά από κίνηση εκτός περιοχής ο Χουράδο έδωσε πάσα στον Μακρή ο οποίος έστρωσε στον Αβραάμ και αυτός προ κενής κατάφερε να αστοχήσει.

Με την συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο Νιλς Τεϊσέιρα δέχτηκε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή κάτι που σημαίνει ότι χάνει το ντέρμπι κορυφής το επόμενο Σαββατοκύριακο με τον ΑΠΟΕΛ.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο 51ο λεπτό ο Τεσέιρα έκανε το σουτ όμως ο Πάρντο δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και μάζεψε την μπάλα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρα στην αναμέτρηση ο Χουράδο αποχώρησε από την αναμέτρηση για να δώσει τη θέση του στον Αντόνια ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΛ.

Στο 64ο λεπτό ο Λαφράνς έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του τερματοφύλακα της Αλκής.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ΑΕΛ φάνηκε να αναπαύεται με το υπέρ της αποτέλεσμα και δεν έψαξε το κάτι περισσότερο, ρίχνοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης αισθητά.

Στο 68ο λεπτό η Αλκή προσπάθησε να απειλήσει την ΑΕΛ καθώς ο Ακόστα έκανε το σουτ από πλάγια στην περιοχή όμως ο Πρόσεκ έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Τελικά, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 71ο λεπτό με τον Μπελαμεϊρί και ξανά μπήκαν στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους από την αναμέτρηση. Για την ακρίβεια ο Ακόστα έκανε την σέντρα με τον Μπελαμεϊρί να κάνει τη κεφαλιά νικώντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Στο 81ο λεπτό η Αλκή κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο όμως η εκτέλεση του Σπόλιαριτς δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Πρόσεκ καθώς η μπάλα πάνω από την εστία του.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ιβάν Κάρλος έχασε τεράστια ευκαιρία για την Αλκή καθώς μπήκε στην περιοχή από πλάγια όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Πρόσεκ.

Η Αλκή συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση και στο 84ο λεπτό ο Τριμπό έκανε την σέντρα στο κεφάλι του Μπελαμεϊρί ωστόσο η κεφαλιά του έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Πρόσεκ.

Το κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΛ έβαλε ο Μαρκόσκι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ έφυγε πίσω από την άμυνα της Αλκής και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Πάρντο για το 3-1 της Λεμεσιανής ομάδας.

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Κυπριανού, Ακόστα (Βασιλείου 89'), Φλόρες, Χριστοφή , Σταρόκιν, Τραϊτσέφσκι (Γκαντάτσια 55'), Σπόλιαριτς, Σταύρου (Τριμπό 69'), Μπελαμεϊρί, Κάρλος

AΕΛ (Κέρκεζ): Πρόσεκ, Ν. Τεϊσέιρα, Τζούνιορ, Λαφράνς, Γουίλερ, Γκαστανιάγα, Λεάντρο (Φιντέλις 71'), Ντα Σίλβα (Μαρκόσκι 87'), Αβραάμ,  Μακρής, Χουράδο (Αντόνια 60').

Δηλώσεις

Κέρκες (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για μια σημαντική νίκη. Επαγγελματική νίκη. Ξεκινήσαμε πολύ καλά με δυο γκολ και ευκαιρίες για τρίτο. Προετοιμαστήκαμε καλά για ένα δύσκολο παιχνίδι και το ξέραμε από την αρχή. Όπως είδαμε, η Αλκή έχει βελτιωθεί αρκετά. Είμαι θυμωμένος με τους παίκτες μου, τους είπα πως πρέπει να τα δίνουν όλα από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Αλλά στο τέλος της ημέρας δεν παίζουμε μόνοι μας και σε αυτό το πρωτάθλημα όλες οι ομάδες είναι ανταγωνιστικές. Καλή συνέχεια στον προπονητή της Αλκής».

Σακκάς (Αλκή): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ, ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο και μας κέρδισε, δεν έχω κανένα παράπονο από τους ποδοσφαιριστές μου. Στο 2ο ημίχρονο βελτιωθήκαμε. Καλή συνέχεια σε όλους».

Μακρής (ΑΕΛ):

Για τον αγώνα: «Είναι μια πολύ σημαντική νίκη επειδή έχασαν βαθμούς οι ανταγωνιστές μας. Θα μας βοηθήσει και ενόψει ΑΠΟΕΛ. Όντως δεν ήμασταν καλοί στο δεύτερο μέρος αλλά το σημαντικό είναι που κερδίσαμε. Βλέπουμε το πολύ σημαντικό παιχνίδι της Κυριακής».

Για τη διαφορά για την Ευρώπη: «Αυτό είναι το πλέον σημαντικό. Που εκμεταλλευτήκαμε τις απώλειες των άλλων. Παίζουμε χωρίς άγχος με ΑΠΟΕΛ και θα δούμε παιχνίδι με παιχνίδι και θα δούμε στο τέλος πού θα φτάσουμε».

Για το αν αλλάζουν οι στόχοι με νίκη επί του ΑΠΟΕΛ: «Όχι ο στόχος είναι η Ευρώπη και έτσι θα συνεχίσουμε. Παιχνίδι με παιχνίδι και θα δούμε πού θα φτάσουμε».

Για τα γκολ που βάζει: «Σιγά σιγά βρίσκω το ρυθμό μου και ελπίζω να συνεχίσω έτσι».

Αριάδνη (ΑΕΛ): «Παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο. Έγιναν κάποια λάθη στο β΄ ημίχρονο, αλλά αξίζαμε τη νίκη. Ήμασταν η καλύτερη ομάδα σε όλο το ματς».

Για το προβάδισμα από τις υπόλοιπες ομάδες στη «μάχη» για την Ευρώπη: «Πολύ σημαντικό προβάδισμα, να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι, να κρατηθούμε εκεί. Βλέπουμε το επόμενο ματς».

Για το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ: «Εξαιρετικά δύσκολο παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ, είναι ντέρμπι. Πρέπει να παρουσιαστούμε πολύ σοβαροί και συγκεντρωμένοι σε αυτό το ματς. Στόχος η νίκη».

Τζιάμπος (Αλκή): «Αν και είχαμε ένα κάκιστο ημίχρονο, διαμαρτυρόμαστε για ένα πέναλτι που δεν μας δόθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο η καλύτερη ομάδα ήταν η Αλκή, μειώσαμε, δεν μας ήθελε η μπάλα και μοιραία ήρθε η ήττα Αποδείξαμε ότι η Αλκή είναι εδώ. Έχουμε ακόμα ένα τελικό με την Πάφο και θα τα δώσουμε όλα για να πάρουμε τους βαθμούς. Συνεχίζουμε ταπεινά και με σκληρή δουλειά».