Πήρε τρίποντο με... υπογραφή Αμπαρτζουμιάν η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 20/2/2021 - 17:51

Με νίκη ολοκλήρωσε η Ανόρθωση τις υποχρεώσεις της στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επικράτησε με 1-0 της Δόξας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» χάρις στο γκολ του Αμπαρτζουμιάν στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Παιχνίδι το οποίο ξεκίνησε με καλό ρυθμό και την «Κυρία» να βρίσκει νωρίς το… δρόμο προς τα δίκτυα. Στη συνέχεια της αναμέτρησης όμως ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά και αβίαστα λάθη. Έτσι, έλειψαν οι μεγάλες ευκαιρίες με κάποιες όμως εξαιρέσεις.

Η Ανόρθωση τερμάτισε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα παίξει στην πρώτη αγωνιστική των play-off με την ομάδα που θα τερματίσει στην τρίτη θέση. Από την άλλη η Δόξα έμεινε στο δεύτερο γκρουπ και θα μάθει αντίπαλο μετά την ολοκλήρωση της 26ης αγωνιστικής.

Αξίζει να αναφέρουμε πως αυτό ήταν το 100ο παιχνίδι για τον Τιμούρ Κετσπάγια στον πάγκο της Ανόρθωσης.

Στην πρώτη της ευκαιρία η Ανόρθωση σκόραρε στο πέμπτο λεπτό. Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά ο Αμπαρτζουμιάν με κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σισκόφσκι. Πρώτο γκολ του Αρμένιου με τη φανέλα της Ανόρθωσης.

Άγγιξε το δεύτερο γκολ η Ανόρθωση στο 18ο λεπτό. Εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, κεφαλιά του Ρισβάνη, ο Σισκόφσκι όμως απέκρουσε με δυσκολία.

Καλή στιγμή για τη Δόξα στο 23ο λεπτό, με τον Οικονομίδη να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει τη μπάλα έξω από την εστία του Λόρια.

Νέα καλή στιγμή για τη Δόξα λίγο αργότερα, με τον Κίκας να κάνει την ωραία ενέργεια στην περιοχή και από πλάγια θέση να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Σπουδαία ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 42ο λεπτό. Ο Καλτσάς εκτέλεσε ένα φάουλ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε τη κεφαλιά, ο Σισκόφσκι απόκρουσε εντυπωσιακά στη γωνία του.

Με κακό ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες υπέκυπταν στα εύκολα αβίαστα λάθη με αποτέλεσμα την απουσία των αξιόλογων ευκαιριών μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Κωστάκης Αρτυματάς στο 67ο λεπτό έκανε το σουτ όμως ήταν απελπιστικά άστοχος και δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Σισκόφσκι, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Πολύ καλή η εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι στο 76ο λεπτό. Έδιωξε με υπερένταση ο Σισκόφσκι. Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή του δεύτερου μέρους.

Κίνδυνος για την άμυνα της Ανόρθωσης στο 87ο λεπτό. Από την εκτέλεση κόρνερ του Εγγλέζου, ο Λόρια έκανε λάθος στην έξοδο, δεν υπήρχε κανείς της Δόξας να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα. Εκεί ήταν ο Αμπαρτζουμιάν που άφησε στον Γεωργιανό τερματοφύλακα.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Νταουσβίλι (Χουσμπάουερ 46’), Οκριασβίλι (Μανιάς 88'), Μίχα (Χριστοφή 46’), Καλτσάς (Μαργκάσα 80'), Κβιλιτάια (Γκαλίτσιος 88')

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Οικονομίδης (Μπουλότ 88'), Χριστοφή, Καλό (Μπιλάλ 69'), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι (Ολιβέιρα 69'), Μιντίκκης, Κίκας (Λουίς Κάρλος 77'), Σαντίκ

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Κερδίσαμε ακόμη ένα παιχνίδι, το τελευταίο πριν τα πλέι –οφ. Αρχίσαμε καλά, σκοράραμε νωρίς, όμως γενικά μπορεί να μην δυσκολευτήκαμε για τους 3 βαθμούς, όμως μέχρι το τελικό σφύριγμα ήμασταν σε αγωνία. Σημασία έχουν οι 3 βαθμοί και βλέπουμε μπροστά. Θα προετοιμαστούμε για το κύπελλο τώρα, ώστε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα και να κάνουμε το έργο μας πιο εύκολο στο δεύτερο παιχνίδι. Η Δόξα είχε καλή πορεία μέχρι τώρα»

Για τα 100 παιχνίδια στον πάγκο της Ανόρθωσης: «Φτάσαμε τα 100… προσπαθούμε να κάνουμε τη δουλειά μας, όσο είμαστε έδω. Ήρθαμε πριν δύο χρόνια να βελτιώσουμε κάποια πράγματα. Πέρσι δεν τελειώσαμε τη δουλειά μας, φέτος είμαστε μέσα σε όλους τους στόχους και βλέπουμε τη συνέχεια. Το συμβόλαιο μου τελειώνει το καλοκαίρι και από εκεί και πέρα δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο».

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Ήρθαμε σε μία δύσκολη έδρα, παίξαμε ανοιχτό ποδόσφαιρο και προσπαθήσαμε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Οι παίκτες μας πειθάρχησαν στο πλάνο, όμως δεν είμαστε τόσο καλοί εκεί που η Ανόρθωση είναι δυνατή, δηλαδή στα στημένα. Είχαμε σοβαρό πρόβλημα. Δεν δεχθήκαμε οργανωμένες επιθέσεις. Η προσπάθεια μας ήταν αξιόλογη. Κλείνουμε το πρωτάθλημα κανονικής περιόδου με αρκετά καλά αποτελέσματα. Βλέπουμε τώρα τον στόχο ώστε να αποφύγουμε όσο πιο νωρίς γίνεται τη διαβάθμιση. Έχουμε καλή ομάδα και ποδοσφαιριστές, τα δίνουν όλα, έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο. Με αυτές τις εμφανίσεις εγώ δεν φοβάμαι. Ρισκάραμε αρκετά στο χρόνο που έπρεπε».