Νίκησε τη Κλερμόν σε... επεισοδιακό αγώνα και μείωσε στο -6 η Μαρσέιγ

Κυριακή, 12/2/2023 - 09:28

Πέρασε από χίλια κύματα όμως τελικά διεξήχθη η αναμέτρηση της Κλερμόν με τη Μαρσέιγ, που βρήκε νικήτρια τη δεύτερη με 2-0.

Ο αγώνας για την 23η αγωνιστική της Ligue 1 ξεκίνησε με 45 λεπτά καθυστέρηση λόγω εκτεταμένων επεισοδίων που έγιναν έξω από το «Gabriel Monpied», με τη χρήση δακρυγόνων από τις δυνάμεις της αστυνομίας να κάνουν αποπνικτική την ατμόσφαιρα - με αποτέλεσμα η σέντρα να πάει τρία τέταρτα πίσω.

Όταν τελικά παίχτηκε μπάλα, οι Μασσαλοί ήταν αυτοί που υπερτέρησαν, με τον Αλέξις Σάντσες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με δύο γκολ.

Ο Χιλιανός άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 44ο λεπτό και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με κοντινή κεφαλιά στο 81'.

Η Μαρσέιγ επέστρεψε έτσι στις νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε εκ νέου στη 2η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο, Παρί Σεν Ζερμέν.

*πηγή φωτογραφίας: Twitter Olympique de Marseille