Ντέρμπι Λεμεσού: «Γαλαζοκίτρινη» η προϊστορία του κυπέλλου (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 2/4/2019 - 16:29

Απόλλωνας και ΑΕΛ προετοιμάζονται για την 25η αναμέτρηση τους στην ιστορία στον θεσμό του κυπέλλου. Η πρώτη αναμέτρηση για τα ημιτελικά του κυπέλλου Coca Cola θα διεξαχθεί την Τετάρτη (03/04) στις 16:00.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες άλλες 24 φορές στον θεσμό με την ΑΕΛ να έχει με το μέρος της την προϊστορία έχοντας 9 προκρίσεις έναντι τριών του Απόλλωνα. Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν δύο φορές σε τελικό κυπέλλου μετρώντας από μία νίκη ενώ μια πρόκριση κρίθηκε με κλήρωση.

Για την ακρίβεια, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν τέσσερις φορές για την φάση των «16», πέντε φορές για την φάση των προημιτελικών, δύο σε ημιτελικούς αλλά και δύο σε τελικό όπως έχουμε προαναφέρει.

Μάλιστα, η πρώτη φορά που συναντήθηκαν στον θεσμό του κυπέλλου οι δύο ομάδες την περίοδο 1958-59, η πρόκριση κρίθηκε με κλήρωση. Η πρώτη αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με νίκη 3-2 της ΑΕΛ ενώ η δεύτερη με 3-2 υπέρ του Απόλλωνα. Έτσι, μετά από κλήρωση η τυχερή ήταν η ομάδα της ΑΕΛ η οποία πήρε και την πρόκριση.

Τη χρονιά 1987 οι «γαλαζοκίτρινοι» πανηγύρισαν το κύπελλο με φοβερό σουτ του Παύλου Σάββα έξω από την μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα.

Η δεύτερη φορά που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν σε τελικό ήταν τη χρονιά 2013. Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ (0-0). Ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα στο πέμπτο λεπτό της παράτασης (95') με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή του Καρντόζο. Οι «γαλάζιοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σούρτου στο 118ο λεπτό. Η ΑΕΛ μείωσε σε 2-1 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Να σημειώσουμε ότι η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι στο 84ο λεπτό όμως ο Βοού νικήθηκε από τον Βάλε και έτσι διατηρήθηκε το 0-0.