Νίκησε στις... λεπτομέρειες την ΑΕΚ και προκρίθηκε ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 29/2/2024 - 20:56

Παρέμεινε «ζωντανός»!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ στο «Άλφαμεγα Stadium», για την φάση των «8» του κυπέλλου Coca - Cola και προκρίθηκε στα ημιτελικά, διατηρώντας τη μόνη διέξοδο που έχει, για διάκριση τη φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με αμφότερες τις ομάδες να δίνουν μάχη σώμα με σώμα, ώστε να διατηρήσουν την κατοχή και να απειλήσουν. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπρούνο Γκάμα στο όγδοο λεπτό, ωστόσο οι «κυανόλευκοι» δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν με τον Σάντος στο 23ο λεπτό.

Στην συνέχεια, ο έντονος ρυθμός διατηρήθηκε, με τους Λαρνακείς να ανεβάζουν... στροφές μετά το 60ο λεπτό, χάνοντας σημαντικές φάσεις. Το σύνολο του Ματσίν παρά την πίεση, μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και κόντρα στην ροή του αγώνα έκανε την ολική ανατροπή, με τον Μάρκες στο 79ο λεπτό και πανηγύρισε σπουδαία νίκη.

Όσον αφορά στις επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων, αυτές συμπεριλαμβάνονται στη δεύτερη αγωνιστική των play off και out. Ο Απόλλωνας την ερχόμενη Δευτέρα (4/3) θα αναμετρηθεί με τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ η ΑΕΚ την ίδια μέρα θα φιλοξενήσει τον Άρη.

• Ο μεγάλος τελικός θα προβληθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου!

Το παιχνίδι

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ στο πέμπτο λεπτό, με τον Τόνγκια να ανεβαίνει από τα δεξιά και να κάνει το συρτό σουτ, που κατέληξε στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.

Ο Απόλλωνας απάντησε δύο λεπτά αργότερα, με τον Βαλμπουενά να κάνει την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με αποδέκτη τον Μάρκες, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχη.

Οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ στο όγδοο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει το γέμισμα από τα δεξιά και τον Σολ να πασάρει με το κεφάλι στον Μπρούνο Γκάμα, που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το σύνολο του Ματσίν απείλησε ξανά στο 15ο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Πίριτς να μαζεύει σταθερά.

Οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν στο 22ο λεπτό, με τον Γάλλο να γεμίζει την περιοχή από το κόρνερ, τους Μαλεκκίδη και Εκπολό να απειλούν και τον αντίπαλο πορτιέρο να τους λέει όχι. Τελικά η μπάλα κατέληξε στον Σάντος, ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 32ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει την σέντρα σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Μεγάλη φάση για τους Λεμεσιανούς, με τον Μάρκες να παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή, να ελευθερώνεται με ατομική ενέργεια και να κάνει το σουτ, με τον αντίπαλο πορτιέρο να ελέγχει.

Νέα τελική για τον Απόλλωνα στο 52ο λεπτό, με τον Νταρίκουα να δοκιμάζει το μακρινό σουτ και τον Πίριτς να ελέγχει.

Τεράστια ευκαιρία για τους «κιτρινοπράσινους» στο 62ο λεπτό, με τον Κάσας να παίρνει την κεφαλιά και τον Νταρίκουα να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Ένα λεπτό αργότερα η  ΑΕΚ επισκέφτηκε ξανά την αντίπαλη περιοχή, με τον Λέδες να εκτελεί το κόρνερ, τον Κάσας να παίρνει νέα κεφαλιά σημαδεύοντας το δοκάρι. Στην επαναφορά ούτε ο Μιλίτσεβιτς κατάφερε να σκοράρει.

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν το 2-1 στο 79ο λεπτό, με τους Σαγκά και Μπακένγκα να συνδυάζονται και τον δεύτερο να σεντράρει στην περιοχή, με τον Μάρκες να κάνει την κεφαλιά από κοντά και να νικά τον Πίριτς.

Οι ενδεκάδες

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Σιέλβικ, Μαλεκκίδης, Χάμπος, Κολ (86′ Σπόλιαριτς), Σάντος (60′ Σαγκάλ), Βαλμπουενά, Μάρκες, Κρμέντσικ (60′ Μπακένγκα).

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιούνκου, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ (46′ Τόμοβιτς), Κάσας (81′ Σάντος), Λέδες, Ντίμερς (81′ Τρισκόφσκι), Γκάμα (63′ Πονς), Φαράζ, Τόνγκια, Σολ (63′ Λόπες)