Νίκησε την Τσέλσι και πήρε προβάδισμα η Ντόρτμουντ, «άλωσε» το Βέλγιο η Μπενφίκα

Τετάρτη, 15/2/2023 - 23:56

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Τετάρτης (15/02) με δύο αναμετρήσεις, για την φάση των «16» του Champions League.

Στο μεγάλο ματς της βραδιάς, η Ντόρτμουντ νίκησε με 1-0 της Τσέλσι στην Γερμανία, ενώ η Μπενφίκα... άλωσε το «Σκοτ Πάρκερ» επικρατώντας με 2-0 κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Τσέλσι 1-0

Σε ένα... χορταστικό ματς από ευκαιρίες και γρήγορο ρυθμό, η Ντόρτμουντ κατάφερε να «λυγίσει» την Τσέλσι με 1-0 στην Γερμανία.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις στιγμές τους με το ματς να ισορροπημένο σε γενικές γραμμές, όμως οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να βρουν την λύση με τον Καρίμ Αντεγέμι να κάνει καταπληκτική ενέργεια και αφού διάσχισε όλο το γήπεδο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 63ο λεπτό.

Η ομάδα του Λονδίνου πλήρωσε την δυστοκία της και θα πρέπει να εμφανιστεί καλύτερη στον επαναληπτικό, όπου θα προσπαθήσει στην έδρα της να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

Κλαμπ Μπριζ - Μπενφίκα 0-2

Μεγάλο «διπλό» στο Βέλγιο πανηγύρισε η Μπενφίκα, η οποία κέρδισε με 2-0 την Κλαμπ Μπριζ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση.

Οι «αετοί» της Λισαβώνας πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση και έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και άνοιξαν το σκορ με τον Ζοάο Μάριο στο 51ο λεπτό από την άσπρη βούλα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντέιβιντ Νέρες στο 88ο λεπτό.

Κάκιστη εμφάνιση από τους γηπεδούχους, που πλέον έχουν δύσκολο έργο μπροστά τους στον επαναληπτικό που θα λάβει χώρα στην Πορτογαλία.