Νίκησε την Πάφο με «διπλό» Ντόνιο ο Απόλλωνας

Κυριακή, 6/8/2023 - 21:58

Δεύτερη φιλική νίκη!

Στο πρώτο φιλικό με την παρουσία των φιλάθλων του,  Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 επί της Πάφου στο «Άλφαμεγα Stadium», για ην προετοιμασία των δύο ομάδων.

Μπογκντάν Αντόνε και Κάρλος Καρσέδο είχαν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές και να δοκιμάσουν αρκετά πράγματα όσον αφορά θέματα τακτικής, βγάζοντας τα δικά  τους συμπεράσματα, ενόψει της έναρξης της νέας σεζόν.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να πατάνε καλά στο γήπεδο, δίχως όμως να έχουν απειλήσει αισθητά την αντίπαλη εστία. Μετά το 30ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» και έχασαν δύο πολλές μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθούν με τον Ζάιρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κυανόλευκοι» μπήκαν εμφανώς βελτιωμένοι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ντόνιο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 60ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος έκανε και το 2-0.

Οι Παφίτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 71ο λεπτό με τον Κβίντα, όμως εντέλει δεν κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα και γνώρισαν την ήττα.

Οι ενδεκάδες:

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Άντος (46′ Δημητρίου), Νταρίκβα, Πεϊμπέρνς, Σιέλβικ (53′ Εκμπολό), Γιούρσεβιτς (76′ Μαλεκκίδης), Κολ, Χ. Κυριάκου (76′ Σπόλιαριτς), Πέρετζ (53′ Βαλμπουενά), Αμπντουραχίμι (90’+2 Φώτη), Ντιγκινί (76′ Ποντικός), Ντόνιο (83′ Παναγιώτου).

Πάφος(Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (70′ Δημητρίου), Κβίντα, Παλάσιος (84′ Τουμάσι), Ταβάρες (46′ Μποσκάι), Ναμ, Βαλακάρι (61′ Μάνγκα), Τάνκοβιτς (46′ Κανέ), Μπρούνο (61′ Νταβό), Πελάτζιο (70′ Νταλίνγκα), Ζάιρο (61′ Αμπντουσαλάμοφ).