«Καθάρισε» την Καρμιώτισσα και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 30/10/2022 - 18:53

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ!

Οι «κιτρινοπράσινοι» επικράτησαν με 4-0 εναντίον της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, πραγματοποιώντας μια καταιγιστική εμφάνιση, με πρωταγωνιστή τον Άλτμαν.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Λαρνακείς μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ μόλις στα 25 δευτερόλεπτα, με τον 28χρονο μέσο να ανοίγει... λογαριασμό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, δημιούργησαν κάποιες καλές προϋποθέσεις, όμως δεν κατάφεραν να τις μεταφράσουν σε γκολ.

Αντίθετα η ομάδα της Λάρνακας είναι εκείνη που θα βρει και άλλο τέρμα, πάλι με τον Ισραηλινό ποδοσφαιριστή, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στην συνέχεια η Καρμιώτισσα επιχείρησε να κρατήσει μπάλα, για να μειώσει το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι έκλειναν σωστά τους χώρους και έκαναν καλή διαχείριση του αγώνα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην ανάπαυλα, με  τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να ψάχνουν το γκολ και τους «κιτρινοπράσινους» να κάνουν το 3-0 στο 61ο λεπτό, με τον Άλτμαν να σημειώνει χατ-τρικ, από την άσπρη βούλα. Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ στις καθυστερήσεις, το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκιούρτσο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Λαρνακείς αναρριχήθηκε στην 3η θέση με 16 βαθμούς, ενώ η ομάδα των Πολεμιδιών έπεσε στην 10η θέση με ισάριθμους βαθμούς.

Στην επόμενη (10η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Δευτέρα (07/11, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από τον Ακρίτα και η Καρμιώτισσα υποδέχεται την Δευτέρα (07/11, 20:00), στο «Αμμόχωστος» τον Απόλλωνα.

Πρώτο ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε το σκορ μόλις στα 25 δευτερόλεπτα, με τον Γκαρσία να κάνει την σέντρα και τον Άλτμαν να παίρνει την κεφαλιά στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το 5ο λεπτό η Καρμιώτισσα άρχισε να ανεβάζει «στροφές» και να βρίσκει ρυθμό. Έτσι δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία στο 11ο λεπτό, με τον Αβραάμ να κάνει το γύρισμα, από τα αριστερά, με τους Ζελάγια και Κουλιμπαλί να μην μπορούν, να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, σε κενή εστία και την φάση να περνάει ανεκμετάλλευτη.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα των Πολεμιδιών, δημιούργησε άλλη μια αξιόλογη ευκαιρία, με την μπάλα να φτάνει στα πόδια του Ζελάγια, μετά από σουτ του Ελ Αλουχί και τον τελευταίο να κάνει σιγανό σουτ, μπροστά από τον Πίριτς, ο οποίος έλεγξε με άνεση την φάση.

Στο 18ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι είναι αυτοί, που θα στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, με τον Κάσας να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Άλτμαν να κάνει το 2-0, με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι.

Οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς επηρεασμένοι, από το δεύτερο τέρμα και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Οι Λαρνακείς θα απειλήσουν ξανά στο 22ο λεπτό, με τον Ναούμ να κάνει ωραία ενέργεια, από τα αριστερά, να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Λίγο μετά το μισάωρο της αναμέτρησης, η Καρμιώτισσα προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να βγάλει αντίδραση, όμως η ομάδα της Λάρνακας έκλεισε σωστά τους χώρους και έκανε καλή διαχείριση του αγώνα. Εντέλει οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ίδιο.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Η Καρμιώτισσα μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και απείλησε πρώτη στο 53ο λεπτό, με τον Αβραάμ να κάνει την σέντρα, τον Ζελάγια να παίρνει την κεφαλιά, μέσα στην περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει στα ίσα τον αγώνα και βρήκε και τρίτο γκολ στο 61ο λεπτό, με τον Άλτμαν να κάνει το χατ-τρικ, από την άσπρη βούλα.

Οι «κιτρινοπράσινοι» θα συνεχίσουν να πιέζουν και θα δημιουργήσουν νέα επικίνδυνη φάση στο 67ο λεπτό, με τον Πόνς να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, από πολύ κοντά.

