«Βροχή» από γκολ στην «Αρένα» και... συμβιβασμός μεταξύ ΑΕΚ και Εθνικού (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 28/8/2023 - 22:11

Έβρεξε... γκολ!

Σε ένα ματς που η μπάλα βρήκε δίχτυα συνολικά δέκα (!) φορές, η ΑΕΚ και Εθνικός συμβιβάστηκαν με το εντυπωσιακό 5-5 στην «Αρένα», για το πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Άχνας ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται 2-0 μόλις στο 6ο λεπτό, με σκόρερ τον Μάριο Ηλία.  Οι Λαρνακείς παρά το σοκ κατάφεραν να μειώσουν στο 16ο λεπτό με τον Φραν Σολ, όμως δεν το χάρηκαν καθώς ο Λίπσκι έκανε το 3-1 πέντε λεπτά αργότερα.

Στην συνέχεια επικράτησε... αναρχία στο ματς, με αμφότερες τις ομάδες να παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο και την ομάδα της Λάρνακας να παίρνει προβάδισμα με 4-3, με τους Φραν Σολ (χατ-τρικ) και Τρισκόφσκι. Το σύνολο του Λόπεθ δεν το έβαλε κάτω και είδε και δικό του ποδοσφαιριστή να φτάνει τα τρία τέρματα, με τον Μάριο Ηλία να ισοφαρίζει το ματς στις καθυστερήσεις.

Μετά την ανάπαυλα, οι «κιτρινοπράσινοι» εμφανίστηκαν καλύτεροι και πήραν ξανά εκ νέου προβάδισμα, με τον Ισπανό επιθετικό να φτάνει τα τέσσερα προσωπικά γκολ. Όμως ενώ το ματς έδειχνε να ηρεμεί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 5-5 στο 88ο λεπτό με τον Λομοτέι.

Έτσι οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με τον πρώτο τους βαθμό, με τους γηπεδούχους να τοποθετούνται στην ένατη θέση και την ομάδα της Άχνας στην όγδοη.

Στην επόμενη (3η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται το Σάββατο (02/08, 20:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα και ο Εθνικός υποδέχεται την ίδια μέρα (20:00), στο «Δασάκι» τον Οθέλλο.

Γκολ με το... καλημέρα για τον Εθνικό στο 4ο λεπτό, με τον Ηλία να νικάει τον Πίριτς, από την άσπρη βούλα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και δύο λεπτά αργότερα διπλασίασαν το σκορ, με τον Ηλία να κάνει το πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η ομάδα της Λάρνακας ανέβηκε και προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μειώνοντας σε 1-2 στο 16ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Φραν Σολ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Ωστόσο δεν πρόλαβε να το χαρεί, καθώς το σύνολο το Λόπεθ έκανε το 3-1 στο 21ο λεπτό, με τον Ηλία να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, με αποδέκτη τον Λίπσκι σκόραρε από πολύ κοντά.

Έξι λεπτά αργότερα οι Λαρνακείς μείωσαν ξανά, με τον Φραν Σολ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να κάνει το 2-3.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρους οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά και ισοφάρισαν στο 30ο λεπτό, με τον Σάντσες να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Τρισκόφσκι να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Διατηρώντας το ίδιο τέμπο κατάφεραν να πάρουν και προβάδισμα στο 43ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει την μπαλιά και τον Φραν Σολ με κεφαλιά να σημειώνει χατ-τρικ.

Ο Εθνικός όμως δεν είχε... πει την τελευταία του λέξη και έτσι έφερε στα ίσα τον αγώνα στις καθυστερήσεις, με τον Μάριο Ηλία να κάνει το πλασέ από κοντά και να σημειώνει και εκείνος χατ-τρικ.

Μετά την ανάπαυλα το σύνολο του Όλτρα μπήκε πολύ δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 48ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Γκιούρτσο να σουτάρει, υποχρεώνοντας τον Μάρκοβιτς σε μεγάλη απόκρουση.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με καλή προϋπόθεση στο 71ο λεπτό, όπου έγινε γύρισμα με στόχο τον Λομοτέι, μέσα στην μικρή περιοχή, όμως δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα της Λάρνακας θα πάρει εκ νέου «κεφάλι» στο σκορ, με τον Φραν Σολ να σημειώνει το τέταρτο τέρμα του.

