O Απόλλωνας έριξε πεντάρα και είναι ήδη στα ημιτελικά

Τετάρτη, 27/2/2019 - 20:44

O Απόλλωνας επικράτησε με 5-1 εκτός έδρας της Καρμιώτισσα και πλέον είναι στα ημιτελικά από τον πρώτο κίολας αγώνα. Τα γκολ για τον Απόλλωνα πέτυχαν δυο ο Περέιρα, ο Φοουπαλά, ο Καραγιόλ και ο Παπαμιχαήλ, ενώ για την Καρμιώτισσα σκόραρε ο Νοεφύτου.

Ο αγώνας:

Με το καλημέρα στον αγώνα(3ο λεπτό) ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Περέιρα.  Ο Βασιλείου σέντραρε από τα αριστερά με τον Αργεντίνο με το κεφάλι να ανοίγει το σκορ.

Στο 7΄ ο Απόλλωνας κατάφερε να κάνει τα γκολ του δυο και πάλι με τον Περέιρα.  Ο Αργεντινός εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Καραγιόλ στο ύψος του πέναλτι και δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 0-2 με πλασέ.

Στο 26΄ ο Απόλλωνας ουσιαστικά τέλειωσε την πρόκριση με ένα τρίτο γκολ αυτή την φορά από τον Καραγιόλ. Ο Πέδρο σέντραρε από τα δεξιά με τον Καραγιόλ να παίρνει την δυνατή κεφαλιά και να κάνει το 3-0.

Τρία λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα μείωσε με τον Νεοφύτου. Μετά από κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, έφτασε στον Νεοφύτου ο οποίος απέναντι από τον Κίσσα έκανε το 1-3.

Στο 31΄ οι «γαλάζιοι» πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Φαουπάλα. Ο Πέδρο σέντραρε από τα δεξιά με τον νεαρό επιθετικό με προβολή να κάνει το 4-1 για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή.

Στο 77΄ ο Απόλλωνας θα πετύχει και πέμπτο γκολ με τον νεαρό Παπαμιχαήλ. Ο Καραγιόλ έδωσε στον νεαρό ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Πρώτο γκολ για τον 19χρονο με την φανέλα της πρώτης ομάδας του Απόλλωνα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Πιερή, Οζίας, Βαττής (56΄Κ. Πιερή) Α. Κυριάκου, Παναγίδης (68΄Πάντος) Π. Κυριάκου, Γενεθλίου (81΄Χατζηκωνσταντής) Μάρκου, Μασίνουα, Θανελάς, Νεοφύτου.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Κίσσας, Βασιλείου, Γιούστε (65΄Ντίλαν) Σελίμοβιτς, Πέδρο, Σπόλιαριτς, Μπρου, Καραγιόλ, Περέιρα (46΄Βασιλειάδης) Παπουλής, Φαουπάλα (65΄Παπαμιχαήλ)