«Έσωσε» την… παρτίδα στο τέλος η ΑΕΚ κόντρα στον Ακρίτα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 10/2/2023 - 19:55

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην «Αρένα» μεταξύ της ΑΕΚ και του Ακρίτα για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με τον Τόρες, όμως ο Τρισκόφσκι ισοφάρισε στο 90ο λεπτό για τους γηπεδούχους.

Με την ισοπαλία αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 54 βαθμούς και βρίσκεται στο +5 από τη δεύτερη θέση, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, η ομάδα της Χλώρακας έφτασε τους 12 βαθμούς, όμως παραμένει στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη, 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΚ πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΛ (19/02 - 15:30). Με τη σειρά του ο Ακρίτας φιλοξενεί στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Απόλλωνα (18/02 - 19:00). Μεσοβδόμαδα (16/02 - 10:00) η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στην «Αρένα» τη Ντνίπρο στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα play-off του Conference League.

Πολύ καλή φάση για τον Ακρίτα κόντρα στην ροή του αγώνα στο όγδοο λεπτό. Ο Γαβριήλ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Τούμπα να μαζεύει σταθερά.

Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους με τον Λέδες να εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα μετά από κόντρες να στρώνεται στον Γκρόμοφ ο οποίος έκανε σε πρώτο χρόνο το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 21ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Σέχιτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Τόρες να κάνει το πλασέ μέσα στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής και να βάζει μπροστά την ομάδα του.

Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ στο 52ο λεπτό. Ο Λέδες έκανε την πασά μετά από κόρνερ, με τον Εγγλέζου να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ και να αναγκάζει τον Περντρέου να αποκρούσει με υπερπροσπάθεια.

Στο 61ο λεπτό, απείλησε εκ νέου η ομάδα της Λάρνακας με τον Νίκολιτς να παίρνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Ροσάλες και να στέλνει λίγο πάνω από τα δοκάρια την μπάλα.

Ο Φαράζ βρήκε τον Γκαρσιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ισπανός ελευθερώθηκε υπέροχα από τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το διαγώνιο πλασέ στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω στο 66ο λεπτό.

Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 76ο λεπτό, με τον Λέδες να εκτελεί απευθείας φάουλ από πλάγια, όμως ο τερματοφύλακας του Ακρίτα έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 81ο λεπτό. Ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει στην οριζόντια δοκό του Ακρίτα.

Ο Φαράζ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον Τρισκόφσκι να κάνει σε πρώτο χρόνο το πλασέ και να φέρνει στα ίσα το ματς στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Τούμπας, Τόμοβιτς, Λέδες (Μάμας 89'), Φαράζ, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (Ναούμ 74'), Πονς (Σανχούρχο 74'), Γκρόμοφ (Τρισκόφσκι 62'), Εγγλέζου (Γκαρσία 62'), Νίκολιτς

Ακρίτας Χλώρακας (Μπρούνο Ακράποβιτς): Περντρέου, Φοφανά, Ντραμέ, Ελ Τζεμιλί (Αραούχο 77'), Εράσο (Πογκέν 89'), Κλεμέντε, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες (Κονέ 86'), Σαραβάνια, Λόπες

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Σήμερα είναι μέρα για λίγα λόγια. Είμαι πολύ θυμωμένος. Πάντα λέω ότι είμαστε πολύ καλή ομάδα, πολύ καλό ρόστερ, όταν ανταγωνιζόμαστε 100%. Όταν δεν το κάνουμε... πολλοί παίκτες σήμερα ήταν κάτω από το επίπεδό τους, στη δεύτερη μπαλιά, την πίεση, στην ένταση, πρόθεση να τελειώσουμε επιθέσεις. Φτάναμε στην περιοχή αλλά δεν είχαμε καθαρές ευκαιρίες για γκολ. Κάθε μέρα αυτή τη βδομάδα λέγαμε προσοχή. Τίποτα άλλο, κακή μέρα. Τουλάχιστον ισοφαρίσαμε στο τέλος αλλά είμαι θυμωμένος. Πρέπει να το ξεχάσουμε και να επικεντρωθούμε στο επόμενο παιχνίδι αλλά για μένα σήμερα ήταν κακή μέρα και είμαι υπεύθυνος. Ίσως δεν μετέφερα σωστά τους παίκτες τη σημασία του αγώνα».

