Ντεμπούτο για τον Ηλία Κωστή με την Ατλέτικο Μαδρίτης

Τετάρτη, 4/10/2023 - 21:47

Μια στιγμή που θα θυμάται για πάντα καταγράφηκε στο Ατλέτικο Μαδρίτης-Φέγενορντ, για τον Ηλία Κωστή. Ο Ελλαδίτης με κυπριακή υπηκοότητα αναδείχθηκε στις ακαδημίες του ΑΠΟΕΛ, ωστόσο τα τελευταία χρόνια βρίσκεται στον ισπανικό σύλλογο.

Φέτος, ακολούθησε την ομάδα στο βασικό στάδιο προετοιμασίας, μετά από απόφαση του Σιμεόνε, και το βράδυ της Τετάρτης (4/10) αγωνίστηκε για μερικά λεπτά στο φινάλε, αφού αντικατέστησε τον Μοράτα στο 90’+3. Αυτό, ήταν το ντεμπούτο το με την φανέλα της Ατλέτικο Μαδρίτης σε όλες τις διοργανώσεις με την πρώτη ομάδα!

Για την ιστορία, το ματς της δεύτερης αγωνιστικής για τους ομίλους του Champions League, έληξε στο 3-2 υπέρ των Ισπανών. Ένας αγώνας με μπόλικο θέαμα και με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Το σκορ άνοιξε η ομάδα της Ολλανδίας, όμως η Ατλέτικο το έφερε στα ίσα έπειτα από πέντε λεπτά. Η Φέγενορντ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγάλη ανατροπή. Σκόρερ για την ομάδα του Ηλία, οι Μοράτα (2) και Γκριζμάν.