Νίκησε την Ισλανδία με «λυτρωτή» Ρονάλντο η Πορτογαλία, ήττα σοκ για την Πολωνία

Τετάρτη, 21/6/2023 - 00:00

Ο Κριστιάνο λύτρωσε την Πορτογαλία στο τέλος, αφού με δικό του γκολ έδωσε τη νίκη (1-0) μέσα στην Ισλανδία. Η Μολδαβία... σόκαρε την Πολωνία του Σάντος, επικρατώντας 3-2 εντός έδρας.

5oς Ομιλος

Τεράστια έκπληξη στο Κισινάου, όπου η Μολδαβία με απίθανη ανατροπή επικράτησε 3-2 της Πολωνίας. Ισως η πιο μεγάλη νίκη στη σύγχρονη ιστορία της, αφού την τελευταία δεκαετία στα προκριματικά ΕURO είχε νικήσει μόνο την Ανδόρα. Ηταν η δεύτερη ήττα για τον Σάντος στα τέσσερα παιχνίδια του, με την ομάδα να παραμένει χαμηλά. Ο Μίλικ άνοιξε το σκορ, με τον Λεβαντόφσκι να σημειώνει το 2-0. Ωστόσο, ο Νικολαέσκου με δυο τέρματα έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Μπαμπόλο διαμόρφωσε το 3-2 στο 85'. Βασικός ο Ρέαμπτσουκ, όπως και ο Σιμάνσκι.

Η Αλβανία δυσκολεύθηκε για 45 λεπτά κόντρα στα Φερόε, ωστόσο στην επανάληψη βρήκε το δρόμο για τη νίκη (3-1). Ηταν η δεύτερη διαδοχική νίκη των Αλβανών που βρέθηκαν στη 2η θέση. Ο Μπαϊράμι άνοιξε το σκορ, ωστόσο ο Φάερο έφερε το ματς στα ίσα στο 45'. Ο Ασλάνι στο 51' και ο Μούτσι στο 90' διαμόρφωσαν το 3-1.

6oς Ομιλος

Ακάθεκτη η Αυστρία, επικράτησε 2-0 της Σουηδίας εντός έδρας και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή. Αήττητοι στον όμιλο οι Αυστριακοί που είχαν ένα εξαιρετικό τελευταία δεκάλεπτο. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Μπαουμγκάρτνερ, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 81ο λεπτόα και στο 89'.

Χαλαρά το Βέλγιο, επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Εσθονίας, με αποτέλεσμα να βρεθεί στη 2η θέση της βαθμολογίας, αλλά και με ματς λιγότερο από την Αυστρία. Με αυτογκόλ του Πετσον προηγήθηκαν οι Βέλγοι, ο Λουκάκου στο 40' πέτυχε το 2-0 και στο 90' ο Μπακαγιόκο διαμόρφωσε το 3-0.

7oς Ομιλος

Πρώτη απώλεια βαθμών στον όμιλο για τη Σερβία. Η ομάδα του βασικού Αντρίγια Ζίβκοβιτς έμεινε στην ισοπαλία στη Βουλγαρία με 1-1. Στο 47' ο Τσότσεβ έστρωσε την μπάλα και ο Ντεσπόντοβ με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 90+7' με δυνατό διαγώνιο σουτ του Λάζοβιτς ισοφάρισε. Ο Φίλιπ Μλαντένοβιτς του Παναθηναϊκού πέρασε ως αλλαγή στο 71', ενώ ο Φίλιπ Τζούρισιτς έμεινε στον πάγκο.

Η Ουγγαρία εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών της Σερβίας, νίκησε με 2-0 την Λιθουανία και ανέβηκε στην κορυφή, έχοντας επτά βαθμούς, όσους έχει και η Σερβία. Στο 32' ο Σαλάι έβγαλε φανταστική σέντρα από τα δεξιά με το εξωτερικό, σουτ του Βάργκα από το δεύτερο δοκάρι και 1-0. Στο 83' ο Κλέινχεϊσλερ του Παναθηναϊκού έκλεψε την μπάλα, ο Σομποσλάι έστρωσε την μπάλα και ο Σαλάι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0.

10oς Ομιλος

Με γκολ συνδύασε την 200η του συμμετοχή με το εθνόσημο ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο CR7 με σουτ στο 89' έπειτα από ασίστ Ινάσιο χάρισε στην Πορτογαλία τη νίκη στην έδρα της Ισλανδίας. Το γκολ ακυρώθηκε σε πρώτο χρόνο, όμως μέτρησε έπειτα από εξέταση του VAR. Οι ισορροπίες άλλαξν στο 81' όταν ο Γουίλουμσον αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Βασικοί και αναντικατάστατοι για τους γηπεδούχους ο Ίνγκασον του ΠΑΟΚ και ο Μάγκνουσον του Παναθηναϊκού.

Αήττητη συνεχίζει στον όμιλο η Σλοβακία, η οποία επικράτησε με 1-0 στην έδρα του Λιχτενστάιν και πανηγύρισε δεύτερο τρίποντο σε τρεις αγωνιστικές. Στο 45+1' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χάνκο πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Βάβρο εξ επαφής πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς. Παραμένουν χωρίς βαθμό οι γηπεδούχοι.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τo Λουξεμβούργο στην έδρα της Βοσνίας με 2-0. Μόλις στο 4' ο Μπάρισιτς έχασε την μπάλα από τον Μπόρχες, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 56' η Βοσνία έφτασε κοντά στην ισοφάρισε όταν ο Χατζιαχμέντοβιτς έχασε το πέναλτι. Στο 74' ο Σινανί πέτυχε το γκολ για το τελικό 2-0.

Λιχτενστάιν - Σλοβακία 0-1
Βοσνία - Λουξεμβούργο 0-2
Ισλανδία - Πορτογαλία 0-1