Η ομάδα των Πολεμιδιών θα απαντήσει στο 73ο λεπτό, με τον Σελούτσα να κάνει το σουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ στο 91ο λεπτό, το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκιούρτσο, με πολυ όμορφο και τεχνικό πλασέ, μέσα από την περιοχή.

1

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα):  Πίριτς, Γκονζάλεθ, Κάσας, Λουίς Γκουστάβο, Ρομό, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς (85′ Ανδρέου), Ναούμ (75′ Λόπες), Μάμας (64′ Πονς), Ασάντε (75′ Γκιούρτσο), Άλτμαν (64′ Φαράζ)

Καρμιώτισσα (Αλεξάντερ Κάτσκεβιτς): Κνόμπλοκ, Σελούστκα, Μαλόνε (71′ Τζανακάκης), Ντούμπια (71′ Ανδρονίκου), Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί, Αβραάμ, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Μπεν Σαλάμ (46′ Πονστάφκσι) Ζελάγια (71′ Ντούρις)

1

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): Αρχική δήλωση: «Δεν έχω πολλά να πω γιατί είμαι χαρούμενος για το αποτέλεσμα. Πολύ σημαντικό το ότι κρατήσαμε το μηδέν στην άμυνα. Γράψαμε ιστορία την Πέμπτη και ήταν δύσκολο να έρθουμε σ΄αυτό το ματς με τόσες αλλαγές. Ήταν μία πολύ καλή εμφάνιση από τους παίκτες. Όλοι οι παίκτες τα πήγαν πολύ καλά. Επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι με την Ρεν και μετά βλέπουμε Ακρίτα».

Για το πόσο βοήθησε την ΑΕΚ το γρήγορο γκολ: «Πάρα πολύ σημαντικό. Ένα από το κλειδιά του σημερινού αγώνα. Μας έδωσε ασφάλεια, αυτοπεποίθηση. Στο ημίχρονο υπενθύμισα στους παίκτες μου τι έγινε με τον Ολυμπιακό. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν σοβαροί, παίξαμε με τον ίδιο τρόπο. Κάναμε πολύ καλή δουλειά και δεν κάναμε λάθη. Διαθέτουμε την ποιότητα».

Για τον Άλτμαν και για το γεγονός ότι κι΄άλλοι παίκτες βρίσκουν γκολ: «Είχε πολύ καλή απόδοση και σήμερα. Δεν είναι μόνο τα γκολ βοήθησε και στην άμυνα. Πιστεύω πολύ στον Άλτμαν. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το σκοράρισμα όλων των παικτών».

Όμρι Άλτμαν (ΑΕΚ): Για το ματς: «Νιώθω τέλεια. Θέλω να πω ότι το πιο σημαντικό είναι η νίκη για την ΑΕΚ. Θέλαμε τη νίκη μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ. Είμαι χαρούμενος για μένα, αλλά για την ομάδα περισσότερο. Ήρθαν φίλοι και συγγενείς από το Ισραήλ, όπως και η οικογένεια μου. Είναι τέλειο να σκοράρεις και να σε βλέπουν σημαντικοί για σένα ανθρώποι. Αυτό το χατ-τρικ είναι για τη γυναίκα μου».

Για το πρόγραμμα: «Είναι δύσκολο το πρόγραμμα αλλά το έχουμε συνηθίσει πλήρως. Θα προσπαθήσουμε να παίξουμε το παιχνίδι μας στη Γαλλία και μετά θα δούμε το επόμενο στο πρωτάθλημα».

Αλεξάντερ Κάτσκεβιτς (Καρμιώτισσα): «Ήταν δύσκολο για εμάς το γκολ που δεχθήκαμε στην αρχή. Μπράβο στην ΑΕΚ για το γρήγορο γκολ. Στην συνέχεια το παιχνίδι σταθεροποιήθηκε και ήμασταν πολύ κοντά στο να σκοράρουμε. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ήμασταν ισοδύναμοι. Σκόραρε η ομάδα της ΑΕΚ αλλά εμείς δεν τα καταφέραμε. Στο 2ο ημίχρονο ο Ζελάγια είχε μία φάση να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε. Μετά το τρίτο γκολ το παιχνίδι είχε τελειώσει για εμάς. Είναι ένα καλό παιχνίδι για να μπορέσω να κάνω μία ανάλυση παιχνιδιού και να δώσω κάποιες συμβουλές στους παίκτες ώστε να παίζουμε καλύτερα».