Νίκησε τη «λαβωμένη» Δόξα και... αναρριχήθηκε η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

ΠΑΦΟΣ

Την πέμπτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Πάφος. Η ομάδα του Ντμίτρο Μιχαΐλενκο επικράτησε με 2-0 της Δόξας εντός έδρας για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάρις στα γκολ των Βαλακάρι (61') από το σημείο του πέναλτι και του Ράκελς στο 86ο λεπτό.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με εννέα ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκαν οι Εγγλέζου και Κάρλος. Αρχικά ο Εγγλέζου είδε την απευθείας κόκκινη για σταμάτημα της μπάλας με το χέρι στο 60ο λεπτό στη φάση του πέναλτι της Πάφου. Στη συνέχεια ο Κάρλος υπέπεσε σε φάουλ και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 64ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η Πάφος έφτασε τους 18 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Δόξα έμεινε στους 14 βαθμούς και την ένατη θέση της βαθμολογίας.

Την ερχόμενη αγωνιστική (13η) η Πάφος πάει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τον Ερμή (06/12 - 18:30) ενώ η ομάδα της Δόξας φιλοξενεί στο Μακάρειο την Ανόρθωση (04/12 - 20:00).

Πάφος (Ντμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Σάιθ, Βαρέλα, Κβίντα, Μπεριγκό (Ράκελς 46'), Τόρες (Μέρφι 62'), Κούζικ (Φυλακτού 90'), Φουρ, Αουρέλιο (Λελιούκιν 90'), Βαλακάρι (Ανγκούλο 90'), Πάντσεον

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Παρασκευά, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (Ντα Κόστα 77'), Μουκτάρης, Ολιβέιρα (Άδωνη 88'), Οικονομίδης, Λούις Κάρλος, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Φιρμίνο (Κωμοδίκης 88'), Κίκας (Αμπουμπακάρ 74')