Οι αδυναμίες, τα λάθη και οι… μνήμες που «ξύπνησαν» στην Ομόνοια

Κυριακή, 27/8/2023 - 11:30

Το κλίμα στις τάξεις της Ομόνοιας στράβωσε από νωρίς στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Η πρόκριση επί της Καμπάλα και στη συνέχεια η 4άρα επί της Νέας Σαλαμίνας ήταν οι μοναδικές στιγμές, κατά τις οποίες χαμογέλασε η ομάδα της πρωτεύουσας.

Κανόνας ή παρένθεση; Αυτό το ερώτημα… ταλαιπωρεί τον κόσμο της ομάδας, καθώς βλέπει πως το «τριφύλλι» παρουσιάζει αδυναμίες που έφεραν με το… καλημέρα προβληματισμό και κατήφεια. Ο αποκλεισμός με το βαρύ 5-2 (συνολικό σκορ) από τη Μίντιλαντ και η ισοπαλία (3-3) με την Καρμιώτισσα έδειξαν πως η πορεία της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου, «απειλεί» να εμφανιστεί και στην τρέχουσα (μακριά από τις πρώτες θέσεις και προβληματικές εμφανίσεις).

Η ομάδα της πρωτεύουσας «πλήρωσε»… ασυγχώρητα αμυντικά λάθη που έδωσαν το δικαίωμα στην αντίστοιχη των Πολεμιδιών να ελπίζει. Άλλωστε, το δήλωσε και ο Σωφρόνης Αυγουστή πως πρόκειται για ευθύνη της ομάδας (και του ιδίου όπως είπε) ο τρόπος που ήρθε η ισοπαλία. Απ’ εκεί και πέρα, το «τριφύλλι» καλείται να διορθώσει πολλά ενόψει ΑΠΟΕΛ, αφού το «αιώνιο» θα είναι παιχνίδι σαφώς ψηλότερου βαθμού δυσκολίας.

Στα αξιοσημείωτα του χθεσινού (26/8) αγώνα, είναι πως η Ομόνοια φαίνεται πως τα βρίσκει… σκούρα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Κατά την περσινή περίοδο, η ομάδα της πρωτεύουσας κατέγραψε μόλις μια νίκη επί της Πάφου (13/5/2023 με 1-0), ενώ στις τρεις προηγούμενες επισκέψεις σε πρωτάθλημα και κύπελλο γνώρισε δύο ήττες (Ακρίτα 0-1, Πάφος 0-3) και μια ισοπαλία (1-1 με Πάφο για το κύπελλο). Το βράδυ του Σαββάτου δεν κατάφερε να… αποδράσει με το τρίποντο και έτσι το Παφιακό παραμένει… αφιλόξενο γι’ αυτή.