Ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν για την Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 24/8/2019 - 20:52

Ιδανικό ξεκίνημα για την Ομόνοια στο φετινό πρωτάθλημα καθώς η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 2-0 της Δόξας στο Μακάρειο στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής.

Το σκορ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο για τους «πράσινους» ο Ματ Ντάρμπισαϊρ στο 25ο λεπτό, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Μποτεάκ στο 61ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ομόνοιας την ημέρα των γενεθλίων του.

Η Ομόνοια δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση της όμως πήρε το ζητούμενο και κοιτάει με αισιοδοξία τη συνέχεια. Δεν πρέπει να ξεχνάμε άλλωστε ότι πρόκειται για το πρώτο επίσημο παιχνίδι για την ομάδα της Λευκωσίας.

Η Δόξα ανά διαστήματα έλεγχε πλήρως το παιχνίδι και έκανε τελικές μπροστά από την εστία του Ουζόχο όμως ο Νιγηριανός τερματοφύλακας ήταν πολύ σταθερός και δεν επέτρεψε το γκολ.

Την επόμενη εβδομάδα η Ομόνοια φιλοξενεί τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ (31/08 – 19:00) ενώ η Δόξα φιλοξενείται τυπικά στο Μακάρειο από τον Ολυμπιακό (01/09 – 19:00).

Να σημειώσουμε ότι συνολικά στην αναμέτρηση κόπηκαν 2875 εισιτήρια ενώ όπως αναφέρει η σελίδα της ΚΟΠ η Δόξα πέρσι καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν είχε μόνο 3390 εισιτήρια.

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Ήταν η ωραία σέντρα του Τιάγκο με τον Ντάρμπισαϊρ ο οποίος έκανε την κεφαλιά υπό πίεση η μπάλα όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκρεμσλ.

Η Ομόνοια στο 25ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ματ Ντάρμπισαϊρ. Άψογη σέντρα από τον Γκόμεθ, κεφαλιά του Άγγλου πάνω από το σώμα του Γκρεμσλ και 1-0 για τους «πράσινους». Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ματ από την περασμένη περίοδο όταν είχε σκοράρει στις 16 Μαρτίου κόντρα στην ΑΕΛ ενώ παράλληλα και το 50ο του με τη φανέλα του «τριφυλλιού».

α

Τρία λεπτά αργότερα ο Μέσκα έκανε το σουτ όμως χωρίς να καταφέρει να απειλήσει τον Ουζόχο.

Στο 31ο λεπτό ο Λουίς Κάρλος μπήκε από αριστερά στην περιοχή της Ομόνοιας όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε απελπιστικά πάνω από τα δοκάρια.

Παράλληλο γύρισμα του Μποτεάκ στο 37ο λεπτό όμως ο Ντάρμπισαϊρ ήταν ένα βήμα πιο πίσω.

Στο 42ο λεπτό Ορτέγα και Τιάγκο... έκρυψαν την μπάλα, τελικός αποδέκτης ήταν ο Ντάρμπισαϊρ το σουτ του Άγγλου φορ έκοψε με τα πόδια ο Γκρεμσλ.

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για την Δόξα στο παιχνίδι στο 57ο λεπτό. Σέντρα του Μέσκα από δεξιά, ο Καρλάο έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ουζόχο

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα της Κατωκοπιάς απείλησε ξανά. Κάθετη πάσα στον Λουίς Κάρλος έκανε το σουτ, όμως ο Ουζόχο φώναξε «παρών» και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 53ο λεπτό συρτό σουτ του Καρλάο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ουζόχο.

Στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια διπλασίασε τα γκολ της. Εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ η μπάλα κτύπησε στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του Γκρεμσλ, έτσι, γράφτηκε το 2-0 στην αναμέτρηση κόντρα στη ροή του δευτέρου ημιχρόνου. Πρώτο γκολ για τον Γάλλο στο επίσημο ντεμπούτο του με την Ομόνοια την ημέρα των γενεθλίων του.

g

Στο 68ο λεπτό ο Λουίς Κάρλος βρέθηκε εντός περιοχής όμως το σουτ που επιχείρησε δεν δημιούργησε προβλήματα στον Ουζόχο ο οποίος έπεσε και μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Άλλο ένα σουτ για τη Δόξα στο 72ο λεπτό με τον Ασαμόα όμως ο Νιγηριανός τερματοφύλακας των «πρασίνων» ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς (Μπραμπίγια 65'), Ασαμόα (Παπαφώτης 82'), Αρτάμπε, Αλεξάνδρου, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα (Χαραλάμπους 65'), Μιντίκκης, Καρλάο

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Περέιεα, Λούφντερ, Λανγκ, Λέσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ (Μίκου 76'), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ορτέγα, Ντάρμπισαιαρ (Εζρά 83')

h

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε ικανοποιημένοι που κερδίσαμε ένα παιχνίδι με αντίπαλο που είχε καλά αποτελέσματα στην προετοιμασία. Είμαστε μια ομάδα με αρκετούς νέους παίκτες, καλούς παίκτες. Αλλάξαμε λίγο τον τρόπο παιχνιδιού μας σε σχέση με πέρσι. Είμαι ικανοποιημένος από τη βελτίωση που βλέπω και μου άρεσε η νοοτροπία της ομάδας. Σεβάστηκαν τον αντίπαλο όπως πρέπει να γίνεται πάντα».