Για το ότι είχε την κατοχή αλλά δεν έφτιαξε ευκαιρίες και τι σκέφτεται ενόψει Ντνίπρο: «Είχαμε την μπάλα όντως αλλά δεν φτάναμε σε ξεκάθαρες ευκαιρίες. Οι περισσότερες μπαλιές δεν ήταν τόσο καλές, ακόμη κι αυτές που ήταν στην περιοχή. Τις δεύτερες μπάλες τις κέρδιζε ο αντίπαλος. Δεν μας έκανε πολλές φάσεις αλλά δεν ήθελε και πολύ. Είχαμε δυο-τρεις ευκαιρίες. Δεν θα μιλήσω για τον διαιτητή. Ποτέ δεν το κάνω. Θα μπορούσε να πάρει κάποιες καλύτερες αποφάσεις αλλά το αποτέλεσμα ήταν δικό μας λάθος και όχι του διαιτητή. Ο διαιτητής τα πήγε καλύτερα, δεν μπορώ να πω τίποτα για αυτόν. Είμαστε πολύ καλή ομάδα όταν παίζουμε στο 100%, αλλιώς είμαστε μια κανονική ομάδα. Νομίζω ότι ο κόσμος μπορεί να σκέφτεται πως αυτό που κάνουμε είναι εύκολο αλλά δεν είναι, τόσα παιχνίδια στην έδρα μας αήττητοι, μόνο δύο ισοπαλίες. Σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη. Πρέπει να ξεχάσουμε το αποψινό. Σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη μας μέρα. Δεν είναι μόνο με την μπάλα, παράδειγμα δεν πιέσαμε σωστά για να κλέψουμε μπάλες όταν ο αντίπαλος ήταν στο δικό του τρίτο. Δεν ήμασταν τόσο καλοί για να φτιάξουμε ευκαιρίες και στις λίγες που φτιάξαμε δεν ήμασταν αποφασιστικοί για να τις τελειώσουμε».

Για το αν πίστευαν πως εύκολα-δύσκολα θα κέρδιζαν: «Πριν το παιχνίδι και χθες και σήμερα τους θύμισα ότι με τη Δόξα ήρθαμε ισοπαλία εδώ, με Ολυμπιακό νικήσαμε στο τέλος. Όλη τη βδομάδα τόνιζα πως είναι δύσκολο και σημαντικό. Είναι δύσκολο για τους παίκτες να παίζουν πάντα στο καλύτερο τους επίπεδο. Σήμερα είχαμε έναν αντίπαλο που έχει πιο λίγους βαθμούς από όσους άξιζε, κάνει καλά πράγματα. Είναι ποδόσφαιρο».

Μπρούνο Ακράποβιτς (Ακρίτας Χλώρακας): «Είδαμε ένα ωραίο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Ελπίζω οι φίλαθλοι να το απόλαυσαν. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ομάδα. Παίξαμε όπως το σχεδιάσαμε με αντεπιθέσεις και κλείναμε τους χώρους πίσω. Στο τέλος δεχτήκαμε την ισοφάριση αλλά και πάλι είμαι ευχαριστημένος με τον βαθμό σε μια πολύ δύσκολη έδρα».

Για το ότι η ομάδα του πήρε τον βαθμό με τον πρωτοπόρο: «Σίγουρα δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα όταν είδα το πρόγραμμα. Να παίζεις με την ΑΕΚ που είναι πρώτη στο γήπεδο της. Έτσι όπως ήρθε ο βαθμός είμαι πολύ ικανοποιημένος».

Για το ότι θα μπορούσε η ομάδα του να πάρει στο τέλος τη νίκη: «Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση μας. Δεχθήκαμε το γκολ στα τελευταία λεπτά. Είμαι ευχαριστημένος από τους επιθετικούς μου. Μπορεί να δεχθήκαμε το γκολ στο 89’ αλλά μπορούμε να βγάλουμε χαρακτήρα στη συνέχεια».

Τ

Νικόλας Λιάσιδης (Ακρίτας Χλώρακας): «Δυστυχώς στα τελευταία τρία παιχνίδια χάσαμε με περίεργο τρόπο. Σήμερα μπορύσαμε να πάρουμε τους βαθμούς και θέλαμε να τους πάρουμε. Δεν τα καταφέραμε, συνεχίζουμε, θα χτυπάμε όλα τα παιχνίδια. Δεν φοβόμαστε τις μεγάλες ομάδες. Τα παιχνίδια είναι τηλεοπτικά, τα είδε όλος ο κόσμος και τα τρία τελευταία έτυχαν έντονου δημόσιου σχολιασμού για το VAR και τις αποφάσεις του. Αυτό εννοώ, ότι ίσως μπορούσαμε να είχαμε βαθμολογικό κέρδος στα τελευταία τέσσερα, πήραμε σήμερα ένα βαθμό και συνεχίζουμε. Από το σημερινό ματς δεν έχουμε παράπονα από την διαιτησία. Στείλαμε ήδη επιστολή στον κ.Μάζιτς και ζητήσαμε ξένους διαιτητές».