Οι φιλοξενούμενοι πάλι δεν τα έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν για άλλη μια φορά στο 85ο λεπτό, με τον Λομοτέι να κάνει το πλασέ από κοντά και να νικάει τον Πίριτς.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα):  Πίριτς, Σάντσες, Τόμοβιτς (46' Μιλίτσεβιτς), Ρομπέρζ, Γκαρσία, Μάμας (55' Λέδες), Πονς, Φαράζ (84' Καπτούμ), Γκιούρσκο (66' Γκάμα), Τρισκόφσκι (84' Κάσας), Σολ

Εθνικός (Ανχέλ Λόπεθ): Μάρκοβιτς, Ακσεντίεβιτς, Περατικός, Φιάκας, Ντράζιτς (62' Κ. Ηλία), Ιριόντο, Λίπσκι (51' Σπιρόφσκι), Λομότεϊ, Καμπρέρα, Πεχλιβάνης (51' Ριστέφσκι), Μ. Ηλία (66' Ιωάννου)

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Πολύ περίεργο ματς για μας, δύο γκολ στα 5 πρώτα λεπτά, δεχθήκαμε πέντε γκολ, πρέπει να αναλύσουμε τα γκολ που δεχθήκαμε, να προσπαθήσουμε να μην δεχόμαστε εύκολα γκολ. Πρέπει να αναλύσουμε και να αλλάξουμε πολλά πράγματα, πρέπει να αποδείξουμε, είμαστε στην αρχή, δεν είναι αυτός ο τρόπος που θέλουμε να παίζουμε. Πρέπει να αλλάξουμε αυτή την κατάσταση και τον τρόπο που δεχόμαστε τα γκολ. Πρέπει να παίρνω καλύτερες αποφάσεις Δεχθήκαμε απόψε πέντε γκολ από πέναλτι, κόρνερ, πλάγιο και όταν χάσαμε την κατοχή της μπάλας. Σε όλα τα παιχνίδια που δώσαμε μέχρι τώρα φιλικά και επίσημα μόνο σε ένα κρατήσαμε το μηδέν. Είμαστε στην αρχή, δεν είναι αυτός δρόμος που θέλουμε. Ο υπεύθυνος για αυτή την κατάσταση είμαι εγώ, πάντα για ένα τέτοιο αποτέλεσμα ο ένοχος είναι ο προπονητής».

Για το τι άλλαξε από την περσινή χρονιά: «Στο Ισραήλ δείξαμε την παλιά καλή ΑΕΚ, στο ματς με τον Άρη ήμασταν καταστροφή, σήμερα δεν πήγαν όλα λάθος, σκοράραμε πέντε γκολ, το ξεκίνημα του αγώνα ήταν πολύ κακό. Δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε λάθος όταν προηγηθήκαμε δύο φορές μπροστά στο σκορ. Προσπαθώ να δώσω αυτοπεποίθηση στους παίκτες, πρέπει να αλλάξω πράγματα, θα είναι δύσκολη σεζόν. Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλαξε φέτος, αν το ήξερα θα το άλλαζα αμέσως. Πρέπει να αλλάξουμε πολλά γιατί φέτος θα υποφέρουμε, δεν το θέλει κανένας, ούτε η διοίκηση ούτε ο κόσμος ούτε κανένας».

Για τον Σάντος: «Για τακτικούς λόγους δεν αγωνίστηκε, σκεφτόμουν να τον βάλω αυτόν ή τον Ράφα, αλλά σκοράραμε μετά και άλλαξα την απόφαση μου. Ο Σάντος την κατάλληλη στιγμή θα πάρει χρόνο συμμετοχής».

1

Στην συνέντευξη Τύπου του Εθνικού, δηλώσεις παραχώρησε ο βοηθός προπονητή, Καλαϊτζιτς: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από το παιχνίδι και το αποτέλεσμα. Πήραμε ένα βαθμό σε μια καυτή έδρα με μια πολύ καλή ομάδα. Πήγαμε να πάρουμε το παιχνίδι. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να βάζεις πέντε γκολ στην ΑΕΚ Αρένα και συγχαρητήρια στους παίκτες»

«Δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος όταν δέχεσαι πέντε γκολ. Είμαστε μια νέα ομάδα. Πιστεύω στη συνέχεια θα βελτιωθούμε και θα είμαστε πιο σκληροί στην άμυνα».

«Είμαστε ευχαριστημένοι από τα δύο παιχνίδια, πιστεύουμε στη συνέχεια ότι θα είμαστε πιο δεμένη ομάδα, το πρωτάθλημα έχει πάρα πολύ δρόμο».