Για την αλλαγή εικόνας στο δεύτερο μέρος: «Είναι λίγο η φύση του παιχνιδιού. Ήμασταν 1-0 μπροστά και η Δόξα πίεζε ψηλά και υπήρχαν χώροι ανάμεσα στις γραμμές τους. Αν παίζαμε σωστά θα κάναμε φάσεις και αν χάναμε τη μπάλα μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνοι γιατί είναι πολύ καλή ομάδα στο τρανζίσιον. Έπαιξε ρόλο και η θερμοκρασία, δεν προσαρμόστηκαν οι παίκτες ούτε εγώ! Νομίζω πρέπει να είμαστε καλύτεροι στις πάσες, έχουμε την ποιότητα και οι αποστάσεις μας πρέπει να είναι μικρότερες. Να είμαστε πιο αποφασιστικοί. Αλλά ήταν και πρεμιέρα και έχουμε λίγο άγχος. Κάναμε καλή δουλειά στην προετοιμασία, ο κόσμος είναι χαρούμενος και αυτό ανεβάζει της απαιτήσεις και την πίεση. Είμαι ικανοποιημένος. Ελέγχαμε τον αγώνα ακόμα και στο δεύτερο μέρος. Κερδίζαμε και δεν αντιμετωπίσαμε πολλές μεγάλες ευκαιρίες. Μου άρεσε η συγκέντρωση των παικτών αλλά και το πώς προσαρμόστηκαν μέσα στον αγώνα».

Για το πόσο ικανοποιημένος είναι: «Κάθε μας είναι διαφορετικό. Είχαμε καλό παιχνίδι με την ΑΕΛ και κερδίσαμε. Διαφορετικό ματς. Φέραμε 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα πάλι σε διαφορετικό ματς. Σήμερα παίζαμε για τρεις πόντους και ήταν άλλη η σημασία του. Φέρνει άλλη πίεση αυτό και είναι ένα βήμα μπροστά από τα προηγούμενα. Ξέρω πως στο πρώτο ματς της σεζόν όλα μπορούν να γίνουν. Να παίξεις καλά και να χάσεις, να μην παίξεις και να κερδίσεις. Είμαι χαρούμενος με τη νοοτροπία νικητή, την ποιότητα και τη συμπεριφορά της ομάδας και ασφαλώς που βάλαμε δυο γκολ χωρίς να δεχθούμε».

Λούκας Χατζηλούκας (Δόξα): «Είμαστε ικανοποιημένοι από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μας η Ομόνοια κέρδισε δίκαια και συγχαρητήρια. Εύχομαι καλή σεζόν.»

Ματ Ντάρμπισαϊρ (Ομόνοια): «Είναι πάντα ωραίο να κερδίζεις στην πρεμιέρα αρχίζοντας τη σεζόν. Σίγουρα είναι σημαντικό να σκοράρεις αλλά το πιο σπουδαίο είναι να κερδίζει η ομάδα».

Για τη νέα Ομόνοια: «Δουλεύουμε. Είχαμε και φέτος αρκετές αλλαγές και θέλουμε χρόνο αλλά δουλεύουμε για να προσαρμοστούμε στα νέα συστήματα και τακτικές. Ελπίζουμε να είναι μια καλή χρονιά, με σκληρή δουλειά και στο τέλος να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα».

Νεκτάριος Αλεξάνδρου (Δόξα): «Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν καθόλου καλοί. Δεν είχαμε ένταση και αφήσαμε την Ομόνοια να κάνει το παιχνίδι της. Δεν απειληθήκαμε πολύ αλλά φαινόταν να υπερέχει η Ομόνοια. Έπρεπε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες μας, ειδικά στο δεύτερο μέρος και πριν και μετά το 2-0».

Αντρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Ο στόχος μας σήμερα ήταν να κερδίσουμε. Ξέραμε τα δεδομένα του αγώνα και αυτό που μας ενδιέφερε είναι η νίκη. Είναι σημαντικό μία καινούργια ομάδα να αρχίζει με νίκη. Αυτό που περιμέναμε το είδαμε περίπου σήμερα. Δηλαδή να παίξουμε με τρόπο για να έρθει η νίκη που είναι σημαντική για πολλούς λόγους. Σημαντική και γιατί ξεκινούμε νέα προσπάθεια και χρειαζόμαστε να κρατήσουμε τον ενθουσιασμό, την πίστη και ξέραμε ότι έπρεπε να κερδίσουμε. Είναι σημαντικό που τα έχουμε καταφέρει. Ευχαριστούμε τον κόσμο ήταν υποδειγματικός και τους περιμένουμε το Σάββατο με τη Νέα Σαλαμίνα για να πάρουμε τη νίκη. Είναι σημαντικό να ξεκινήσουμε έχοντας έξι βαθμούς. Η πίεση για το αποτέλεσμα είναι πάντα μεγάλη. Δεν μας αρκεί να παίζουμε καλά και να μην κερδίζουμε. Είτε παίζουμε καλά, είτε όχι θέλουμε να κερδίζουμε. Δεν θα υπάρχουν εύκολα παιχνίδια για την Ομόνοια, γι’ αυτό σημαντική ήταν η σημερινή νίκη».

Για το μεταγραφικό σχεδιασμό: «Υπάρχει ειλημμένη απόφαση για μία μεταγραφή. Πλησιάζει η κίνηση που θα γίνει και ελπίζουμε να γίνει η μεταγραφή που θέλουμε. Θα ήταν ότι καλύτερο να κλείσουμε τον μεταγραφικό σχεδιασμό με την μεταγραφή που θέλουμε, καθώς μέχρι στιγμής η Ομάδα Προγραμματισμού είναι απόλυτα ευχαριστημένη με τις κινήσεις που έγιναν».